Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gorzów. Spółdzielnia mieszkaniowa zakłada panele słoneczne. Będą niższe czynsze!

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Na 156 blokach Spółdzielni Mieszkaniowej Górczyn w Gorzowie pojawią się panele fotowoltaiczne.
Na 156 blokach Spółdzielni Mieszkaniowej Górczyn w Gorzowie pojawią się panele fotowoltaiczne. Tomasz Rusek
Przecierają szlak i pokazują dobry przykład innym. Największa gorzowska spółdzielnia mieszkaniowa będzie korzystać z odnawialnych źródeł energii. Zainwestowała w panele fotowoltaiczne na dachach bloków, które ma w swoich zasobach. To pierwszy taki projekt w Gorzowie.

Trwa moda na fotowoltaikę

Przy wciąż rosnących cenach prądu warto zadbać o nowoczesne sposoby oszczędzania. Jedną z możliwości obniżenia rachunków jest fotowoltaika. Takie rozwiązanie wybierają już nie tylko osoby prywatne czy firmy. Skorzystać z niego postanowiła także Spółdzielnia Mieszkaniowa Górczyn w Gorzowie, która zainstaluje na budynkach mieszkalnych specjalne elektrownie słoneczne.

Słoneczne dachy na blokach

Spółdzielnia Mieszkaniowa Górczyn jest największą spółdzielnią w Gorzowie. Obejmuje w sumie 250 budynków, w których znajduje się ponad 9 tysięcy mieszkań. Do połowy przyszłego roku na dachach większości bloków pojawią się panele fotowoltaiczne. Rozpoczęły się już prace związane z przygotowaniem odpowiedniej infrastruktury. Chodzi między innymi o budynki przy ulicach Czereśniowej, Kościuszki czy Kwiatkowskiego.

Obecnie realizujemy niezbędne prace wewnątrz budynków. To montaż kabli, przewodów i rozdzielnic elektrycznych na klatkach schodowych, które zostały już zainstalowane w ponad połowie bloków przewidzianych do realizacji. Jeszcze w sierpniu przystąpimy natomiast do tej najważniejszej części inwestycji, czyli montażu samych paneli fotowoltaicznych na dachach - mówi Zdzisław Baradziej, prezes SM Górczyn w Gorzowie.

Prąd z dachu do piwnicy i windy

Dzięki wprowadzeniu takiego rozwiązania władze spółdzielni liczą na spore oszczędności. To mają wynieść nawet 700 tysięcy złotych rocznie. Ale inwestycja w odnawialne źródła energii ma się opłacać także samym lokatorom.

Realizujemy tę inwestycję głównie z myślą o naszych mieszkańcach, bo ona również dla nich oznacza oszczędności. Dzięki zamontowaniu instalacji fotowoltaicznej niższe będą opłaty za energię elektryczną zużywaną na potrzeby części wspólnych, czyli na przykład oświetlenie klatek schodowych, piwnic i wind - dodaje Zdzisław Baradziej.

Ile dokładnie zaoszczędzą mieszkańcy? Nawet kilkadziesiąt złotych rocznie, co oznacza, że miesięczna wysokość czynszu będzie niższa o kilka złotych. To znaczna kwota - szczególnie przy wciąż rosnących cenach prądu.

Panele na kolejnych budynkach?

Pierwsze budynki z instalacji fotowoltaicznej mają korzystać jeszcze w tym roku, a cała inwestycja ma się zakończyć w połowie przyszłego roku. Wartość zadania to 7 milionów złotych. Spółdzielnia ma też w planach zamontowanie fotowoltaiki na pozostałych budynkach mieszkalnych.

Zobacz również:

WIDEO: Przyłączenie mikroinstalacji (w tym fotowoltaiki) w kilku krokach

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska