Czy warto pić wino i dlaczego? Wpływ wina na zdrowie

Materiał powstał we współpracy z Miastem Zielona Góra
Wino to życie – pisał rzymski senator Petroniusz, być może nie będąc świadomym tego, jak wiele jest w tym prawdy. O tym, że wino wywiera wpływ na zdrowie, wiedziano od dawna. Wraz z rozwojem nauki wiemy jednak o wiele więcej na ten temat. Co możemy zyskać, pijąc wino? Zobacz, dlaczego warto od czasu do czasu sięgnąć po lampkę tego trunku.

Winem kurował sam Hipokrates, uznawany za ojca medycyny: różne dolegliwości swoich pacjentów leczył różnymi rodzajami wina. Za najzdrowszy napój wino uważał także Louis Pasteur, wynalazca pierwszej szczepionki. Prowadzone w ostatnich kilkudziesięciu latach badania również coraz wyraźniej pokazują, że picie wina rzeczywiście może mieć potencjalnie dobry wpływ na zdrowie. Dawka czyni truciznę, dlatego chcąc czerpać korzyści z picia wina, należy ograniczać jego ilość od 3 do 5 porcji (175 ml) tygodniowo.

zdjecie

Wpływ wina na zdrowie: paradoks francuski

W 1992 roku prof. Serge Renaud przedstawił swoją teorię dot. paradoksu francuskiego. Jak to jest, że Francuzi, których dieta jest bogata w tłuszcze nasycone, mimo tego rzadziej zapadają na chorobę wieńcową niż sąsiadujące z nimi narody? Wszystko dzięki temu, że piją przy tym sporo wina! Renaud oparł swoją tezę na wynikach badań prowadzonych przez kilkanaście lat na grupie ponad 30 tys. Francuzów. Ci, którzy pili często niewielkie ilości wina byli znacząco mniej narażeni na choroby serca.

od 16 lat

Dlaczego tak się dzieje? Wszystko dzięki właściwościom tego trunku. Wino może działać:

  • przeciwzapalnie,
  • przeciwzakrzepowo,
  • przeciwutleniająco,
  • korzystnie na profil lipidów.

Podsumowując, można zatem przyjąć, że czerwone wino poprzez wpływ na poszczególne etapy procesu miażdżycowego prowadzi do jego spowolnienia, co klinicznie wyraża się zmniejszeniem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych – pisze prof. dr hab. n. med. Longina Kłosiewicz-Latoszek, Kierownik Zakładu Profilaktyki Chorób Żywieniowozależnych z Poradnią Chorób Metabolicznych w Instytucie Żywności i Żywienia.

zdjecie

Resweratrol – tajna broń czerwonego wina

Mocną stroną wina jest wysoka zawartość polifenoli. Te związki znajdujące się w winie są najlepiej zbadane i wskazują na prozdrowotne właściwości tego trunku. Obiecujący wydaje się być wpływ resweratrolu – istnieją dane przemawiające za tym, że ma on pozytywny wpływ na takie choroby, jak:

  • miażdżyca tętnic,
  • udar mózgu,
  • niewydolność serca,
  • nadciśnienie,
  • zawał mięśnia sercowego.

Najwięcej resweratrolu znajduje się w skórkach winogron – dlatego też dla zdrowia najlepiej pić czerwone wino. Nie musisz sięgać jednak po trunki z najwyższych półek zagranicznych winnic. Spróbuj regionalnych win wytwarzanych w Zielonej Górze i okolicach. Tamtejsze winnice mają wieloletnią, sięgającą średniowiecza historię. Dziś na ziemi lubuskiej uprawia się znane i uznane odmiany winogron, takie jak Pinot Noir, Zweigelt czy Dornfelder, z których powstają wyśmienite czerwone wina. Cudze chwalicie, swego nie znacie!

zdjecie

Delektuj się winem na zdrowie

Nie można zapominać o tym, że wino zawiera alkohol, którego negatywny wpływ na zdrowie jest szeroko udokumentowany. Jeśli chcesz, by picie wina miało prozdrowotne korzyści, pamiętaj o tym, by pić go niewiele. Kieliszek wina do obiadu? Jak najbardziej! Cała butelka – tylko jeśli podzielisz się nią z innymi.

Alkohol w żadnej ilości nie jest bezpieczny dla kobiet w ciąży, ale także w przypadku niektórych chorób oraz brania niektórych leków. Możesz jednak sięgnąć po wino bezalkoholowe, które również zawiera dobroczynne dla zdrowia składniki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska