MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zobacz i wybierz najlepszą twoim zdaniem koncepcję rozbudowy urzędu marszałkowskiego

(kali)
Wśród prac na uwagę zasługiwała także ta z nowoczesną dobudową od strony ul. Podgórnej. Od zwycięskiej pracy różni się m.in. wyglądem i wysokością nowego budynku
Wśród prac na uwagę zasługiwała także ta z nowoczesną dobudową od strony ul. Podgórnej. Od zwycięskiej pracy różni się m.in. wyglądem i wysokością nowego budynku reprodukcja Mariusz Kapała
Do 10 września możemy zobaczyć, jak mógłby wyglądać urząd marszałkowski po rozbudowie i modernizacji.

- Rozbudowa budynku przy ul. Podgórnej jest niezbędna. W ciągu dwóch lat samorządowi województwa przybyło wiele dodatkowych zadań i obowiązków. Prawie dwukrotnie zwiększyła się liczba urzędników - mówi dyrektor lubuskiego Urzędu Marszałkowskiego Andrzej Świdra. - Stąd pomysł na konkurs, dotyczący rozbudowy obiektu.

Do udziału w nim zgłosiło się ponad 30 pracowni architektonicznych z całego kraju. Jednak gotowe prace przysłało 11. Jury za najlepszą koncepcję rozbudowy uznało tę, przedstawioną przez pracownię Jerzego Gołębiowskiego z Zielonej Góry. Pracował nad nią zespół w składzie: J. Gołębiowski, Paweł Gołębiowski, Daniel Leśniański, Witold Godziszewski, Agata Kwiatkowska (architekci) oraz Grzegorz Wujczak (konstruktor).

Zaczynamy od wizji

W środę w holu urzędu otwarto wystawę pokonkursową, na której można oglądać nadesłane projekty. Podczas otwarcia architekci podkreślali, że konkurs to dobry zwyczaj na zmianę wizerunku naszego miasta. Bo w przetargach nie zawsze są wybierane najlepsze, współgrające z otoczeniem i klimatem miasta prace. Dziękując byłemu marszałkowi, który rozpoczął konkurs i obecnemu za kontynuację i jego dokończenie, wyrazili nadzieję, że takich przedsięwzięć będzie więcej.

- Podobne konkursy zorganizowały sąsiednie województwa, a także Lubuski Urząd Wojewódzki w Gorzowie - dodał A. Świdra. - Jesteśmy zadowoleni, że cieszył się dużym zainteresowaniem, chociaż nasze nagrody były siedmiokrotnie niższe niż u sąsiadów.

Jak będą pieniądze

2. Koncepcja z wieżowcem ma swoich zwolenników, ale zmienia krajobraz miasta w okolicach Winnego Wzgórza
(fot. reprodukcja Mariusz Kapała)

Część osób, która przyszła obejrzeć prace, już na wstępie krytykowała plany tak dużej inwestycji.
- Na razie to tylko wizja. Od planowania trzeba przecież zaczynać - mówił dyrektor urzędu. - Czy i kiedy rozpocznie się inwestycja, zależeć będzie od pieniędzy i społecznego przyzwolenia. O tym zadecydować musi sejmik samorządowy woj. lubuskiego.

Ile może kosztować ta inwestycja?
- Zgodnie z regulaminem konkursu przygotowanym przez zielonogórski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich - wycena szacunkowa inwestycji zgodnie z koncepcją architektoniczno-urbanistyczej adaptacji części istniejącej oraz rozbudowy budynku urzędu powinna wynieść w granicach 65 mln zł - ocenia wicedyrektor departamentu organizacyjno-prawnego Małgorzata Andrzejczak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska