Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gorące oferty kulturalne na jesienne chłody w Lubuskiem. Festiwal Chopina, piosenka turystyczna, muzyka u Franciszkanów, Księżna Dino

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
W czwartek 19.10 o godz. 19.00 w Miejskim Domu Kultury w Rzepinie odbędzie się koncert Marka Andrzejewskiego – pełen pieśni z krainy łagodności. Andrzejewski to autor tekstów, kompozytor i wokalista. Jest współzałożycielem i filarem Lubelskiej Federacji Bardów (LFB).
W czwartek 19.10 o godz. 19.00 w Miejskim Domu Kultury w Rzepinie odbędzie się koncert Marka Andrzejewskiego – pełen pieśni z krainy łagodności. Andrzejewski to autor tekstów, kompozytor i wokalista. Jest współzałożycielem i filarem Lubelskiej Federacji Bardów (LFB). strona Lubelskiej Federacji Bardów
Mamy już połowę października, jesień coraz bardziej daje nam się we znaki i temperatury spadają do tych typowych dla tej pory roku. Aby trochę umilić ten jesienny czas, lubuskie placówki kultury przygotowały dla Państwa wiele ciekawych wydarzeń, które z pewnością, warto odwiedzić, do czego serdecznie zachęcamy.

KOSTRZYN NAD ODRĄ

W piątek (20.10) o godz. 19, w Kostrzyńskim Centrum Kultury ,,Kręgielnia” w ramach serii „Strefa Dobrej Muzyki” wystąpi „Adam Wendt Acoustic Set (A. Wendt – saksofon, P. Zagańczyk – akordeon i J. Stokowski – kontrabas) & Laura Cubi Villena” (wokal). Połączenie brzmienia saksofonu, akordeonu i kontrabasu nie jest typowe dla jazzu, ale barwy tych instrumentów doskonale siebie przenikają, tworząc zupełnie nowy styl. Program koncertu to głównie kompozycje własne Wendta, inspirowane tangiem, muzyką hiszpańską i jazzową, z tekstami wokalistki. Usłyszymy również kompozycje legendarnego mistrza argentyńskiego tanga - Astora Piazzolli oraz francuskiego akordeonisty - Richarda Galliano. Wokalistka Laura Cubi posiada głęboki, niski głos, a jej hiszpański temperament to, zdaniem krytyków, „prawdziwa mieszanka wybuchowa pełna siły i dramatyzmu, szeptu i krzyku. Zachowuje w swoich interpretacjach całe bogactwo muzyki, które wzbudza w słuchaczach niezapomniane wrażenia”. Wstęp płatny.

SULECHÓW

Do soboty 14.10 w Sulechowskim Domu Kultury potrwa XIV. Festiwal Muzyki Fryderyka Chopina. Będą wykłady i lekcje mistrzowski oraz warsztaty twórcze. Festiwal skierowany jest do uczniów szkół muzycznych, studentów, nauczycieli muzyki, muzykologów, wykładowców oraz po prostu – do wielbicieli dobrej muzyki. Wydarzenie rozpocznie się w piątek (13.10) o godz. 11 wykładem Jana Popisa, po którym o 12.30, wystawione zostanie przestawienie teatralne „Listy Chopina”. O 15, w Cafe Delicjusz, odbędzie się spotkanie z pianistą Mateuszem Krzyżowskim, który o 20 zagra swój recital. Z kolei w sobotę (14.10) o 15, odbędzie się spotkanie z pianistami Zbigniewem Raubo i kompozytorem Danielem Grupą. Wieczorem o godz. 20, w sali widowiskowej SDK odbędzie się koncert galowy Z. Raubo z towarzyszeniem kwartetu smyczkowego. W programie m.in. koncert f-moll op. 21 i Andante spianato i Wielki Polonez Es-Dur op. 22 - F. Chopina oraz prawykonanie utworu „Fantasmagorie” D. Grupy. Na koncerty wstęp płatny.

IŁOWA

W niedzielę (15.10) o godz. 17, w kościele pw. Chrystusa Króla w Iłowej w ramach zabrzmi kwintesencja angielskiej muzyki barokowej. Usłyszymy „Hymny koronacyjne” - Jerzego Fryderyka Haendla, napisane na uroczystość objęcia tronu przez Jerzego II, 11 października 1727 r. w opactwie westminsterskim. Powstały wtedy cztery hymny: “Zadok the Priest”, “Let thy hand be strengthened”, “My heart is inditing”, “The King shall rejoice”. Trzy hymny zostały napisane dla króla, a jeden dla królowej. Händel wykorzystał podczas uroczystości bardzo rozbudowaną orkiestrę liczącą aż 160 instrumentów. W Iłowie nie będzie aż tak licznego składu, ale za to zagra orkiestrą „Accademia dell'Arcadia”. To polski zespół założony w 2001 r. w Poznaniu specjalizujący się upowszechnianiu kultury muzycznej XVII i XVIII w. i dziełach wykonywanych na kopiach instrumentów z epoki. Zaśpiewa Chór Kameralny UZ „Cantus humanus”, którym zadyryguje Bartłomiej Stankowiak. Wstęp wolny.

RZEPIN

W czwartek 19.10 o godz. 19.00 w Miejskim Domu Kultury w Rzepinie odbędzie się koncert Marka Andrzejewskiego – pełen pieśni z krainy łagodności. Andrzejewski to autor tekstów, kompozytor i wokalista. Jest współzałożycielem i filarem Lubelskiej Federacji Bardów (LFB), a także laureatem głównych nagród na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, Ogólnopolskim Festiwalu Recitali w Siedlcach, Spotkaniach Zamkowych w Olsztynie i wielu innych. W latach 90–tych współpracował z folkowym zespołem „Orkiestra św. Mikołaja” i z teatrem „Gardzienice”. Jako wokalista i kompozytor brał udział w przedstawieniu „Album rodzinny” teatru Grupa Chwilowa. Jego debiutancki album „Trolejbusowy batyskaf” do dziś stanowi kanon polskiej piosenki autorskiej, w której autor wspomina zwłaszcza o sprawach społecznych i o zależnościach między przyrodą a cywilizacją. Jak mówią jego przyjaciele: „Marek pisze o prawdzie, miłości, trudnych wyborach, emocjach, o poszukiwaniu duchowości współczesnego, urzeczowionego człowieka, a jego piosenki są melodyjne, optymistyczne, ale jednak frapujące i zapadające w pamięć. Nie dają się łatwo zaszufladkować, można w nich znaleźć elementy jazzu, folku, bossa novy, rocka i ballady”. Artysta ma w swoim dorobku sześć płyt autorskich: wspomniany już wcześniej „Trolejbusowy batyskaf”, „Dziesięć pięter”, „Elektryczny sweter”, „Akustycznie”, „Hasztagi” i najnowsza “Wariactwo” oraz te nagrane z Lubelską Federacją Bardów. W ubiegłym roku obchodził trzydziestolecie pracy artystycznej. Od wielu lat w koncertach artyście towarzyszy jego syn Michał–pianista i producent muzyczny. Razem opracowali i nagrali piosenki na najnowszą płytę. Podczas koncertu w Rzepinie publiczność będzie mogła więc usłyszeć, jak muzyka łączy dwa pokolenia. Wstęp płatny.

NOWA SÓL

W Muzeum Miejskim w Nowej Soli można już oglądać nową wystawę zdjęć autorstwa Ryszarda Piaseckiego, które ukazują miasto lat 70.-90. XX wieku. Piasecki to rodowity nowosolanin, który już jako dziecko uczęszczał na zajęcia w sekcji plastycznej Domu Kultury przy Dolnośląskich Zakładach Metalurgicznych „Dozamet”, gdzie później, jako etatowy plastyk, grafik oraz fotograf zakładowy pracował aż do 1999 r. Po zakończeniu pracy, podjął współpracę z wytwórcami figur i ozdób ogrodowych w mieście, dla których zaprojektował i wykonał setki modeli figur, które stały się wzorami do produkcji masowej. Już na emeryturze, kontynuował swoją pasję fotograficzną, a w 2021 r. swój dorobek przekazał do zbiorów Muzeum Miejskiego w Nowej Soli. Wystawa zagości do stycznia 2024 r. Wstęp płatny.

ZIELONA GÓRA

W Muzeum Ziemi Lubuskiej, aż do 7.01.24, można oglądać nową wystawę pt. "Talleyrandowie – powrót", poświęconą m.in. księżnej żagańskiej Dorocie Talleyrand-Périgord. Na ekspozycji poznamy zarówno życie księżnej Dino, jak i epokę, w której żyła, poprzez rzeźby, obrazy, dokumenty archiwalne, wyroby złotnicze, meble, makietę otyńskiego klasztoru oraz filiżankę z widokiem pałacu w Żaganiu. Księżna była miłośniczką kultury i sztuki, co zaowocowało przyjaźniami z pisarzami, malarzami i kompozytorami. Wstęp płatny.

WYDARZY SIĘ

W tej rubryce piszemy krótko o wybranych, w tym - odleglejszych wydarzeniach

  • do 14.10 – Festiwal Muzyki Fryderyka Chopina, Sulechowski Dom Kultury,
  • 20-21.10 – Lubuski Festiwal Komedii „Sulefka”, Sulechowski Dom Kultury,
  • 21.10 – Koncert Alice in Chains Replugged, Piwnica Artystyczna Kawon, Zielona Góra,
  • 21.10 - Koncert jubileuszowy z okazji 15-lecia FUMY, Zielonogórski Ośrodek Kultury,
  • 28.10 – Koncert Steczkowska/Demarczyk & Royal Symphony Orchestra, Gorzów Wielkopolski,
  • 28.10 – Recital Daniela Grupy, Sulechowski Dom Kultury,
  • 28.10 – Koncert Big Bandu na 5-lecie, Jazz Club „Pod Filarami”, Gorzów Wlkp.,
  • 4.11 – Koncert jubileuszowy ZPiT „Śląsk”, Nowosolski Dom Kultury,
  • 4.11 – Sulechowskie Święto Mlodego Wina, Sulechowski Dom Kultury,
  • 9.11 – Występ baletowy „Jezioro łabędzie”, Żarski Dom Kultury,
  • 11.11 – Komedia „Cudowna terapia”, Żagański Pałac Kultury,
  • 11.11 – Święto Niepodległości, Koncert zespołu „Sztywny Pal Azji”, Sulechów,
  • 12.11 – Koncert Katarzyny Groniec, Kostrzyńskie Centrum Kultury,
  • 17.11 – Święto Młodego Wina, Sulechowski Dom Kultury,
  • 18.11 – Koncert „Golden Hits of James Bond”, Międzyrzecki Dom Kultury,
  • 18.11 – Koncert “Golden hits of Queen”, Żagański Pałac Kultury,
  • 25.11. - Koncert Sebastian Riedel & CREE, Piwnica Artystyczna Kawon,
  • 25.11 – Koncert „Bernard Maselli -Dragonflies, Kostrzyńskie Centrum Kultury, Kostrzyn nad Odra,
  • 8.12 – Jarmark Bożonarodzeniowy, Drezdenko,
  • 18.12 – Wspólne kolędowanie z ze społem „Enej”, Gorzów Wlkp.,
  • 15.01.24 – Koncert „Czerwone Gitary 55-lecie”, Świebodziński Dom Kultury,

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska