Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak założyć firmę w Niemczech?

Beata Bielecka
We Frankfurcie nad Odrą jest już kilkanaście polskich firm. Jedna z nich otworzyła sklep z rzeczami dla dzieci, w którym sprzedaje Urszula Goehl.
We Frankfurcie nad Odrą jest już kilkanaście polskich firm. Jedna z nich otworzyła sklep z rzeczami dla dzieci, w którym sprzedaje Urszula Goehl. fot. Łukasz Kozłowski
- Chciałbym założyć firmę w Niemczech. Jak to zrobić? - zapytał nas Czytelnik. Sprawdziliśmy.

To proste i tanie. Pod warunkiem, że jest to firma jednoosobowa.

- Urząd ds. działalności gospodarczej nie ma prawa odmówić Polakowi rejestracji firmy, bo nie jest to decyzja uznaniowa - opowiadał nam jeden z Polaków, który prowadzi firmę we Frankfurcie nad Odrą (wolał być anonimowy). Warunek - trzeba zameldować się w Niemczech, bo bez tego ani rusz.

Mniej formalności

Aneta Czapp, która we Frankfurcie ma sklep z rzeczami dla dzieci, uważa, że w Niemczech łatwiej założyć firmę niż w Polsce. - Mniej formalności i niedrogo - mówi.
Zarejestrowanie firmy kosztuje 20 euro. Na decyzję czeka się zazwyczaj kilka dni, ale bywa, że dostaje się ją od ręki. Potem trzeba postarać się o pozwolenie na pobyt w Niemczech.

Urząd ds. cudzoziemców wyda je, o ile Polak podpisze, że będzie pracować wyłącznie na własny rachunek, u nikogo się nie zatrudni, a jak interes nie wyjdzie, nie przyjdzie po zasiłek dla bezrobotnych. Na ten dokument czeka się ok. dwóch tygodni.

Na koniec zostaje wizyta w urzędzie finansowym i złożenie deklaracji podatkowej. Jeśli w Niemczech zarobi się mniej niż 7 tys. euro rocznie, podatku się nie zapłaci.

Bez specjalnych uprawnień

Kto chce wejść na niemiecki rynek może zasięgnąć języka w Izbie Przemysłowo-Handlowej we Frankfurcie. Jest tam specjalny dział Start up. Z myślą o Polakach przygotowano specjalne broszury informacyjne.

Pomogą też w Izbie Rzemieślniczej (Handwerkskammer), bo po naszym wejściu do Unii Europejskiej rynek niemiecki otworzył się również dla naszych rzemieślników. Niektórzy, np. murarze, cykliniarze, glazurnicy, krawcowe czy szewcy nie muszą mieć uprawnień rzemieślniczych. Takich zawodów jest ponad 100.

Gdy firmę chce otworzyć polski fryzjer czy rzeźnik, musi nostryfikować dyplom mistrzowski lub świadectwo czeladnicze. - Zrobi to za pośrednictwem Związku Rzemiosła Polskiego lub kuratorium (w zależności od tego, kto wystawił dokument) - wyjaśnia prezes gorzowskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości Henryk Witkowski. Żeby jednak Niemcy zarejestrowali polskiego rzemieślnika, musi on działać na zasadzie tzw. samozatrudnienia, czyli prowadzić tylko jednoosobową firmę - dodaje.

W minionym roku do gorzowskiej izby rzemiosła zwróciło się ok. 30 osób, które miały zamiar podjąć działalność w Niemczech. Chciały potwierdzić kwalifikacje. - Prowadzimy też doradztwo w tym zakresie. Przychodzą średnio dwie, trzy osoby w tygodniu - mówi prezes Witkowski.

Zauważył jednak, że zainteresowanie rynkiem niemieckim ostatnio zmalało. - Polacy wybierają częściej inne kraje, które stosują mniej restrykcyjną politykę zatrudniania obcokrajowców, głównie Anglię i Irlandię. Niemcy są atrakcyjne szczególnie dla ludzi z pogranicza, którzy mieszkają u siebie, a pracują za Odrą - mówi H. Witkowski.

Tzw. okresy przejściowe, które mają chronić Niemców przed konkurencją na rynku pracy, mogą obowiązywać do 2011 roku.

Ważne adresy

Frankfurt nad Odrą

  • Urząd ds. działalności gospodarczej (Gewerbeamt), Goepelstrasse 38, tel. 0049 335 552 32 00
  • Urząd ds. cudzoziemców (Auslaenderbehoerde), Bischhofstrasse 6, tel. 0049 335 552 33 07
  • Urząd finansowy (Finanzamt), Muellroser Chaussee 53, tel. 0049 335 560 13 99

    Guben

  • Urząd ds. działalności gospodarczej (Gewerbeamt), Uferstrasse 22-26, tel. 0049 356 168 710
  • Urząd ds. cudzoziemców (Auslaenderbehoerde) - rejon Guben obsługuje urząd w Forst, Heinrich Heine Strasse1, tel. 0049 356 298 60
  • Spis 100 rzemieślniczych profesji, które nie wymagają nostryfikowania dyplomu, znajduje się na stronie internetowej: www.zdh.de

    Tam pomogą!

  • Izba Handlowo-Przemysłowa IHK we Frankfurcie nad Odrą, sekretariat działu Start up, tel. 0049 335 562 12 72
  • Izba rzemieślnicza we Frankfurcie nad Odrą - Handwerkskammer, Bahnhofstrasse14, tel. 0049 335 56 19 131
  • Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Gorzowie Wlkp., ul. Obotrycka 8, tel. 095 720 60 77
  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska