MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra. Rower miejski do poprawy? "Powinniśmy zastanowić się czy ten projekt ma sens"

Maciej Dobrowolski
Maciej Dobrowolski
Rowery miejskie cieszą się dużą popularnością wśród mieszkańców
Rowery miejskie cieszą się dużą popularnością wśród mieszkańców Mariusz Kapała
Rozregulowane siodełka, niesprawne hamulce - to najczęstsze usterki, na jakie skarżą się mieszkańcy przy użytkowaniu rowerów miejskich w Zielonej Górze. I choć nie da się ich zupełnie wyeliminować to jednak zdaniem wielu osób masowość awarii stanowi poważny problem. - Znalezienie sprawnego roweru czasami graniczy z cudem - przekonują zielonogórzanie. Część radnych miasta podziela ten pogląd, a jako że w tym roku kończy się umowa z firmą Nextbike, pojawiły się głosy, że należy się zastanowić czy dalsze utrzymywanie roweru miejskiego ma sens.

Problemy z miejskimi rowerami

Do redakcji "GL" coraz częściej docierają sygnały dotyczące problemu ze znalezieniem sprawnego roweru miejskiego. - Trafić na rower, który jest w znośnym stanie technicznym to cud. Ostatnio chciałem trochę skorzystać z tego "cudu zielonego rozwoju miasta" to nie dość, że aplikacja nie działała jak należy i musiałem wypożyczać przez infolinię, to praktycznie każdy rower a wymieniałem je praktycznie co stację licząc, że któryś będzie lepszy, miał z czymś problem. Rowery mają problemy z luźnymi siodełkami, które się obracają i zmieniają wysokość bez możliwości ich ustabilizowania, niesprawne biegi, niektóre powykrzywiane kierownice i problemy z hamulcami. Co przejazd zgłaszałem operatorowi mankamenty, ale z tego co obserwuję nie przynosi to efektu - skarży się zielonogórzanin.

Mieszkańcy nie dbają o rowery?

Te obserwacje potwierdza radny Robert Górski, znany z działalności w stowarzyszeniu "Rowerem do przodu". - Niestety, ale faktycznie rower miejski nie działa tak jak byśmy wszyscy tego chcieli. Część tych usterek wynika z faktu złego użytkowania pojazdów. Wiele osób po prostu nie dba o rowery. Myślę, że żadna firma nie jest w stanie utrzymać ich w dobrym stanie technicznym, jeśli sami mieszkańcy nie szanują rowerów - zauważ Górski.

Radny Zielona Razem zwraca przy tym uwagę na inną kwestię. - W tym roku kończy się umowa z obecną firmą na prowadzenie rowerów miejskich i należałoby rozpisać kolejny przetarg. Zanim to się stanie myślę, że powinniśmy na poważnie zastanowić się czy chcemy kontynuować ten projekt, czy w ogóle ma to sens. Być może lepszym rozwiązaniem byłoby po prostu dołożenie tych pieniędzy do rozbudowy miejskich ścieżek rowerowych - zastanawia się rozmówca.

Rowery miejskie cieszą się dużą popularnością wśród mieszkańców
Rowery miejskie cieszą się dużą popularnością wśród mieszkańców Mariusz Kapała

Więcej środków na serwisowanie

Radny Jacek Budziński przyznaje, że do niego również docierają skargi od mieszkańców. - Napisałem z tego powody interpelację do urzędu miasta. Nie jestem przekonany do pomysłu likwidacji rowerów miejskich, szczególnie że wielu zielonogórzan wciąż z nich korzysta. Nie da się ukryć, że są one popularne wśród mieszkańców. Jeśli mamy problem z ich stanem technicznym to może lepszym rozwiązaniem jest, aby miasto zapisało środki w budżecie dla operatora, aby rowery były częściej serwisowane. To może być prostsze i skuteczniejsze rozwiązanie - przekonuje Budziński.

"Sam pomysł rowerów jest dobry"

Jak do sprawy podchodzi prezydent Zielonej Góry? - Ze spokojem - podkreśla Janusz Kubicki. - Sam pomysł rowerów miejskich uważam za dobry. Ale przyznaję, że serce mi się kraje, jak widzę, jak niektórzy porzucają rowery, gdzie popadnie. Porozmawiam z radnymi na temat miejskich rowerów, ale już teraz mogę powiedzieć, że zapisywanie w budżecie dodatkowych środków jest najłatwiejszym rozwiązaniem, ale niekoniecznie najlepszym. W ten sposób nie możemy podchodzić do wszystkich miejskich projektów, bo po prostu zabraknie nam pieniędzy - tłumaczy Kubicki.

Do tematu wrócimy.

Wideo: Zielona Góra. Bezmyślna dewastacja instalacji dekoracyjnej Pracowni Optycznej Tomasza Puśleckiego

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska