Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra. Oceń i zmień budżet obywatelski. Wystarczy, że wypełnisz ankietę

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Ankietę w sprawie zasad budżetu obywatelskiego możemy wypełniać do 20 marca
Ankietę w sprawie zasad budżetu obywatelskiego możemy wypełniać do 20 marca Jacek Katos
Każdy z nas może mieć wpływ na to, jak będzie wyglądał budżet obywatelski. Radny Paweł Zalewski zachęca mieszkańców, by do 20 marca wypełnili ankietę, dotyczącą tak ważnej sprawy. Ankieta dostępna jest na miejskiej platformie do konsultacji zielonagora.konsultacjejst.pl oraz na powiązanej z nią aplikacji mobilnej na smartfony TransparentneJST.

- Za pomocą ankiety ustalamy, jak mieszkańcy oceniają zgłoszone propozycje do zasad kolejnej edycji zielonogórskiego budżetu obywatelskiego - mówi radny i przewodniczący Komisji ds. konsultacji i budżetu obywatelskiego Paweł Zalewski.

Ankietę w sprawie zasad budżetu obywatelskiego możemy wypełniać do 20 marca

Zielona Góra. Oceń i zmień budżet obywatelski. Wystarczy, że...

Czego dotyczą pytania w ankiecie?

- W ankiecie pytamy o tak ważne kwestie jak: wysokość kwoty minimalnej projektu (obecnie 100.000 zł). Rozszerzenie budżetu obywatelskiego o zadania nieinwestycyjne, wyłączenie grup zadań zgłoszonych do wyłączenia przez mieszkańców, np. drogi, a nawet infrastruktura sportowa czy rekreacyjna, wyodrębnienie z ogólnej puli środków dodatkowych kategorii zadań, np. małe projekty, budżet dla seniorów, zielony budżet, oświatowy, sportowy, drogowo-chodnikowy, itp., ustalenie co oznacza ogólnodostępność projektu oraz które ograniczenia w dostępności projektów byłyby przez mieszkańców akceptowalne, ile czasu powinien trwać nabór projektów (obecnie 2 tygodnie), formuła głosowania - ile głosów powinien mieć każdy mieszkaniec i ile czasu powinno trwać głosowanie - wylicza radny.

Każdy głos jest istotny

Każdy głos w ankiecie jest istotny. Od tego głosu zależy ostateczny wynik ankiety. Ma on w dużym stopniu przełożyć się na przebieg i zasady kolejnej edycji budżetu obywatelskiego, w którym zazwyczaj bierze udział od kilkunastu do dwudziestu tysięcy zielonogórzan.

Raport z ewaluacji zielonogórskiego budżetu obywatelskiego jest już w trakcie przygotowania - prowadzona ewaluacja ma wieloetapowy i złożony przebieg.

- Prawdopodobnie jest to jedyna taka okazja, gdzie w tak złożony sposób oceniamy i konstruujemy zasady budżetu obywatelskiego – dodaje radny Paweł Zalewski.

Zmieniamy budżet obywatelski

Przypomnijmy, że w tym roku mija dziesięć lat od uruchomienia pierwszego budżetu obywatelskiego w Zielonej Górze. Pionierem był tu Sopot (2011 rok). Winny Gród wraz z trzema innymi miasta w Polsce ruszył z budżetem obywatelskim rok później. Zielonogórzanom pomysł się spodobał i bardzo się zaangażowali w zgłaszanie pomysłów jak i podczas głosowania na zakwalifikowane zadania.

Do podziału na różne zadania dziś mamy 6,5 miliona złotych. Zasady budżetu obywatelskiego od początku jego istnienia budziły wiele emocji. Mieszkańców domagali się m.in. by wyłączyć z niego zadania oświatowe czy też , by podzielić miasto na okręgi i zwiększyć szanse na realizację inwestycji w ich dzielnicach. Pandemia koronawirusa spowodowała, że trzeba było po raz kolejny zmienić reguły gry.

Zobacz też - wyniki poprzedniego budżetu obywatelskiego

Znane są już wyniki budżetu obywatelskiego Zielonej Góry. Do rozdania jest 6,5 mln zł

Znamy wyniki budżetu obywatelskiego Zielonej Góry. Jakie zad...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska