5/31
DOMOWY CHLEB OWSIANY...
fot. Pixabay/zdj. ilustracyjne

DOMOWY CHLEB OWSIANY

DOMOWY CHLEB OWSIANY

Składniki:

1 kg mąki pszennej, typ 750
0,5 litra mleka
8 jaj
7-8 łyżek oleju
1 łyżeczka cukru
1 łyżeczka miodu
2 łyżki soli
40 dkg płatków owsianych
2 łyżki proszku do pieczenia
2 łyżki siemienia
6 łyżek nasion kolendry
1 łyżeczka mielonej kolendry

Wykonanie: Mąkę przesiać do miski, wymieszać z płatkami owsianymi, proszkiem do pieczenia, cukrem, miodem (musi być płynny!), siemieniem, mieloną kolendrą i solą. Wszystkie składniki połączyć. Ciasto przełożyć do przygotowanych foremek, a następnie przyprawić je nasionami kolendry. Chleb piec w piekarniku nagrzanym do 180 st. C.

6/31
PROSTY CHLEB PSZENNY...
fot. Pixabay/zdj. ilustracyjne

PROSTY CHLEB PSZENNY

PROSTY CHLEB PSZENNY

Składniki:

700 g mąki pszennej chlebowej
2 łyżeczki soli
25 g miękkiego masła
1 saszetka suchych drożdży (7 g) lub 14 g drożdży świeżych
1 łyżeczka cukru
150 ml ciepłego mleka
300 ml ciepłej wody

Wykonanie: W większej misce wymieszać mąkę z solą, dodać masło. Dosypać drożdże i cukier. Dodać mleko, wodę i wyrobić ciasto. Ciasto wyrabiać na oprószonej powierzchni, aż będzie gładkie i elastyczne, starając się nie dosypywać mąki. Pozostawić w misce, przykryte ściereczką, do dwukrotnego powiększenia objętości. Ciasto po urośnięciu uderzyć pięścią, lekko wyrobić, uformować owalny bochenek, wyłożyć na blachę oprószoną mąką. Przykryć ponownie, pozostawić na 30 minut, lub dłużej do podwojenia objętości i napuszenia. Używając ostrego noża naciąć chleb kilkakrotnie, oprószyć mąką, piec do zarumienienia.

7/31
CHLEB PSZENNO-ŻYTNI...
fot. Pixabay/zdj. ilustracyjne

CHLEB PSZENNO-ŻYTNI

CHLEB PSZENNO-ŻYTNI

Składniki:

100 g aktywnego żytniego razowego zakwasu
550 g mąki pszennej typ 480 lub 550
1 łyżka soli
1 łyżeczka suszonych drożdży (ok. 4 g) lub 8-10 g drożdży świeżych
20 g siemienia lnianego
20 g sezamu
50 g słonecznika
400 g letniej wody

Zakwas żytni
Na przygotowanie zakwasu potrzeba ok. 5-6 dni.

Dzień I
50 g (ok. 5 łyżek) mąki żytniej razowej, 50g (ok. 5-6 łyżek) wody przegotowanej lub mineralnej lub źródlanej. Słoik o pojemności ok. 1 l (słoik należy najpierw dokładnie umyć i wyparzyć). Mąkę i wodę wymieszać w słoiku. Konsystencja powinna być raczej gęsta. Słoika nie należy zakręcać. Najlepiej przykryć go ściereczką lub gazą (tak by dochodziło do niego powietrze) i odstawić w ciepłe miejsce na 24 godziny.

Dzień II
1/2 zakwasu z dnia poprzedniego (pozostałą część należy wyrzucić) 50 g (ok. 5 łyżek) mąki żytniej razowej, 50g (ok. 5-6 łyżek) wody przegotowanej lub mineralnej lub źródlanej. Składniki wymieszać i odstawić w ciepłe miejsce na 24 godziny, przykrywając słoik jedynie ściereczką lub gazą.

Dzień III, IV, V, VI
Każdego następnego dnia należy powtarzać całą procedurę stosując te same proporcje mąki i wody. Przed dosypaniem nowej porcji mąki należy wyrzucić połowę wyhodowanego dotąd zakwasu i dodać mąkę i wodę w takich samych ilościach jak poprzednio. Siódmego dnia można już upiec pierwszy chleb na zakwasie.

Wykonanie: Wszystkie składniki połączyć ze sobą w misce i dokładnie wymieszać. Wyrobione ciasto przełożyć do formy wyłożonej papierem do pieczenia, przykryć np. folią spożywczą (wierzch chleba można posypać mąką lub dowolnymi ziarnami). Ciasto pozostawić do wyrośnięcia w ciepłym miejscu na ok. 2 godziny (powinno urosnąć do brzegów formy). Piekarnik nagrzać do temperatury 250 st. C. Wstawić chleb do nagrzanego piekarnika i piec przez 15 minut, następnie zmniejszyć temperaturę do 200 st. C i piec jeszcze ok. 45 minut. Pod koniec pieczenia chleb należy wyciągnąć z formy, usunąć papier do pieczenia i ponownie wstawić go do piekarnika na ostatnie 10-15 minut (już bez formy), by chleb się dopiekł.

8/31
CHLEB DOMOWY RAZOWY NA ZAKWASIE...
fot. Pixabay/zdj. ilustracyjne

CHLEB DOMOWY RAZOWY NA ZAKWASIE

CHLEB DOMOWY RAZOWY NA ZAKWASIE

Składniki na dwie foremki prostokątne:
Zakwas:

drożdże świeże - 5 dkg (1/4 z całej kostki)
woda niegazowana ok. 50 ml
sól - 5 g
cukier - 10 g
mąka pszenna typ. 650 (do wypieków chleba) 50g

Ciasto:
mąka żytnia razowa -1 kg
mąka pszenna typ 650 - 1 kg ( do wypieku chleba)
sól - 3 płaskie łyżki (ok. 30 g)
drożdże 3/4 kostki, która nam została (ok. 100g)
woda niegazowana ok. 1 l
[/b]Wykonanie:[/b] Zakwas sporządzamy 6-7 dni wcześniej. Drożdże mieszamy z cukrem (sporządzamy tak zwany rozczyn). Wszystkie składnik mieszamy w czystym wyparzonym suchym słoiku 1l i odstawiamy na 1 dzień w ciepłe miejsce. Nie zakręcamy słoika!! tylko przykrywamy czystą ściereczką. Drugiego dnia mieszamy zawartość w słoiku i odstawiamy na 24 godziny w ciepłe miejsce i przykrywamy ściereczką. Wymienioną czynność powtarzamy codziennie przez kolejne 4 dni. Ciasto: Oba rodzaje mąki przesiewamy do miski, dodajemy 3 drożdży, sól i wodę. Mieszamy wszystkie składniki razem do uzyskania jednolitej gładkiej konsystencji, dodajemy nasz zrobiony wcześniej zakwas i mieszamy z ciastem. Jeśli ciasto jest za rzadkie lub za gęste to wtedy dodajemy jeszcze mąkę lub wodę. Pozostawiamy do wyrośnięcia w misce na godzinę. Gotowe wyrośnięte ciasto przekładamy do wysmarowanych tłuszczem foremek i pozostawiamy jeszcze do wyrośnięcia. Przed pieczeniem delikatnie zwilżamy ciasto od góry. Ustawiamy piekarnik góra, dół temp. pieczenia 200 st. C przez godzinę. Uwagi! Do sporządzenia domowego chleba używamy dobrej jakości wody niegazowanej ziemnej np. ze sklepu. Aby wyszedł dobry i smaczny chleb ważny jest typ maki, jaki użyjemy do wyrobienia ciasta. Im wyższy typ, tym bardziej jest zwarte pieczywo. Możemy samemu zrobić sobie mieszankę chlebową o proporcjach (1/3 żytniej, 2/3 pszennej). Mieszając dwa rodzaje mąki, powinniśmy łączyć mąkę ciemną z ciemnymi, a jasne z jasnymi. Ma to wielkie znaczenie podczas pieczenia chleba.

Pamiętajmy kupując mąkę należy zwrócić uwagę na typ oznaczony liczbą. Mąki żytnie chlebowe: - typ 2000 bardzo ciemna gruba, (razowa) - typ 1850 ciemna gruba (starogardzka) - typ 1400 ciemna o średniej granulacji, (sitowa) - typ 750 średniociemna drobna, (pytlowa) - typ 580 bardzo jasna miałka (do sporządzania makaronów) Mąki chlebowe pszenne: - typ 2000 razowa i śrutowa chlebowa dobra do tradycyjnego chleba na zakwasie - typ 1850 graham, bardzo ciemna i bardzo gruba, - typ 850/750 typowa mąka chlebowa średnio jasna i drobna, - typ 500 mąka bułkowa bardzo jasna i miałka.

Kontynuuj przeglądanie galerii
WsteczDalej

Polecamy

Biała sobota 2024 w Żaganiu! Warto sprawdzić, czy mamy zdrową wątrobę!

Biała sobota 2024 w Żaganiu! Warto sprawdzić, czy mamy zdrową wątrobę!

Ponad czterysta osób zatańczy w żarskiej Lunie. Trwa Tan Art

Ponad czterysta osób zatańczy w żarskiej Lunie. Trwa Tan Art

Lubuski, kulturalny rozkład jazdy na weekend i czwarty tydzień maja, ileż się dzieje!

Lubuski, kulturalny rozkład jazdy na weekend i czwarty tydzień maja, ileż się dzieje!

Zobacz również

W Żaganiu odnaleziono stuletni pomnik lotników! Trafił do Muzeum Obozów Jenieckich

W Żaganiu odnaleziono stuletni pomnik lotników! Trafił do Muzeum Obozów Jenieckich

W Kłodawie koło Gorzowa trwa wielka majówka. W programie cała masa atrakcji

W Kłodawie koło Gorzowa trwa wielka majówka. W programie cała masa atrakcji