Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Edukacja w plenerze, bo warto mówić o ekologii w przyjaznych warunkach

Autor Zewnętrzny Zielona Góra
Autor Zewnętrzny Zielona Góra
Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że Polacy wytwarzają ponad 12 mln ton odpadów komunalnych. Celowy Związek Gmin CZG-12 zajmując się gospodarką odpadami również dostrzega znaczny wzrost przyjmowanych odpadów, zwłaszcza odpadów selektywnie zebranych – to aż o 30 % więcej w porównaniu z tym samym okresem w roku poprzednim. Nie oznacza to jednak, że ubywa śmieci w naszych lasach, jeziorach, w miejscach rekreacyjnych … Mimo świadomości wielu Polaków, że odpady to nie jest miły obraz naszej obecności w lesie, wciąż wiele osób uważa, że z lasu można coś wynieść, ale również wiele po sobie zostawić…

Eko-lekcje w plenerze

Aby wyjść z edukacją ekologiczną do dzieci Celowy Związek Gmin przy wsparciu Organizacji Odzysku Opakowań REKOPOL S.A. z Warszawy, Fundacji Ekologicznej ARKA z Bielsko-Białej oraz Nadleśnictw dniach 21-22-23 września 2021 r. przeprowadził EKO-LEKCJE W PLENERZE. Podczas 3 dni zorganizowano dla dzieci z 21 placówek oświatowych zajęcia edukacyjne. Podczas spotkań poruszono szereg tematów związanych ze stanem naszego środowiska. Szczególną uwagę zwracano na poprawność selektywnej zbiórki odpadów, problem niskiej emisji, pozbywania się odpadów w sposób niewłaściwy oraz omówiono zagrożenia jakie powodują odpady pozostawiane w lasach. Dzieci miały również wyjątkową okazję skorzystać z tzw. „zielonego kina”, w którym prąd do wyświetlenia filmów związanych z niską emisją produkowany był z rowerów. CZG-12 przypomniało przy okazji, że 22 września to Międzynarodowy Dzień bez samochodu. Podczas 3 dni w zajęciach edukacyjnych wzięło udział ponad 800 dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych z Kostrzyna nad Odrą, z gminy Sulęcin i gminy Międzyrzecz. CZG-12 dziękuje za wsparcie w organizacji wydarzenia Urzędowi Miejskiemu w Kostrzynie nad Odrą, Urzędowi Miejskiemu w Sulęcinie, Sulęcińskiemu Ośrodkowi Kultury, Urzędowi Miejskiemu w Międzyrzeczu, Międzyrzeckiemu Ośrodkowi Kultury, Nadleśnictwu Dębno, Nadleśnictwu Sulęcin oraz Nadleśnictwu Międzyrzecz. Eko-lekcje w plenerze odbyły się w ramach projektu „Kultura segregacji” realizowanego przez OOO Rekopol.

Celowy Związek Gmin CZG-12 dziękuje również wszystkim grupom szkolnym i przedszkolnym za aktywny udział w zajęciach oraz za zaangażowanie w lokalne akcje na rzecz

środowiska. To od naszego myślenia zależy stan naszego najbliższego środowiska, czystość lasów i zawartość naszych koszy na odpady. Śmiecić z głową, to wytwarzać jak najmniej odpadów, wybierać opakowania wielorazowe, minimalizować, naprawiać, oddawać. Pamiętać też należy, że dzieci są świetnymi obserwatorami i najwięcej uczą się od nas - dorosłych, dlatego dajmy im dobry przykład. Pamiętajmy, że odwiedzając las możemy wziąć udział w akcji „Zabierz 5 z lasu” lub „Śmieciobraniu” – zabranie kilku odpadów to nie jest wielki wysiłek, a pokazała to część naszych mieszkańców podczas finału akcji Sprzątanie świata Polska 2021 w sobotę 18 września w Łagowie Lubuskim.

Sprzątanie świata – Polska 2021

W tym roku tematem ogólnopolskiej akcji Sprzątania świata – Polska było hasło: „Myślę, więc nie śmiecę”... W trzeci weekend września w wielu miejscach Polski odbyły się zorganizowane lub spontaniczne akcje sprzątania terenów leśnych lub miejskich. Również w województwie lubuskim mieliśmy okazję włączyć się w akcję. W sobotę 18 września br. odbyło się wielkie sprzątanie jeziora Ciecz w Łagowie Lubuskim. Razem z 50 nurkami zaproszonymi przez Fundację Nasza Ziemia i Magazyn Perfect Diver posprzątano jedno z najpopularniejszych lubuskich i polskich jezior (j. Ciecz), które co roku w czasie wakacji oblegają tłumnie turyści z Polski i z zagranicy. Podczas finałowej akcji podwodnego sprzątania zebrano 534 kg odpadów! Ogromne brawa dla wszystkich mieszkańców i turystów, którzy dołączyli do sprzątania i dołożyli swój worek do wyniku ponad pół tony odpadów zebranych w Łagowie!

Programy realizowane przez Fundację Ekologiczną ARKA to m.in.: Kochasz dzieci nie pal śmieci, Kwiaty zamiast śmieci. Organizuje także akcje edukacyjne, między innymi: Łapmy Wodę, Dajemy rzeczom drugie życie – ratujemy zwierzęta, Sadzimy tlen, Listy dla Ziemi, MYsiejeMY, Dzień dobrych uczynków, Śmieciobranie, Kup deskę - pomóż jeżom przetrwać zimę, Dla zwierząt – dla klimatu, Dzień czystego powietrza.

Więcej informacji: www.zielonareka.pl

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska