Zrobił herb z wideł, taczki, brony… Niezwykły projekt Adama Łuckiego w Galerii BWA Zielona Góra. Z udziałem Sandry Staniszewskiej-Herbich

Zdzisław Haczek
Zdzisław Haczek

Wideo

Kto na wystawie „Chcem do pałacu” wszedł do Pokoju Matki, atakował go róż, figurki, bibeloty… I witała Baronessa, zaczytana w przedwojennej powieści – czyli Sandra Staniszewska-Herbich.

Kto kojarzy pałac w Kosierzu – w gminie Dąbie, w powiecie krośnieńskim? Obiekt zbudował około roku 1700 Georg Siegmund von Knobelsdorff, a odbudowywał i architektonicznie zmieniał Adolph Wilhelm von Kottwitz…

Pałac w ruinie, ale…

Dziś pałac w Kosierzu popada w ruinę. Jedno z skrzydeł zawalone. Drugie dewastowane, bliskie katastrofy… Adam Łucki swoją wystawą, prezentowaną w Galerii BWA w Zielonej Górze na przełomie sierpnia i września 2020 r. – wraca do pałacu w Kosierzu, który dobrze poznał w dzieciństwie. Wtedy zabytkowe mury mieściły przedszkole, mieszkania, nawet salę kinową, bo w ścianie wybito cztery otwory dla obiektywów projektorów… Pałac dzielił w czasach PRL-u los podobnych dawnych rezydencji arystokratów, które najczęściej służyły PGR-om.

Bóg w różanym plafonie sali balowej

Adam Łucki: „Środowiskiem mojego życia był nie tylko świat rzeczywisty, ale przede wszystkim świat wyobrażony. Te dwa światy przenikały się tworząc spójną całość. Każdy z nich odbił piętno na kształtującej się w owym czasie tożsamości. Chodziłem do pałacu, tak samo jak moja matka chodziła do kościoła. Mój Bóg zamieszkał w różanym plafonie sali balowej, który flankował temperowe malowidło z personifikacją tolerancji - kobietą trzymającą oburącz kamień.
Pałac został na zawsze wpisany we mnie, a ja w pałac”.

Adam Łucki w Galerii BWA Zielona Góra

Wystawa „Chcem do pałacu” w Galerii BWA Zielona Góra: Pokój Matki z aktorką Sandrą Staniszewską-Herbich, która jako Baronessa czyta przedwojenna literaturę; pałacowa topografia z Pokojem Pani, Rycerskim, Jadalnią, Bawialnią… Z obrazami z cudem zdobywanymi fragmentami tkanin. Z filmami, na których arystokraci w z pietyzmem odtworzonych perukach, z przyklejonymi nosami, wzorowanymi na portretach z epoki – operują widłami pośród ganiającego drobiu… I ten znak herbowy: zużyte siedzisko snopowiązałki, taczka, grabie, widły, łopata – a wszystko pociągnięte złotolem.
Pałac został zdobyty!

Otwarcie wystawy „Rachunek z miłości platonicznej” w Galerii BWA Zielona Góra w piątek, 5 kwietnia 2019 r., o 19.00.

Statua Wolności w… kominiarce? Metalowy napis „Arbeit macht ...

„Chcem do pałacu” obroniony!

Adam Łucki 1 września 2020 r. obronił dyplom (Wydział Artystyczny Uniwersytetu Zielonogórskiego – Instytut Sztuk Wizualnych, promotor: prof. UZ, dr hab. Magdalena Gryska) z wyróżnieniem.

Adam Łucki - rocznik 83. Artysta sztuk wizualnych i intermedialnych, scenograf, rysownik. Absolwent Instytutu Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Zielonogórskiego w Zielonej Górze [dyplom 2020]. Studiował Historię Sztuki na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Warsztat scenograficzny rozwijał współpracując m.in. z Zofią de Inez, Agatą Dudą Gracz, Jerzym Stuhrem, Anną Polony, Krzysztofem Jasińskim, Józefem Opalskim. Tworzył dla teatru, opery i filmu, realizując łącznie ponad 30 scenografii. Specjalizuje się w ilustrowaniu twórczości Stanisława Lema. Produkuje i tworzy autorskie akcje artystyczne, instalacje i działania parateatralne.

Wystawa prac lubuskich artystów na Salonie Jesiennym 2019 w Galeria BWA Zielona Góra

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie