Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra. Tu może dojść do dramatu. Waląca się rudera, piesi i pędzące auta!

Maciej Dobrowolski
Maciej Dobrowolski
Stary budynek przy ul. Wrocławskiej w Zielone Górze
Stary budynek przy ul. Wrocławskiej w Zielone Górze Mariusz Kapała / GL
Zielonogórzanie skarżą się na ruderę, która znajduje się naprzeciwko popularnej galerii Focus Mall przy ul. Wrocławskiej. Ze względu na sypiące się dachówki, pobliski chodnik został ogrodzony. Część osób stara się jednak przejść obok, po jezdni, czym naraża się na niebezpieczeństwo potrącenia. Urząd miasta zna problem, ale przekonuje, że ma ograniczone możliwości z uwagi na fakt, że jest to budynek prywatny, a w dodatku zabytkowy. Co dalej w sprawie walącej się rudery?

"Bardzo boję się tędy przechodzić"

Na co dzień, budynek przy ul. Wrocławskiej w Zielonej Górze nie zwraca tak uwagi przechodniów, bowiem oblepiony jest reklamami, które skutecznie maskują jego wygląd. Ale zagrożenie jest realne, o czym świadczą ustawione obok barierki. Pan Jan, zielonogórzanin, który mieszka niedaleko, mówi otwarcie, że nie chodzi tędy, bo się boi.

- Ta rudera stoi tu już kupę lat, nie wiadomo co z nią właściwie zrobić, to jest poważny kłopot, a przecież to samo centrum miasta. Tu mamy Focus Mall, tu Winne Wzgórza a obok taka okropna rudera - wskazuje mężczyzna.

Panią Danutę, spotkamy na miejscu podczas oględzin budynku. Kobieta akurat przechodziła obok budynku. - Tak naprawdę to bardzo się boję tędy przechodzić, ale to dla mnie duży skrót na przystanek. Mam już swoje lata, nogi już nie są tak posłuszne jak kiedyś - tłumaczy zielonogórzanka. Ale też przyznaje, że liczy, że coś się zmieni w kwestii stanu technicznego obiektu. - Przecież ludzie muszę tędy chodzić - dodaje.

Kubicki: Nie wszystkie stare budynki można uratować, nie każdy na to zasługuje

Prezydent Janusz Kubicki zna sprawę i jest świadom zagrożenia. - Kontaktowaliśmy się wielokrotnie z właścicielem. Ten budynek był na przestrzeni lat już kilka razy zabezpieczany, ale problem wciąż wraca. Właściciel nie ma środków na gruntowny remont, chciałby rozebrać budynek, moim zdaniem to byłoby dobre rozwiązanie, ale jest to rzekomo zabytek. Jego rozebranie jest zabronione, a z kolei gruntowny remont zabytku to są olbrzymie koszty - tłumaczy Kubicki.

Zielona Góra. Tu może dojść do dramatu. Waląca się rudera, piesi i pędzące auta!
Zielona Góra. Tu może dojść do dramatu. Waląca się rudera, piesi i pędzące auta! Mariusz Kapała / GL

Włodarz miasta zwraca jednak uwagę na inną kwestię. - W mieście mamy wiele podobnych ruder. Musimy zdać sobie sprawę, że nie każdy stary budynek można uratować. Nie każdy na to zasługuje. Nie na wszystkie mamy pieniądze, nie wszystkie należą do miasta. Tutaj mamy trudną sytuację, mamy związane ręce m.in. przepisami konserwatorskimi. Ale później, gdy komuś spadnie cegła na głowę, to wszyscy będą pytać, a co prezydent zrobił w tej sprawie? Wszyscy obwinią władze miasta - tłumaczy Kubicki. I jednocześnie dodaje, że magistrat podejmuje działania, aby uniknąć powtórki sytuacji, gdy dach starej rudery zawalił się na taras lokalu 12 Stolików przy ul. Kupieckiej.

Właściciel zobowiązał się do zabezpieczenia budynku

Izabela Ciesielska, miejska konserwator zabytków, potwierdza, że budynek znajduje się w złym stanie technicznym. – Jest przy tym objęty ochroną konserwatorską, znajduje się w spisie zabytków. Dlatego wszelkie prace związane z częściową rozbiórką są ograniczone. W tej sprawie odbyliśmy już spotkanie z właścicielem, w którym brał udział również powiatowy inspektor nadzoru budowlanego, analizujący sprawę pod kątem niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia. Rozmawialiśmy o zabezpieczeniu tego miejsca, o eliminacji zagrożeń i możliwych do podjęcia działaniach przez inwestora. Właściciel zobowiązał się do zabezpieczenia budynku. Te rozmowy będą w najbliższych tygodniach kontynuowane – informuje Ciesielska.

Gruntowny remont wsparty dotacją?

Barbara Bielinis - Kopeć, wojewódzki konserwator zabytków, chwali władze Zielonej Góry za konsekwentne wsparcie dla właścicieli remontujących zabytki w ostatnich latach. - Miasto przeznacza na ten cele konkretne środki. Skoro właściciel budynku przy ul. Wrocławskiej nie ma funduszy na gruntowny remont, to być może radni miasta powinni rozważyć podjęcie uchwały o finansowym wsparciu tych działań, bowiem obiekt znajduje się w ewidencji zabytków. Takie możliwości daje ustawa o ochronie i opiece nad zabytkami - tłumaczy konserwator. Jej zdaniem historyczne budynki są naszym dziedzictwem kulturowym i należy je ratować.

Do tematu wrócimy.

Wideo: Zielona Góra. W Parku Tysiąclecia powstanie tor przeszkód jak z Ninja Warrior Polska

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska