Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festyn w Kargowej ma przekonać do segregacji śmieci

Marek Białowąs
Marek Białowąs
- Jako nagrody w konkursach będą m.in. kosze zdrowych przekąsek, aby podkreślić rolę zdrowego żywienia w naszym życiu. W szkole będziemy zbierać makulaturę  - mówi Ewa Herbik
- Jako nagrody w konkursach będą m.in. kosze zdrowych przekąsek, aby podkreślić rolę zdrowego żywienia w naszym życiu. W szkole będziemy zbierać makulaturę - mówi Ewa Herbik Marek Białowąs
Podstawówka zorganizuje dla całego miasta Eko-Festyn, na którym dowiemy się, dlaczego trzeba segregować odpady

To właśnie Szkoła Podstawowa w Kargowej wpadła na pomysł organizacji festynu ekologicznego.
- Napisaliśmy program, a urząd gminy złożył w tej sprawie wniosek o dofinansowanie. Zakwalifikowaliśmy się i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska przyznał nam 10 tys. zł na organizację imprezy - powiedziała Ewa Herbik, nauczycielka z SP w Kargowej i jedna z organizatorów i pomysłodawców imprezy.

Festyn odbędzie się 6 czerwca i po części zastąpi w Kargowej imprezy z okazji Dnia Dziecka. Do udziału w niej zaproszone są dzieci i młodzież ze wszystkich szkół w gminie, w tym uczniowie z Zespołu Szkół Specjalnych w Wojnowie.
Impreza ma na celu przybliżyć wszystkim przepisy i akty prawne regulujące sposób postępowania z odpadami. Mają też poinformować o szkodliwym wpływie dzikich wysypisk i spalaniu śmieci na życie żywych organizmów, glebę, wodę i powietrze.
- Imprezę rozpoczniemy o godz. 9.00 a już kwadrans później uczniowie, podzieleni na grupy wiekowe wezmą udział w warsztatach ekologicznych, quizach, prelekcjach i konkurencjach sportowych - mówi Ewa Herbik. - W południe wszyscy spotkamy się na scenie koło kargowskiego ratusza. Tutaj będzie można zobaczyć spektakle o tematyce ekologicznej w wykonaniu przedszkolaków, uczniów ze szkoły podstawowej i gimnazjum. Będzie też prezentacja ekomody i podsumowanie konkursów. Na koniec zostanie na terenie naszej szkoły zasadzone drzewko.

Organizatorzy przewidują, że w imprezie weźmie udział ponad 700 osób. Tego dnia odbędzie się też zbiórka makulatury, baterii i zużytego sprzętu elektronicznego. Dochód ze zbiórki zostanie przeznaczony na organizację i wyposażenie szkolnego ogrodu.
Według badań GUS w 2015 r. statystyczny mieszkaniec Polski produkuje rocznie ok. 332 kg odpadów komunalnych (średnia unijna to 524 kg). Lubuszanie wyrzucają średnio o 4 kg mniej. Poziom odzyskiwania surowców w procesie recyklingu pokazuje jednak, że Polska nie jest zieloną wyspą na mapie Europy.

Tylko ok. 20 proc. uzyskanych odpadów komunalnych trafia u nas do ponownego przetworzenia, podczas gdy w Belgii poziom ich odzyskiwania oscyluje w granicach 58 proc., a w Niemczech – aż 62 proc. (dane Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska za Eurostatem).

Przeczytaj też: Segregacja śmieci w 2017 roku. Od lipca więcej pojemników na śmieci, ale i kłopotów

Zobacz też wideo: Segregacja śmieci na śląskich cmentarzach. Nie wszędzie stanęły specjalne kontenery

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska