Zimny tydzień się nam zapowiada, ale w lubuskich placówkach kultury gorące oferty. Green Town of Jazz, Festiwal Chopina, Festiwal Królewski

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
W piątek 25.11 o godz. 20 w ramach XIII. Festiwalu Muzyki Fryderyka Chopina w sali widowiskowej Sulechowskiego Domu Kultury, w koncercie galowym wystąpi Adam Kałduński – laureat Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie w 2020 r. Wstęp płatny.
W piątek 25.11 o godz. 20 w ramach XIII. Festiwalu Muzyki Fryderyka Chopina w sali widowiskowej Sulechowskiego Domu Kultury, w koncercie galowym wystąpi Adam Kałduński – laureat Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie w 2020 r. Wstęp płatny. mat. organizatora
Polarne powietrze nadciągnęło nad Lubuskie, dając nam nieźle w kość. Chyba odwykliśmy trochę od mrozów w listopadzie, gdyż ostatnie tygodnie nas mocno rozpieszczały. Chwała zatem za ubiegłotygodniowe wydarzenia plenerowe, a brawo dla tych, którzy realizują nowe. Naprawdę sporo ciekawego w ten weekend i w nadchodzącym tygodniu w naszym regionie. Trwa festiwal Green Town of Jazz pełen gwiazd i dobrej muzyki. Wschowa zagra po królewsku, Strzelce Krajeńskie zaprezentują muzykę religijną podczas "Cecyliady", a Michał Bajor zaśpiewa w Gorzowie Wlkp. oraz w Zielonej Górze. Wystąpi także Waldemar Malicki (znany pianista i satyryk) w programie "Naga prawda o klasyce". A w kolejny piątek rozpocznie się XIII Festiwal Muzyki Fryderyka Chopina w Sulechowie.

WSCHOWA

Od piątku do niedzieli (18-20.11.22) we Wschowie potrwa XIX Królewski Festiwal Muzyki. W programie znalazła się sesja warsztatowo-nagraniowa pt. “Odkryj swój głos” (18.11). W sobotę (19.11) o 18 zagra zespół „De Profundis” w składzie: Edward Lubaszenko-słowo, Cezary Chmiel-syntezatory, Marek Stryszowski-saksofony i śpiew; Tomasz Kudyk – trąbka (sala widowiskowa CKiR). Natomiast w niedzielę 20.11 o 16 w kościele pw. św. Jadwigi Królowej, odbędzie się koncert finałowy festiwalu w wykonaniu „Wind Cameral Orchestra” wraz z gwiazdą - Edytą Krzemień. W zespole grają muzycy którzy są absolwentami wyższych uczelni muzycznych. Jego założycielem i dyrygentem jest Paweł Joks. W koncercie „Aleja Gwiazd” zabrzmi m.in. suita z musicalu „Miss Sajgon, “Dom Latających Sztyletów”, “Dzieci Sancheza”, „I Dreamed a Dream” z musicalu „Nędznicy” czy „Highlights of Chess” z musicalu „Szachy”. Na wszystkie koncert wstęp wolny.

STRZELCE KRAJEŃSKIE

W niedzielę 20 listopada 2022r. o godz. 16, w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Strzelcach Krajeńskich odbędzie się koncert muzyki religijnej „Cecyliada”. W listopadzie przypada święto patronki chórzystów, lutników, muzyków, organistów i wszelkich innych wykonawców muzyczno-wokalnych aranżacji czyli świętej Cecylii. Wystąpią: chór Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Strzelcach Kraj., dzieci z przedszkola samorządowego nr 2 w Strzelcach Kraj., soliści i tancerze ze szkoły podstawowej nr 1 i nr 2 w Strzelcach Kraj., Schola Parafialna, Anna Harazińska, zespół ExAnimo. W sztuce polskiej postać św. Cecylii występuje rzadko. W Krakowie, w kościele św. Idziego, znajduje się posążek renesansowy namalowany przez Guercina, a także obraz z XVII w. w katedrze poznańskiej, czy XVII-wieczny obraz w kościele w Janowie Lubelskim, który przedstawia scenę koronowania Cecylii wiankami róż. Wstęp wolny.

SULECHÓW

W piątek 25.11 o godz. 20 w ramach XIII. Festiwalu Muzyki Fryderyka Chopina w sali widowiskowej Sulechowskiego Domu Kultury, w koncercie galowym wystąpi Adam Kałduński – laureat Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie w 2020 r. Wstęp płatny. Wcześniej (bo o godz. 16) w kawiarni „Delicjusz” (dawny zbór kalwiński), odbędzie się spotkanie z pianistą, na które wstęp jest wolny. O pozostałych działaniach festiwalu wkrótce na naszym serwisie internetowym oraz za tydzień w magazynie. Będzie się działo >>>>>

DREZDENKO

W niedzielę 20.11 o godz. 17, w Drezdeneckim Centrum Promocji Kultury odbędzie się koncert andrzejkowy, którego głównymi bohaterami będą Drezdenecka Orkiestra Dęta oraz Dominik Bedźmierowski (laureat "Szansy na sukces"). Wstęp wolny.

ZIELONA GÓRA I GORZÓW WIELKOPOLSKI

W czwartek 24.11 o godz. 19.00 w sali Filharmonii Gorzowskiej oraz w piątek 25.11 (też o 19), w Lubuskim Teatrze w Zielonej Górze, wysłuchamy Michała Bajora w repertuarze z jego płyty „Kolor Cafe”. Mówią o nim: „najlepszy aktor wśród piosenkarzy i najlepszy piosenkarz wśród aktorów”. W ciągu trzydziestu lat nieprzerwanego istnienia na scenie, stał się fenomenem polskiej kultury. Ten znakomity polski aktor piosenkarz od najmłodszych lat, jako mieszkaniec Opola, dorastał w atmosferze festiwali i teatru. Jego ojciec był aktorem w teatrze lalek i kilkuletni Michał często obserwował jego pracę. Jako mały chłopiec zagrał swą pierwszą w życiu rolę, został wilkiem w adaptacji „Czerwonego Kapturka”. W dzieciństwie uczył się także tańca i gry na fortepianie. Zadebiutował w 1970 r. w eliminacjach do Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, jako trzynastolatek. Trzy lata później, po wygranym Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze, został zaproszony do udziału w XIII. Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie. Dalej, jego kariera toczyła się błyskawicznie. Karierę filmową rozpoczął w 1975 roku u Agnieszki Holland w filmie „Wieczór u Abdona” razem z Beatą Tyszkiewicz. Został przyjęty na PWST w Warszawie. Podczas studiów w 1979 roku wystąpił w warszawskim Teatrze Ateneum w sztuce „Equus” - Petera Shaffera. Z teatrem tym współpracował do 1994 roku. Studia aktorskie ukończył w 1980 roku. W 1987 roku nagrał swoją pierwszą muzyczną płytę „Michał Bajor Live”. Wykonał tam utwory m.in. belgijskiego autora Jacques’a Brela, z którym powiązał swoją dalszą sceniczną karierę. W 1993 wystąpił w teatrze Studio Buffo u Janusza Stokłosy i Janusza Józefowicza. W 2000 roku wystąpił w filmie „Quo vadis” Jerzego Kawalerowicza, grając rolę Nerona, która przysporzyła mu dodatkowej sławy. Zagrał także w „Historii niemoralnej”, „Ucieczce z kina Wolność” (jako krytyk filmowy), „Alchemiku” (jako książę Fryderyk), „Przeznaczeniu” (jako syn K. Przerwy-Tetmajera), Podczas koncertów zaplanowanych w obu lubuskich stolicach, Michał Bajor zaprezentuje muzycznie swoje włosko-francuskie utwory, które w większości nagrał na płycie. Zawiera ona bardzo zróżnicowany recital, od przejmującej „Je suis malade” Dalidy, przez kolorowe „Couleur cafe” Gainsburga, „Tico – Tico”, „Walc na tysiąc pas”, „Bella ciao”, „Mambo italiano”, „Bella ciao”, roztańczone "Quando, quando", aż po dramatyczny „Hymn miłości” z repertuaru Edith Piaf. Piosenki są w świetnych, większości nowych tłumaczeniach Rafała Dziwisza, ale niektóre z nich mają oryginalne włosko-francuskie teksty. Wszystko w wyjątkowo stylowych aranżacjach Wojciecha Borkowskiego i z udziałem wspaniałych muzyków. Artyście, w 2005 r. nadano Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze - Gloria Artis”. Wstępy płatne.

GORZÓW WIELKOPOLSKI

W piątek (18.11) o godz. 19 w Filharmonii Gorzowskiej odbędzie się koncert „W dawnym stylu” z utworami Elgara, Gounoda i Haydna. Całość rozpocznie się „Serenadą na smyczki” op. 20 Edwarda Elgara. Serenada na smyczki powstała w 1892 r. jest jednym z ulubionych dzieł samego kompozytora. Znakomicie łączy klasyczną elegancję i subtelność z energią romantycznych uczuć, charakterystycznych dla tego Brytyjczyka. Kolejnym utworem będzie „Mała Symfonia na instrumenty dęte” Charlesa Gounda. Jest przeznaczona na zespół dęty składający się z dziewięciu muzyków (flet i pary obojów, klarnetów, rogów i fagotów). Gounod skomponował tę symfonię na prośbę paryskiego zespołu dętego „Société de musique pour instruments à vent”, kierowanego przez flecistę - Paula Taffanela. Utwór został po raz pierwszy wystawiony w Salle Pleyel w Paryżu 30 kwietnia 1885 r., a partytura do niego została opublikowana dopiero w 1904 r. Wieczór zakończy Symfonia g-moll nr 83 Josepha Haydna. Symfonii tej, z uwagi na dość „gdaczący” temat oboju, nadano nazwę „Kura”. Haydn uwielbiał wstawiać różne żartobliwe fragmenty muzyczne do swoich symfonii, na przykład w symfonii z niespodzianką, po przydługawym wolnym wstępie, nagle mocne forte (dla obudzenia słuchaczy) grają kotły. Orkiestrę Filharmonii Gorzowskiej poprowadzi - Szymon Morus. Jest związany zawodowo z Akademią Muzyczną w Gdańsku. Jest doktorem sztuk muzycznych w dyscyplinie dyrygentura. To założyciel i dyrektor artystyczny Orkiestry Kameralnej Progress, z którą od 2009 roku regularnie koncertuje, zapraszając do współpracy wykonawców o szerokich perspektywach artystycznych. W swym dorobku posiada wiele nagrań płytowych. Stale propaguje muzykę współczesną, dokonując szeregu prawykonań utworów polskich kompozytorów. Jest laureatem Pomorskiej Nagrody Artystycznej za rok 2016. Na scenie Filharmonii Narodowej zadebiutował, występując podczas Festiwalu Krzysztofa Pendereckiego z okazji 85. rocznicy urodzin kompozytora w 2018 roku. Od sezonu 2021/2022 piastuje stanowisko pierwszego dyrygenta Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara w Słupsku.

ZIELONA GÓRA

Ruszyło Zielone Miasto Jazzu

W czwartek, 17 listopada 2022 r. o godz. 19.00 w auli Uniwersytetu Zielonogórskiego przy ul. Podgórnej 50 rozpoczęła się XVIII. edycja „GREEN TOWN OF JAZZ 2022”. Festiwal tego gatunku muzyki potrwa do soboty (19.11). W piątek 18.11 działania artystyczne przeniosą się do Muzeum Ziemi Lubuskie. O godz. 18 rozpocznie się tam koncert „Jazz jest kobietą” z udziałem gościa specjalnego festiwalu - laureatki tegorocznego „Grand Prix Ladies Jazz Festiwal” - Laury Marti. To ukraińska wokalistka, która wystąpi z towarzyszeniem pianistki Natalii Lebedevey, pianistki-wokalistka - Ilony Damięckiej a także Igor Hnydyn (perkusja) i Michał Jaros (kontrabas). W sobotę 19.11, także w Muzeum, o godz. 18:30 zostanie otwarta wystawa prac malarskich Victora Davisa i Miki Urbaniak (córki Urszuli Dudziak), po której o godz. 19, wysłuchamy koncertu gwiazdy festiwalu - Miki Urbaniak i Victora Davisa (amerykańskiego kompozytora, gitarzysty i wokalisty).

Do RCAK-u na Lubuską Galę Talentów

Regionalne Centrum Animacji Kultury zaprasza przedstawicieli mediów do uczestnictwa w Lubuskiej Gali Talentów 2022. To podsumowanie tegorocznej realizacji Programu Promocji Twórczości Dzieci i Młodzieży PRO ARTE. Część naszych najlepszych Laureatów Festiwalu Piosenki, Gali Tanecznej, Spotkania Jasełkowego oraz Konkursu Recytatorskiego zaprezentuje się osobiście, a prace Laureatów Finałów Wojewódzkich Lubuskiego Konkursu Plastycznego oraz Lubuskiego Konkursu Fotograficznego będzie można podziwiać na wystawie usytuowanej w holu. Na zakończenie wydarzenia wystąpi zespół ATAWIZM. Czas i miejsce wydarzenia: 19 Listopada w godzinach 13:30-16:45, Centrum Kreatywnej Kultury ul. Sienkiewicza 11.

Najlepsza skrzypaczka od Wieniawskiego

W sobotę 19.11 o godz. 19 w sali Międzynarodowego Centrum Muzycznego Filharmonii Zielonogórskiej wystąpi pochodząca z Japonii – Hina Maeda - triumfatorka tegorocznego XVI. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu. Młoda skrzypaczka (ur. w 2002 r.) ukończyła College of Music High School w Tokio i nadal kontynuuje swoją edukację. Wśród otrzymanych przez nią nagród należy wymienić: 1. lokatę i nagrodę publiczności oraz 2. Miejsce oraz nagrodę publiczności (2019) na Tokyo Music Competition (2020) czy Virtuoso Prize i Sponsorship Prize w Kloster Schöntal International Violin Competition w swojej grupie wiekowej (2015). Została również wybrana artystką CHANEL Pygmalion Days 2020. Jako solistka występowała m. in. z Kansai Philharmonic Orchestra i Osaka Philharmonic Orchestra. Gra na skrzypcach Stradivarius 1715 „Joachim” wypożyczonych przez Nippon Music Foundation. Maeda w Zielonej Górze zagra II. Koncert skrzypcowy d-moll op.22 Henryka Wieniawskiego - utwór którym zachwyciła zarówno jury, publiczność oraz krytyków. Pracę nad tym koncertem, kompozytor rozpoczął w 1856 roku, zaś jego premiera miała miejsce 9 grudnia 1862 roku w Petersburgu, a orkiestrą dyrygował wtedy sam Anton Rubinstein. Dopełnieniem programu wieczoru będą także: uwertura do opery „Oberon” Carla Marii Webera oraz IV. symfonia A-dur („Włoska”) Felixa Mendelssohn-Bartholdy’ego. Orkiestrą FZ zadyryguje Rafał Kłoczko. Wstęp płatny.

Wesoła Filharmonia

W poniedziałek 21.11 o godz. 17.30 w sali MCM Filharmonii Zielonogórskiej, w programie „Naga prawda o klasyce”, wystąpi znany pianista, satyryk, absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku i członek rady „Fundacji Centrum Twórczości Narodowej” - Waldemar Malicki. Towarzyszyć mu będą ponadto: wiolonczelistka (Małgorzata Krzyżanowicz) oraz sopranistka i tenor (Anita Rywalska i Marcin Pomykała). W programie pojawią się scenki kabaretowe znane z cyklu „Filharmonia dowcipu” oraz zupełnie nowe gagi w obszarze muzyki poważnej, która z takim zespołem, wcale na serio nie będzie. Wstęp płatny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

kup najtaniej

Telefunken

Telefunken 40FG6010

829,00 zł

kup najtaniej

Hisense

Hisense 55A7GQ

2 599,99 zł

kup najtaniej

Panasonic

Panasonic Corp. TX65LX650E

3 587,19 zł

kup najtaniej

Sony

Sony XR-48A90K

6 649,00 zł

kup najtaniej

Hisense

Hisense 65A7GQ

3 699,99 zł

kup najtaniej

JVC

JVC LT-50VAQ6100

1 807,94 zł
Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie