Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dynamiczny "Wilhelm Tell", klasyczne mozartowskie skrzypce oraz czeska w brzmieniu symfonia. Za nami koncert w Filharmonii Zielonogórskiej

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
Drugim utworem wieczoru był Koncert skrzypcowy B-dur KV 207 – W. A. Mozarta. Solistą był Robert Kwiatkowski. To znany skrzypek,  koncertmistrz i pedagog, absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.
Drugim utworem wieczoru był Koncert skrzypcowy B-dur KV 207 – W. A. Mozarta. Solistą był Robert Kwiatkowski. To znany skrzypek, koncertmistrz i pedagog, absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Jarosław Wnorowski
Cóż to był za wieczór w filharmonii! Rozpoczął się znaną uwerturą Rossiniego, potem w roli solisty wystąpił Robert Kwiatkowski, który wykonał koncert skrzypcowy Mozarta, a całość zakończyła się symfonią Dworzaka. Nie obyło się bez trzech fal braw, w pełni zasłużonych.

Małżeński dialog

Koncert rozpoczął się dość znaną uwerturą do opery "Wilhelm Tell" - Gioacchino Rossiniego. Na jej początku grają same wiolonczele w kilku głosach. Kolejna, także spokojna część należy do fletu i rożka angielskiego. Na tych instrumentach swoje mocno melodyczne partie w formie dialogu zagrali Karolina Maszk-Mogiła (flet) oraz Michał Mogiła (obój altowy - rożek) - prywatnie orkiestrowe małżeństwo. Uwertura kończy się, najbardziej chyba znaną częścią kojarzoną z końskim galopem. Tu swoje umiejętności mogły pokazać przede wszystkim instrumenty dęte blaszane.

Premiera opery miała miejsce w 1829 r. i była to ostatnia z trzydziestu dziewięciu oper Rossiniego, który następnie przeszedł na częściową emeryturę (w dalszym ciągu komponował kantaty, muzykę sakralną i świecką muzykę wokalną).

Koncert młodego Mozarta

Drugim utworem wieczoru był Koncert skrzypcowy B-dur KV 207 – W. A. Mozarta. Solistą był Robert Kwiatkowski. To znany skrzypek, koncertmistrz i pedagog, absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

Jako solista grał m.in. z towarzyszeniem Orkiestry Akademii Beethovenowskiej, Orquesta Sinfonica de Tenerife, Orquesta Sinfonica Nacional de Chile, Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus, Sigyn Sinfonietta, Radomskiej Orkiestry Kameralnej, Orkiestry Kameralnej „Hanseatica” oraz orkiestr symfonicznych filharmonii w Gdańsku, Częstochowie, Kaliszu i Zielonej Górze. Obecnie jest koncertmistrzem Orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, często współpracuje także jako koncertmistrz gościnny z cenionymi orkiestrami w Polsce i na świecie, m.in. z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Orquesta Sinfonica de Navarra i Orquesta Sinfonica de Galicia. Występuje w roli kameralisty zarówno w Polsce, jak i za granicą, koncertując z najwybitniejszymi postaciami polskiej sceny muzycznej. Już w czasie studiów odnosił sukcesy w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach kameralnych jako prymariusz Kwartetu fortepianowego „Dali”.

- jak podaje Akademia Muzyczna w Gdańsku.

Czeskie klimaty

Na deser zabrzmiała jednak VIII. Symfonia Antonina Dworzaka, rzadziej wykonywana niż słynna „Z nowego świata”. Jego numer osiem zawiera mnóstwo tematów zaczerpniętych z czeskiego folkloru. Została skomponowana w 1889 roku w Czechach z okazji jego wyboru do Czeskiej Akademii Nauk, Literatury i Sztuki. Dvořák dyrygował osobiście jej prawykonaniem w Pradze 2 lutego 1890 roku. Ciekawa jest trzecia część symfonii w formie scherzo, w rytmie trójdzielnym czyli ocierającym się o walc.

Bardzo charyzmatyczny dyrygent

Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Zielonogórskiej poprowadził Łukasz Ksobiraj - absolwent Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego na kierunku dyrygentura operowo-symfoniczna. Chylę czoło, gdyż aż dwa dzieła prowadził bez partytury, a jego gesty i praca z orkiestrą były genialne. Przed panem Łukaszem, tak sądzę, jeszcze mnóstwo sukcesów i miłych momentów, czego z całego serca mu życzę. Ma spory potencjał i dobry warsztat dyrygencki, mimo młodego wieku. Na pewno o nim jeszcze niejeden raz usłyszymy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska