Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabytkowy most w Krośnie Odrzańskim osadzony na wzniesionych podporach. Co teraz będzie robił wykonawca?

Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik
Wideo
od 16 lat
Powoli zbliża się do końca inwestycja polegająca na podniesieniu zabytkowego mostu na Odrze w Krośnie Odrzańskim. Przeprawa została osadzona na wzniesionych podporach. Dopytujemy wykonawcy jakie wykonane zostaną dalsze kroki.

Pod koniec zeszłego roku w Krośnie Odrzańskim otwarto most tymczasowy na Odrze, natomiast w marcu 2023 roku ruszyła operacja związana z podniesieniem mostu. Przeprawę wzniesiono o około 200 centymetrów. W ostatnich dniach zabytkowy most został osadzony na wzniesionych podporach.

- Podpory tymczasowe zostały już zlikwidowane - informuje Dariusz Korpusiński z firmy Strabag, kierownik projektu przebudowy mostu w Krośnie Odrzańskim. - Most stoi już na łożyskach, na docelowej wysokości.

Wkrótce zakończy się inwestycja związana z podniesieniem mostu w Krośnie Odrzańskim.

Zabytkowy most w Krośnie Odrzańskim osadzony na wzniesionych...

Problemy techniczne przy moście

D. Korpusiński powiedział również, że trudno mu mówić o dokładnym terminie, w którym zabytkowy most zostanie ponownie włączony do ruchu drogowego. Dlaczego?

- Pojawiły się problemy techniczne związane z dojazdami do mostu. Dotyczą one gruntu, pozostałości powojennych. Projektanci pracują nad rozwiązaniem tego problemu - mówi kierownik projektu.

Oprócz tego wykonawca przystępuje do realizacji robót antykorozyjnych na konstrukcji stalowej mostu.

Podniesienie mostu w Krośnie Odrzańskim. Po co?

Podniesienie mostu w Krośnie Odrzańskim jest jednym z elementów ogólnopolskiego Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Wisły i Odry.

Według przedstawicieli Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie planowany remont i podniesienie zabytkowego mostu w Krośnie Odrzańskim ma na celu podniesienie klasy żeglowności do piątej.

Rondo przy moście

Przypomnijmy, że wraz z podniesieniem mostu odbywa się przebudowa skrzyżowania przy zabytkowej przeprawie (ulice Podgórna, Bolesława Chrobrego, Nadodrzańska i Trakt Książęcy) na rondo.

- Termin końcowy kontraktu zgodny z obecną umową - to IV kwartał 2023 roku. Wtedy też ruch ponownie ma wrócić na obecną (odrestaurowaną i podniesioną) konstrukcję mostową - informuje Jarosław Garbacz, rzecznik prasowy Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska