Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra. Inauguracja projektu ,,Lubuskie Centrum Innowacji”

Przemysław Piotrowski 68 324 88 53 [email protected]
Prof. Marian Miłek, dyrektor Instytutu Politechnicznego, Centrum Energetyki Odnawialnej PWSZ w Sulechowie (fot. Paweł Janczaruk)
Prof. Marian Miłek, dyrektor Instytutu Politechnicznego, Centrum Energetyki Odnawialnej PWSZ w Sulechowie (fot. Paweł Janczaruk)
„Nauka idzie do biznesu” - takie hasło towarzyszyło profesorom lubuskich uczelni i przedstawicielom biznesu podczas konferencji „Lubuskie Centrum Innowacji”, która odbyła się w Zielonej Górze. - Chcemy współpracować - twierdzili zgodnie.

Takiego nagromadzenia dziekanów i profesorów wydziałów łączonych z technologiami, nie było u nas od dawna. Wszyscy przyszli na konferencję inaugurującą projekt „Lubuskie Centrum Innowacji”, mający na celu wzmocnienie współpracy naukowców z biznesem. Otworzyła ją marszałek Elżbieta Polak zachęcając do poprawy komunikacji w tym względzie, gdyż... - ...jest to misja odległa, ale jedyna, aby nasz region mógł się rozwijać w odpowiednim kierunku - mówiła. - Lubuska Regionalna Strategia Innowacji ma na celu pokazanie, że współpraca między uczelniami i przemysłem jest niezwykle ważna i w tym względzie priorytetowa.

O tym, jak łączyć nowoczesne technologie z biznesem mówili kolejno profesorowie z Uniwersytetu Zielonogórskiego, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Gorzowie Wlkp. i z Sulechowa. Na koniec interesującym wykładem na temat własności intelektualnej i jej transferu do firm popisał się Mariano Riccheri, profesor uniwersytetów w hiszpańskim Alicante i włoskiej Bocconi, który jest jednocześnie konsultantem Europejskiego Urzędu Patentowego.

- Takich spotkań trzeba więcej, bo pozwalają na bezpośredni kontakt przedstawicieli nauki i biznesu - mówił wiceprezes zarządu firmy Sinersio Tomasz Stępski. - Nasza współpraca z Uniwersytetem Zielonogórskim układa się na razie wzorowo. Teraz chcielibyśmy stworzyć klaster aktywizacji cyfrowej. Dzięki podobnym spotkaniom jest to łatwiejsze.

 

POWIEDZIELI NAM:

Prof. Tadeusz Kuczyński, prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą UZ:

- Nasz region jest słabszy, tak jak cały kraj, gdyż brakuje komunikacji między nauką a przemysłem. Właśnie takie spotkania i konferencje jak ta dzisiejsza, powodują, że my, przedstawiciele uczelni, możemy pokazać swoją ofertę. Każdy wydział może pochwalić się możliwością specjalistycznej pomocy.

Prof. Andrzej Pieczyński, Wydział Elektroniki, Informatyki i Telekomunikacji UZ:

- Doskonałymi punktami, gdzie można łączyć technologię z przemysłem są parki technologiczne i przyległe do nich specjalne strefy ekonomiczne, w których pojawiają się nowe firmy. Świetna przyszłość rysuje się właśnie przed Lubuskim Parkiem Przemysłowo-Technologicznym, który będzie przykładem udanej współpracy.

Dr Jan Siuta, kierownik Zakładu Mechaniki i Budowy Maszyn w Instytucie Technicznym PWSZ w Gorzowie Wlkp.

- Zawsze można świetnie połączyć technologię z biznesem, ale obie strony muszą tego chcieć. To klucz do sukcesu. Niestety, do tej pory strona biznesowa była mało aktywna i nie ma parcia na innowacje. Trzeba pokazać firmom, że taka współpraca daje wymierne korzyści. Przykładem jest choćby klaster metalowy.

Prof. Marian Miłek, dyrektor Instytutu Politechnicznego, Centrum Energetyki Odnawialnej PWSZ w Sulechowie:

- Dla Komisji Europejskiej innowacja jest równoznaczna z patentem. Porównałem ich ilość z nakładami na naukę i wyszło, że przy 0,6 PKB w Polsce i w 4,3 PKB w Niemczech, kwoty bezwzględne mówią o 40-krotnie większym nakładzie na naukę u naszych sąsiadów. Proporcja patentów to 1 do 38! To przepaść.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska