ASF w Lubuskiem. GDDKiA buduje płoty wzdłuż autostrady A2 i drogi S3. Mają zatrzymać chore dziki i pomóc w walce z ASF

oprac. (pik)

Wideo

Zobacz galerię (11 zdjęć)
ASF w LUBUSKIEM: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, na polecenie premiera, włącza się do działań prewencyjnych w związku z zagrożeniem spowodowanym wystąpieniem wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF). W związku z nadzwyczajną sytuacją, by ograniczyć migrację dzików, zamykane są przejścia dla zwierząt wzdłuż kolejnych odcinków autostrad i dróg ekspresowych.

ASF w Lubuskiem. Będą ustawiane specjalne siatki

Walka z ASF w Lubuskiem trwa. Siatki o wysokości do maksimum 1,5 m ustawiane są w przejściach dla zwierząt wzdłuż drogi ekspresowej S5 od skrzyżowania z autostradą A2 do A8, wzdłuż autostradowej obwodnicy Wrocławia i dalej wzdłuż A4 do granicy państwa. Również wzdłuż drogi ekspresowej S3 od skrzyżowania z A2 do skrzyżowania z A4, a także wzdłuż A4 od Wrocławia do Katowic. Zamknięte zostaną także przejścia na koncesyjnym odcinku A2 od granicy państwa do skrzyżowania z S5 w okolicy Poznania.

Czytaj także: Rzeź w lubuskich lasach. Myśliwi zabiją w styczniu ponad 2 tysiące dzików. Jest rozporządzenie wojewody

Trwa głosowanie...

Czy płoty przy drodze S3 i autostradzie A2 powstrzymają dziki?

Siatka o wysokości do max. 1,5 m, o grubszym powlekanym drucie i umieszczonej na górnej krawędzi siatki barwnej taśmy lub żerdzi oraz specjalne przełazy w miejscu występowania wilków, mają umożliwić migrację pozostałej zwierzynie

Przeczytaj też: ASF w Lubuskiem. W Zielonej Górze i powiecie będą strzelać do dzików

ASF w LUBUSKIEM - walka z Afrykańskim Pomorem Świń

Siatka o wysokości do max. 1,5 m, o grubszym powlekanym drucie i umieszczonej na górnej krawędzi siatki barwnej taśmy lub żerdzi oraz specjalne przełazy w miejscu występowania wilków, mają umożliwić migrację pozostałej zwierzynie. W miejscach, gdzie niemożliwe jest postawienie ogrodzeń uniemożliwiających migrację dzikom, a także w okolicy węzłów, gdzie nie ma ciągłości ogrodzenia drogi, zastosowane zostaną środki zapachowe odstraszające dziki.

Odcinki dróg, które zostaną zabezpieczone specjalnym ogrodzeniem przeciw dzikom.
Odcinki dróg, które zostaną zabezpieczone specjalnym ogrodzeniem przeciw dzikom. GDDKiA

Przypomnijmy, że już wcześniej podobne działania w zawiązku z ASF wprowadzono wzdłuż A2 od Warszawy do skrzyżowania z A1 i dalej na północ wzdłuż tej autostrady.

ASF W LUBUSKIEM

Afrykański Pomór Świń – co to za choroba?

Afrykański pomór świń to wirusowa, posocznicowa choroba świń o przebiegu ostrym lub przewlekłym. Wirus ASF nie jest chorobotwórczy dla innych gatunków zwierząt, nie jest też groźny dla ludzi.

Okres wylęgania się choroby trwa od 5 do 9 dni.

Charakterystyczne objawy to:

 • gorączka
 • brak apetytu
 • sinica skóry uszu, boków brzucha
 • zapalenie spojówek
 • kaszel
 • pienisty wypływ z nosa
 • biegunka z domieszką krwi
 • wymioty
 • niedowład zadu
 • poronienia
 • mogą wystąpić drgawki

Choroba prawie w 100 proc. kończy się śmiercią. Na ASF nie ma szczepionki.

Afrykański pomór świń wywodzi się z Afryki, gdzie występuje powszechnie w wielu krajach. Po raz pierwszy była obserwowana w Kenii w 1910 roku u świń, które miały kontakt z dzikimi afrykańskimi świniami.

W Europie wystąpiła po raz pierwszy w 1957 r. w Portugalii. Pierwszy przypadek ASF w Polsce wykryto w lutym 2014 r. u padłych dzików, które prawdopodobnie przywędrowały do naszego kraju z Białorusi. Do tej pory ogniska ASF były wykrywane na wschodzie Polski.

Jak zapobiegać chorobie?

Najskuteczniejszą metodą zapobiegania wystąpieniu ASF u trzody chlewnej jest stosowanie zasad bioasekuracji.
Oznacza to m.in.:

 • ogrodzone chlewnie,
 • zabezpieczone okna,
 • domknięte drzwi,
 • maty dezynfekcyjne
 • zakazu skarmiania zlewek
 • zakaz wprowadzania do gospodarstw świń niewiadomego pochodzenia

Osoby mające jakikolwiek kontakt ze świniami nie powinny chodzić po lesie i terenach, na których żerują dziki. Mogą w ten sposób przypadkowo przenieść wirusa ASF na zwierzęta gospodarskie. Należy pamiętać, że wirus jest odporny na niskie temperatury, a więc można go przywlec o każdej porze roku.

W przypadku pobytu w lesie minimalna długość karencji przed kontaktem ze świniami powinna wynosić 72 godziny. Ponadto, należy pamiętać o konieczności całkowitej wymiany odzieży i obuwia przed wykonywaniem czynności związanych z obsługą świń oraz o zastosowaniu środków przeznaczonych do higieny i dezynfekcji.

Trzeba również pamiętać, że wirusa można przenieść np. na oponach auta, które wjechało na teren, gdzie mogą znajdować się dziki.

Zobacz wideo: Zasady ochrony świń przed chorobą ASF

Niepokojące objawy i padnięcia zwierząt należy zgłaszać

W przypadku stwierdzenia w stadzie świń niepokojących objawów chorobowych lub padnięć świń, każdy hodowca powinien przekazać tę informację do powiatowego lekarza weterynarii bezpośrednio albo za pośrednictwem lekarza weterynarii opiekującego się gospodarstwem lub organu samorządu terytorialnego (wójta, burmistrza, prezydenta miasta). Objawy afrykańskiego pomoru świń mogą być niespecyficzne, podobne do innych chorób lub zatruć, mogą być różne w różnych stadach.

Padłej trzody chlewnej bezwzględnie nie należy zakopywać - działanie takie jest surowo zakazane przepisami prawa. Ponadto, padnięcia świń mogą być pierwszym objawem wystąpienia ASF w gospodarstwie.

Jak się zachować w przypadku znalezienia martwego dzika?

W przypadku natrafienia na padłego dzika nie należy do niego podchodzić oraz dotykać. Powiadomić trzeba powiatowy inspektorat weterynarii lub lekarza weterynarii, leśniczego, myśliwego, policję albo straż gminną.

Więcej informacji o ASF w Lubuskiem znajdziesz TUTAJ

Polecamy wideo: Niemcy postawili elektryczny płot na granicy z Polską. Ma chronić przed ASF

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

B
Brzoza

Protest są sposobem na walkę polityczna i są skuteczne . Chociaż nie maja logicznych podstaw. Jednocześnie dla ich inspiratorów są korzystne ponieważ osłabiają konkurencje rolnictwo polskiego. Przemysłowe fabryki produkcji mięsa potrzebują olbrzymich rynków zbytu. Osłabienie sektora hodowli spowoduje osłabienie całego rolnictwa. Polityka zrównoważonego rozwoju hodowli uprawy i leśnictwa jest najbardziej proekologicznym czynnikiem. jeżeli PIS pokaże się jako partia proekologiczna , opozycja straci następny bastion walki o umysły i wyborców.

Hodowla w Polsce ma olbrzymią szanse do zaistnienia jako jeden z czynników ograniczenia emisji gazów cieplarnianych . Obornik i gnojowica jest jednym z składników obiegu materii organicznej w środowisku . Gleba bogata w materie organiczną może stanowić czynnik zmniejszenia emisji .

Rolnictwo w Polsce powinno przejąć pałeczkę od ekologów , ponieważ to rolnicy ich troska o pola łąki i zwierzęta hodowlane najbardziej się przyczynia do zachowania równowagi w środowisku naturalnym i jest najbardziej pro ekologiczne . Działania części ekologów doprowadzają do rugowania małych i średnich gospodarstw na rzecz przemysłowych gospodarstw gigantów których stać na propagandę i opłacanie w swoim interesie działań psęłdo ekologicznych.

Ludzie zwierzęta gleba łąki lasy są z sobą ściśle powiązane . Obieg materii i energii jest konieczny do istnienia tych wszystkich podmiotów.

R
Ryszard
7 stycznia, 00:20, Gość:

Nie ma żadnego ASF, to propaganda bo mięsko zza granicy się nie sprzedaje. Tak więc płot jest pewnie na wypadek wojny lub czegoś podobnego a nie na jakieś dziki. Ludzie łykają wszystko co im się wciska. Obudźcie się

!!!

Wybacz Olga, ale piszesz bzdury, dziki nie maja kontaktu ze świniami, ASF rozwlekaja myśliwi majacy w d... bioasekuracje (w gronie myśliwych jest sporo rolników) i hodowcy świń, których gospodarstwa nie spełniaja podstawowych norm bioasekuracji, a nie chca wydać złamanego grosza na to liczac, że my, podatnicy będziemy im nin stop dokładać do ich brudnego biznesu, który niszczy ludziom zdrowie i środowisko! W ciagu ost. 5 lat zastrzelono oficjalnie ok. 1,6 mln dzików, w wielu regionach dzik został kompletnie zgładzony i co mamy - coraz więcej ognisk ASFu!

Z
Zarek
7 stycznia, 0:20, Gość:

Nie ma żadnego ASF, to propaganda bo mięsko zza granicy się nie sprzedaje. Tak więc płot jest pewnie na wypadek wojny lub czegoś podobnego a nie na jakieś dziki. Ludzie łykają wszystko co im się wciska. Obudźcie się

!!!

Płot na wypadek wojny, rozwiń tą myśl

G
Gość

Nie ma żadnego ASF, to propaganda bo mięsko zza granicy się nie sprzedaje. Tak więc płot jest pewnie na wypadek wojny lub czegoś podobnego a nie na jakieś dziki. Ludzie łykają wszystko co im się wciska. Obudźcie się

!!!

O
Olga

Bez depopulacji dzików nic nie pomoże:(

Dodaj ogłoszenie