Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bogata marcowa oferta w lubuskiej kulturze. Mela Koteluk, Anna Duczmal, Roksana Kwaśnikowska, Edit Piaf, Kiljański i Babski Przekręt

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
Na deskach Teatru im. J. Osterwy od 8. do 10 marca zobaczymy przedstawienie muzyczne w reżyserii Artura Barcisia pt. „Trzy razy Piaf”. Edit Piaf zobaczymy i usłyszymy w trzech różnych okresy jej życia, granych przez inne aktorki. Dlatego też, każda z wykonawczyń inaczej interpretuje piosenki „francuskiego słowika” gdyż aktorki różnią się od siebie siłą m.in. wokalną wykonania.
Na deskach Teatru im. J. Osterwy od 8. do 10 marca zobaczymy przedstawienie muzyczne w reżyserii Artura Barcisia pt. „Trzy razy Piaf”. Edit Piaf zobaczymy i usłyszymy w trzech różnych okresy jej życia, granych przez inne aktorki. Dlatego też, każda z wykonawczyń inaczej interpretuje piosenki „francuskiego słowika” gdyż aktorki różnią się od siebie siłą m.in. wokalną wykonania. mat. organizatora
Ukrainie, bestialsko zaatakowanej przez bezlitosne hordy z Rosji, pomagamy nie tylko materialnie, ale także i duchowo. Tak ważne jest wsparcie środowisk kultury. Dlatego też w obu lubuskich filharmoniach odbędą się koncerty charytatywne "Solidarni z Ukrainą". Dokładne terminy podajemy poniżej.

Filharmonia Zielonogórska w piątek 4 marca inauguruje "Miesiąc kobiet" - cykl koncertów, w których wykonawczyniami, ale także i konferansjerami będą kobiety. Filharmonia Gorzowska także w ten piątek zaprasza na fascynujący i rzadko wykonywany koncert skrzypcowy Antonina Dworzaka. W Sulechowie wystąpi Mela Koteluk z zespołem Kwadrofonik, w Drezdenku dojdzie do "Babskiego przekrętu", zaś Iłowę nawiedzi wieczne żywy Elvis (w osobie imitatora). Wiele się dzieje, mimo tych skomplikowanych czasów, w których przyszło nam żyć. Cieszmy się zatem każdą chwilą!

MIĘDZYRZECZ

W sobotę, 5 marca o godz. 18, w Galerii 30 w Międzyrzeczu, odbędzie się wernisaż wystawy Renaty Tubielewicz pt. „Korzenie i skrzydła”. Artystka ukończyła Liceum Plastyczne, a następnie Akademie Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Mieszkała m.in. w RPA oraz w Ghanie, gdzie odkryła koloryt życia Afryki, który zamknęła na płótnie. Jej liczne często podróże m.in. do Japonii, Chin, na Tahiti, Bora-Bora, Wyspę Wielkanocną, do Australii wzmocniło w niej wieloetniczne spojrzenie na sztukę czerpie inspiracje ze starych kultur tych krajów. Oprócz obrazów olejnych tworzy rzeźby oraz fotografie, w których dokumentuje ludzi, przyrodę oraz życie. Jej obrazy dotarły na wszystkie kontynenty do prywatnych kolekcjonerów. Ma swoją pracownię oraz prywatną galerię w Kęszycy Leśnej. Wstęp wolny.

ŚWIEBODZIN

Znany z „The Voice of senior” kwartet „Lepiej późno niż wcale” – w składzie: Aleksandra Matusiak – Kujawska, Bożena Wesołowska, Bernard Łyżwiński i Lech Sawicki, zaśpiewa w niedzielę, 6 marca o godz. 18 w sali widowiskowej Świebodzińskiego Domu Kultury. Dołączy do nich także Danusia Urbańska słuchaczka świebodzińskiego UTW. Wstęp wolny.

DREZDENKO

W czwartek, 10 marca o godz. 18, w sali widowiskowej Centrum Promocji Kultury w Drezdenku odbędzie się spektakl pt. „Babski przekręt”. To komedia o włoskim biznesmenie, który postawia od Francuzów odzyskać dla Włoch słynny obraz Leonardo da Vinci „Mona Liza”. Obraz, ma trafić na wystawę do Polski, a jego kradzieżą zajmują się cztery nietuzinkowe, lecz nie do końca zorganizowane kobiety. Dobra zabawa gwarantowana. Wstęp płatny.

SULECHÓW

W piątek, 11 marca o godz. 20.00 w sali widowiskowej SDK wystąpi MelaKoteluk&Kwadrofonik. Ta słynna sulechowianka wykonuje muzykę z pograniczna popu i rocka. Przed maturą spędziła dwa lata w Londynie, gdzie przez semestr kształciła się w London School of Music. Ukończyła studia kulturoznawcze. W 2012 roku pojawił się jej debiutancki album studyjny, zatytułowany „Spadochron”. W 2013 roku została laureatką „Fryderyka” w kategoriach „Debiut roku” i „Artysta roku”. Z kwartetem Kwadrofonik, który tworzą pianiści Lutosławski Piano Duo oraz duet perkusistów Hob-beats Duo, wydała także album „Astronomia poety. Baczyński” i z którego utwory, zostaną wykonane w Sulechowie. Wstęp płatny.

IŁOWA

Tegoroczne obchody Dnia Kobiet w Bibliotece Kultury w Iłowej potrwają aż trzy dni. Zaczną się już w niedzielę, 6 marca o godz. 17 koncertem pt. „Elvis Presley Show”. Artysta wcielający się w postać mistrza wykona największe jego przeboje jak : „Love me tender”, „Blue sude shoes”, „Can’t help falling in love”, „Devil in disguise”, „Always on my mind” czy „Heartbreak hotel” i opowie o historii legendy rock`and`rolla. Zadba także o tak charakterystyczne dla Elvisa elementy jego ubioru scenicznego. W poniedziałek, 7 marca o 17, odbędzie się koncert w wykonaniu młodych artystów, którzy pod kierunkiem Edwarda Bajona, uczestniczą w zajęciach gry na instrumentach klawiszowych. Uczniowie zaprezentują publicznie swoje umiejętności. Na finał cyklu, 8 marca o godz. 17, odbędzie się koncert galowy pt. „Być kobietą” w wykonaniu: Barbary Droździńskiej, Aurelii Sobczak, Agnieszki Babicz i Marka Ravskiego. Wstęp wolny.

WSCHOWA

We wtorek, 8 marca o godz. 18, z okazji Dnia Kobiet, w sali widowiskowej CKiR, wystąpi Maciej Tacher. Projekt artysty to autorski, solowy zamysł. Niektórzy nazywają jego muzykę „romantycznym folkiem”, choć on pozostaje otwarty na różne gatunki, sięgając czasem po motywy jazzowe, innym razem po mocniejsze brzmienia. Pierwszy zespół założył już w liceum plastycznym w Koszalinie. W czasie studiów filozoficznych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika występował jako klawiszowiec w zespole „Słońce”, natomiast jako wokalista zadebiutował już po studiach, w toruńskim brit-popowym zespole Manchester. Wstęp wolny na podstawie wejściówek.

SŁUBICE

We wtorek, 8 marca o godz. 19, w sali kameralnej Słubickiego Miejskiego Ośrodka Kultury, wystąpi zespół „Future Folk”. To podhalańska grupa w składzie: Stanisław Karpiel-Bułecka, Szymon Chyc-Magdzin (rdzenni zakopiańczycy) i Matt Kowalsky.
Muzycy między tradycyjne góralskie instrumenty, a także bardzo taneczne i wpadające w ucho melodie, dodają mnóstwo ostrej elektroniki, która może zaskakiwać. Ich piosenka „Malinowa dziewczyno” zdobyła największą liczbę głosów w głosowaniu sms-owym widzów, a w lipcu 2015 r ukazała się druga płyta zespołu pt. „Zbójnicki After”. Lider zespołu Stanisław, jest bratankiem Sebastiana Karpiela-Bułecki, wokalisty zespołu „Zakopower”. Jego drugą, nie mniejszą, od nart freestyle, pasją jest śpiewanie. Szymon Chyc-Magdzin, jest od dziecka związany z folklorem. To znakomity skrzypek, który był członkiem wielu zespołów regionalnych min.: „Klimka Bachledy” czy „Czarne Karakuły”. Matt Kowalsky, to z kolei znany DJ, producent muzyczny, kompozytor i reżyser dźwięku, absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Wstęp płatny.

ŻAGAŃ

W niedzielę, 6 marca o godz. 16, w sali kryształowej Żagańskiego Pałacu Kultury, rozpoczną się wydarzenia pt. ,,Imieniny Księżnej Doroty w nowej szacie” upamiętniające postać Doroty de Talleyrand-Périgord. Inicjatorem i głównym organizatorem wydarzenia pod nazwą „Imieniny Księżnej Doroty - w nowej szacie” jest Towarzystwo Przyjaciół Żagania. Mieszkańcy oraz goście, już od 2017 roku wiedzą, że w tym dniu mogą spodziewać się artystycznej uczty oraz ciekawej lekcji historii związanej z ich miastem i regionem. W niedzielę, księżna otrzyma w prezencie nową suknię, którą można wykorzystać również, jako kostium sceniczny lub promocyjny. Została uszyta w stylu empirycznym. Tegoroczne imieniny odbędą się ponadto w historycznych pałacowych komnatach, w których goście dowiedzą się różnych ciekawostek o miłościach, rodzinie czy herbach księżnej. Wstęp bezpłatny, choć na podstawie wcześniej pobranych wejściówek.

GORZÓW WIELKOPOLSKI

Teatr im. J. Osterwy
Na deskach Teatru im. J. Osterwy od 8 do 10 marca zobaczymy przedstawienie muzyczne w reżyserii Artura Barcisia pt. „Trzy razy Piaf”. Edit Piaf zobaczymy i usłyszymy w trzech różnych okresy jej życia, granych przez inne aktorki. Dlatego też, każda z wykonawczyń inaczej interpretuje piosenki „francuskiego słowika” gdyż aktorki różnią się od siebie siłą m.in. wokalną wykonania. Dzięki bardzo sugestywnej scenografii, widz ma wrażenie, że obserwuje życie artystki siedząc w paryskiej kawiarni, przy stolikach z nastrojowymi lampkami.

Filharmonia Gorzowska

Orkiestra symfoniczna Filharmonii Gorzowskiej, 4 marca o 19, pod batutą Przemysława Neumanna, w ramach programu „Dworzaka światy własne” wykona jego koncert skrzypcowy a-moll op. 53 oraz symfonię nr 7 d-moll op. 70. Koncert usłyszymy w interpretacji skrzypaczki Roksany Kwaśnikowskiej (wielokrotnie nagradzana w prestiżowych konkursach o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym m. in. na I. Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w Katowicach). Symfonia zaś jest pełna żalu, osobistych refleksji oraz przeżyć Dworzaka i wspomnieniem o jego zmarłej matce.


ZIELONA GÓRA

Lubuski Teatr

W Lubuskim Teatrze, 5, 6 i 8 marca, wysłuchamy przebojów sprzed ponad stu lat. Wraca natomiast przedstawienie muzyczne „Słodkie Lata 20. – 30.” w reżyserii Jana Szurmieja. Jak zapowiadają organizatorzy, zobaczymy kobiety w długich rękawiczkach, powłóczystych sukniach, zdobionych sznurami pereł i eleganckich mężczyzn w smokingach lub frakach, którzy w tamtych czasach świętowali życie bywając w rewiach czy kabaretach. To okres tryumfu kina oraz wysypu talentów, które były związane z „Qui pro quo” - najsłynniejszym polskim teatrzykiem literacko-rewiowym działającym w latach 1919-1932. Należeli do nich m.in. Julian Tuwim czy Marian Hemar. Występowali w nim m.in. Hanka Ordonówna, Mira Zimińska, Zula Pogorzelska, Adolf Dymsza czy Eugeniusz Bodo. Usłyszymy takie przeboje jak: „Miłość ci wszystko wybaczy”, „Na pierwszy znak”, „Ada, to nie wypada”. Wstęp płatny.

Filharmonia Zielonogórska

Orkiestra symfoniczna Filharmonii Zielonogórskiej, 4 marca o 19, pod dyrekcją Anny Duczmal-Mróz, koncert rozpocznie skoczną i wesołą uwerturą do opery „Wesele Figara” W.A. Mozarta. Po niej, swój kunszt gry na wiolonczeli w I. koncercie C-dur - Józefa Haydna, zaprezentuje Maciej Kułakowski. To laureat Konkursu Królowej Elżbiety w Brukseli oraz zdobywca 1. nagrody oraz nagrody specjalnej na X. Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Na koniec zabrzmi VIII. symfonia F-dur L. v. Beethovena. Konferansjerem koncertu będzie Ewa Pawlak (dyrektor Muzeum Lubuskiego w Gorzowie Wlkp.).

Klijański i Wcisło w Hydrozagadce

11 marca o godz. 19. odbędzie się koncert „Prócz Ciebie nic” w wykonaniu duetu Krzysztof Kiljańskie oraz Witold Cisło – znanych z przeboju o tym samym tytule, autorstwa Kayah i Witolda Cisło.

Jak podają organizatorzy:

Krzysiek i Witek poznali się dawno, dawno temu w Nowej Soli, gdzie razem się wychowywali. Tam powstał również ich pierwszy wspólny zespół i tak zakiełkowała muzyczna znajomość, której owocem była znakomita płyta “In The Room”. Panowie spotykają się po latach, żeby przypomnieć o sobie swoim wiernym fanom, zdobyć serca nowej publiczności, grając swoje NAJWIĘKSZE przeboje.

GRAJĄ DLA UKRAINY

W najbliższą niedzielę (6 marca 2022) w Filharmonii Zielonogórskiej odbędzie się koncert "Wolna Ukraina" - solidarni z Ukrainą. Pierwotnie zaplanowane jedynie koncert o godzinie 15.00, ale z uwagi na ogromne nim zainteresowanie, organizatorzy (Zarząd Województwa Lubuskiego) postanowili zorganizować dodatkowy o godzinie 17.

Także w Filharmonii Gorzowskiej, 12 marca o godz. 17.00, odbędzie się koncert charytatywny "Solidarni z Ukrainą". Chwała Ukrainie - Nigdy więcej wojny! To swoisty muzyczny protest przeciwko bestialskiej napaści Federacji Rosyjskiej na niepodległe państwo - Ukrainę. To także gest poparcia dla Ukraińców odpierających bezlitosnego agresora, atakującego także ludność cywilną. Międzynarodowi wykonawcy koncertu Solidarności z Ukrainą: Orkiestra Filharmonii Zielonogórskiej, Agata Graczyk – dyrygent, Justyna Bluj – sopran, Viktor Yankovsky – baryton. Wstęp jest bezpłatny, ale trzeba posiadać darmową wejściówkę. Są one dostępne od 1 marca 2022 r. w kasie (od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-17.00) Filharmonii Zielonogórskiej do wyczerpania miejsc. Także Filharmonia Gorzowska solidaryzując się z walczącą Ukrainą, podjęła działania mające na celu wsparcie społeczności ukraińskiej. 12 marca 2022 r. o godz. 17, we współpracy z Fundacją Ukraina odbędzie się koncert charytatywny. Cały przychód ze sprzedaży biletów zostanie przekazany Fundacji Ukraina. Podczas koncertu usłyszymy poruszające pieśni ukraińskie w wykonaniu sióstr Olgi oraz Natalii Pasiecznik. Siostry Pasiecznik urodziły się w Równem na Ukrainie. Olga jest jedną z największych sopranistek świata. Natalia jest pianistką i profesorem Królewskiej Akademii Muzycznej w Sztokholmie.

WYDARZY SIĘ

  • 05.03. – koncert Waldemara Malickiego „Naga prawda o klasyce”, Filharmonia Gorzowska,
  • 06.03. – Koncerty specjalne dla Ukrainy, Filharmonia Zielonogórska,
  • 08.03. – koncert muzyki z repertuaru zespołu „Blues Brothers” z okazji Dnia Kobiet, Filharmonia Zielonogórska,
  • 10.03. – spotkanie autorskie z Agnieszką Dobkiewicz, Biblioteka Norwida w Zielonej Górze,
  • 11.03. – koncert symfoniczny „Mozart i kobiety”, Filharmonia Gorzowska,
  • 11.03. – koncert z okazji Dnia Kobiet, Krzysztof Kiljański i Witold Cisło, Zielonogórski Ośrodek Kultury
  • 11.03. – wernisaż wystawy „Trochę bez ostrości”, Świebodziński Dom Kultury,
  • 11.03. – stand-up – Tomasz Jachimek, Nowosolski Dom Kultury,
  • 12.03. – Polska Noc Kabaretowa, Hala CRS – Zielona Góra,
  • 12.03. – koncert symfoniczny (Mała msza uroczysta – Rossiniego), Filharmonia Zielonogórska,
  • 12.03. – występ kabaretu Skeczów Męczących, Żagań,
  • 12.03. - Koncert zespołu BOKKA, Piwnica Artystyczna Kawon, Zielona Góra,
  • 12.03. – recital Pauliny Gołębiowskiej, Miejski Ośrodek Kultury w Łęknicy,
  • 12.03.- występ Kabaretu Nowaki, Skwierzyński Ośrodek Kultury,
  • 13.03. - koncert Krzysztofa Kiljańskiego oraz Witolda Cisło, Nowosolski Dom Kultury,
  • 14.03. – koncert zespołu „Raz, dwa, trzy”, sala Filharmonii Gorzowskiej, Gorzów Wlkp.,
  • 14.03. – spotkanie Kino lubię. Łukasz Maciejewski zaprasza, Biblioteka Norwida w Zielonej Górze,
  • 18.03. – koncert Grzegorza Turnaua - Znów wędrujemy LIVE, Teatr im. J. Osterwy, Gorzów Wlkp.,
  • 18.03. - koncert symfoniczny w ramach „Miesiąca kobiet”, Filharmonia Zielonogórska,
  • 18.03. – koncert symfoniczny (Czajkowski, Ravel), Filharmonia Zielonogórska,
  • 18.03. – koncert „Strefa Dobrej Muzyki – Kaśka Sochacka”, Kostrzyńskie Centrum Kultury,
  • 18.03. - koncert „Zespołu 9”, Centrum Kultury i Rekreacji we Wschowie,
  • 18.03. – koncert „Bach i klawesyny”, Filharmonia Gorzowska,
  • 19.03. – koncert barokowy z okazji Dnia Muzyki Dawnej, Filharmonia Zielonogórska,
  • 19.03. – Golden hits of Queen z orkiestrą symfoniczną, Żagań,
  • 19.03. – koncert Edyty Geppert, Świebodziński Dom Kultury,
  • 20.03. – występ Ralpha Kamińskiego, Planetarium Wenus, Zielona Góra,
  • 20.03. – koncert wiosenny orkiestry dętej, sala widowiskowa CPK w Drezdenku,
  • 25.03. – koncert Directions In Music: Jan Jarczyk, Filary Jazz Club, Gorzów Wlkp.,
  • 25.03. – koncert symfoniczny “Nastrój nieposkromiony” m.in. słynny na gitarę i orkiestrę „De Aranjuez” - J. Rodrigo,
  • 25.03. – koncert symfoniczny (m.in. koncert wiolonczelowy Dworzaka), Filharmonia Zielonogórska,
  • 26.03. – koncert Kathrine Windfeld Sextet (DK/PL/SE), Filary Jazz Club, Gorzów Wlkp.,
  • 26.03. – koncert “Dawid Kwiatkowski on tour”, Piwnica Artystyczna Kawon, Zielona Góra,
  • 26.03. - koncert wiosenny Orkiestry Dętej Zastal, Sulechowski Dom Kultury,
  • 02.04 – koncert Natalii Przybysz, Planetarium Wenus, Zielona Góra,
  • 03.04. – wydarzenie plenerowe Kaziuki, Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze-Ochli,
  • 06.04. – występ Korteza, Świebodziński Dom Kultury,
  • 09.04. – Jarmark wielkanocny, Żagański Pałac Kultury
  • 09.04. - koncert Nagórski/Wośko - „Kaczmarski”, Café Noir, Zielona Góra,
  • 22.05. – koncert Michała Bajora „Kolor Cafe”, Świebodziński Dom Kultury.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska