Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zasiłek tak, ale po okresie wyczekiwania

Redakcja
Prawo do zasiłku chorobowego powstaje po upływie określonego okresu ubezpieczenia chorobowego. To tak zwany urzędowo okres wyczekiwania. Tłumaczymy, kogo dotyczy, a jakie osoby w ogóle nie muszą się nim przejmować.

Okres wyczekiwania jest różny dla podlegających ubezpieczeniu chorobowemu. Ubezpieczeni obowiązkowo mają prawo do zasiłku chorobowego po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia. Dobrowolnie (np. z tytułu wykonywania pracy na podst. umowy agencyjnej/zlecenia lub współpracy przy jej wykonywaniu) - po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego.

1 Do okresu ubezpieczenia, od którego jest uzależnione prawo do zasiłku chorobowego, zalicza się poprzednie okresy podlegania ubezpieczeniu (zarówno obowiązkowo, jak i dobrowolnie) pod warunkiem, że przerwa w nich nie przekroczyła 30 dni. Ten termin nie dotyczy przerw spowodowanych m.in. urlopem wychowawczym i bezpłatnym.

2 Okres niezdolności do pracy z powodu choroby, za który ubezpieczony nie otrzymał
chorobowego zasiłku lub wynagrodzenia - z powodu braku posiadania wymaganego okresu ubezpieczenia chorobowego - jest traktowany na równi z okresem ubezpieczenia chorobowego przy ustalaniu prawa do zasiłku/wynagrodzenia chorobowego za kolejny okres niezdolności do pracy.

Jakie warunki do otrzymania pieniędzy należy spełnić? Skończyło Ci się ubezpieczenie, w jakich sytuacjach masz prawo do zasiłku? Czytaj w środę, 20 kwietnia w papierowym wydaniu "Gazety Lubuskiej".

Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska