Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Lubniewice zdrowia doda. Mieszkańcy mogą się zbadać

Paweł Kozłowski 95 722 57 72 [email protected]
W pierwszych darmowych badaniach ufundowanych przez gminę Lubniewice wzięło udział około 150 osób. Kolejne już 16 i 17 kwietnia. Do Lubniewic przyjadą radiolodzy dziecięcy ze Szczecina, których wesprą lekarze z Międzyrzecza
W pierwszych darmowych badaniach ufundowanych przez gminę Lubniewice wzięło udział około 150 osób. Kolejne już 16 i 17 kwietnia. Do Lubniewic przyjadą radiolodzy dziecięcy ze Szczecina, których wesprą lekarze z Międzyrzecza archiwum gminy Lubniewice
Burmistrz Lubniewic wymyślił program, pogadał z lekarzami, gmina znalazła sponsorów i ruszyły badania. Mieszkańcy mogli zbadać tarczycę, prostatę, "krew" i "cukier". Nie tylko ten samorząd lokalny dba o zdrowie.

- Bardzo dobry pomysł. Żałuję tylko, że nie mogłam skorzystać ze wszystkich badań - mówi Helena Gajek. W sali Gminnego Ośrodka Kultury odbyły się już aż cztery. Mieszkańcy mogli zbadać tarczycę, prostatę, "krew" i "cukier". Za darmo! Wszystko w ramach autorskiego projektu Zdrowa Gmina Lubniewice, który obejmie pakiet 16 bezpłatnych badań. Są zaplanowane na ten i przyszły rok. - W październiku i listopadzie były profilaktyczne badania zębów w szkole. Zgłosili się prawie wszyscy uczniowie. Wyniki nie były optymistyczne, dlatego postanowiliśmy rozszerzyć pomysł - tłumaczy burmistrz Tomasz Jaskuła. 16 i 17 kwietnia do Lubniewic przyjadą radiolodzy dziecięcy ze Szczecina, których wesprą lekarze z Międzyrzecza. Przez dwa dni będą robić USG narządów wewnętrznych dzieciom od dziewiątego miesiąca do szóstego roku życia. - Te badania to moje oczko w głowie - przyznaje Jaskuła, prywatnie tata dwóch przedszkolaków.

W kolejnych miesiącach będzie m.in. mammografia, cytologia, badania narządów ruchu, wad postawy, słuchu czy jamy ustnej. - By zrobić je za darmo w gabinecie, trzeba swoje wystać w kolejce. A już pierwsze badania pokazały, jak bardzo są potrzebne mieszkańcom - dodaje burmistrz. Patronat nad projektem objął wojewoda, gmina postarała się też o partnerów, są to: Fundacja Książąt Lubomirskich, Fundacja Ronalda McDonalda (pomoże przy badaniach USG dzieci) oraz największe laboratorium diagnostyczne w Gorzowie. Dzięki temu urząd wyda na projekt jedynie 5 tys. zł. - Jakiś czas temu zapytaliśmy wszystkie samorządy, czy prowadzą badania profilaktyczne dla mieszkańców. Odpowiedziała część. Okazało się, że niektóre nic nie robią, a inne bardzo dużo - mówi Sylwia Malcher-Nowak z Narodowego Funduszu Zdrowia w Zielonej Górze.

Ochrona zdrowia, a tym bardziej organizowanie bezpłatnych badań profilaktycznych, nie jest zadaniem gmin. Szczególnie, że samorządy klepią biedę. Ale zajmują się tym nie tylko Lubniwice. Słońsk w porozumieniu z miejscowymi lekarzami w zeszłym roku przeprowadził kilka akcji zdrowotnych. Gmina Santok zleciła wykonanie USG piersi kobietom w wieku od 30 do 50 lat, a więc przed mammografią. Skorzystało 120 pań. Miejscowy samorząd za swoje pieniądze zrealizował także program wczesnego wykrywania wirusowego zapalenia wątroby oraz boreliozy, którą powoduje ugryzienie kleszcza. W Lipkach Wielkich, Santoku i Wawrowie przebadano 60 osób. W 14 przypadkach wstępnie potwierdzono chorobę. W Strzelcach Kraj. jest najwyższy w województwie procent przebadanych mammograficznie kobiet w wieku od 50 do 69 lat. - Na część badań pieniądze dajemy po połowie z gminami - mówi Elżbieta Łabędź ze starostwa w Strzelcach Krajeńskich. Powiat żarski dopóki miał pieniądze, płacił za szczepienia dziewcząt przeciwko wirusowi HPV, który jest odpowiedzialny za raka szyjki macicy. - Przez trzy lata to był nasz sztandarowy program, który finansowaliśmy wspólnie z gminami. Zaszczepionych zostało 2 tys. dziewcząt - podkreśla starosta Marek Cieślak.

- W porównaniu do krajów z zachodu Europy nasza służba zdrowia jest wciąż gorzej dofinansowana. Każdej takiej inicjatywie, z jaką wyszła lubniewicka gmina, należy więc przyklasnąć. Szczególnie, że są efekty. Po tych badaniach znalazło się parę osób z zaburzeniami zdrowia, które teraz są diagnozowane - podkreśla Janusz Jankowski, lekarz rodzinny z Lubniewic.

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska