Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest zapowiedź dialogu i współpracy. Wojewoda i marszałek razem na pierwszej wspólnej konferencji prasowej

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Wideo
od 12 lat
– Pokażemy, że siła jest w zespole i jedności i w tym, co najważniejsze współpracy z samorządami – zapowiada wojewoda Marek Cebula. W piątek, 29 grudnia wojewoda i marszałek zorganizowali wspólną konferencję prasową.

Wojewoda i marszałek. Wspólna konferencja prasowa w Zielonej Górze

Marek Cebula, powołany 22 grudnia na Wojewodę Lubuskiego oraz Marcin Jabłoński, wybrany Marszałkiem Województwa Lubuskiego 13 października na wspólnej konferencji prasowej w Zielonej Górze zapowiedzieli nowe otwarcie we współpracy administracji rządowej i samorządowej.

Marszałek Jabłoński zadeklarował respektowanie i wywiązywanie się ze swoich ról z poszanowaniem dualnego charakteru administracji oraz kompetencji wojewody w zakresie nadzoru i kontroli samorządu od strony prawnej.

– Jest wiele obszarów do bardzo intensywnej współpracy na styku dwóch administracji, wszystko po to byśmy nie zmarnowali żadnej szansy, którą możemy wykorzystać, wykonując nasze obowiązki dla dobra funkcjonowania naszego regionu – mówił M. Jabłoński.

Marszałek wyraził nadzieję, że system centralnej dystrybucji środków publicznych będzie naprawiony i przywrócona zostanie rola samorządów, a instytucje, które zostały samorządom odebrane, będą mogły w krótkim czasie do nich powrócić. Samorządowiec liczy również, że zadania, które mogą być wykonywane przez samorządy niższego szczebla zostaną im przekazane z poziomu centralnego.

M. Jabłoński podkreślił, że Marek Cebula to doskonały kandydat na wojewodę. – Mam nadzieję, że będziemy wszyscy podziwiać owoce pańskiej pracy, panie wojewodo – zwrócił się do nowego wojewody.

Lubuski Urząd Wojewódzki. Obecność flag UE i województwa

Symbolem zmian ma być przywrócenie nie tylko flag Unii Europejskiej w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim, ale również województwa lubuskiego. – Chowamy symbole i czego oczekujemy, że ktoś nas w Warszawie zauważy, że ktoś będzie dumny, że gości Lubuszanina? Jeśli chcemy walczyć o swoją tożsamość, to trzeba ją podkreślać – mówił wojewoda M. Cebula.
Wojewoda zapowiedział, że będzie walczył o tożsamość województwa lubuskiego, bo uważa, że warto to robić dla wszystkich Lubuszan.

Marek Cebula zadeklarował, pełną synergię, współpracę i dialog. – Jesteśmy wszyscy Lubuszanami. Nie pozwolę dzielić województwa na północ i południe – mówił wojewoda.

Do końca kwietnia zaplanował udział w sesjach rad powiatów ziemskich. Obecność na sesjach sejmiku województwa lubuskiego uznał za zaszczyt i przyjemność.

– Czasy się zmieniły. A my pokażemy, że siła jest w zespole i jedności i w tym co najważniejsze współpracy z samorządami – podkreślił.

Województwo Lubuskie. Stabilna przyszłość

Odpowiadając na pytania dziennikarzy Marek Cebula zapewnił, że w żadnym ministerstwie nie toczą się prace nad zmianą podziału administracyjnego kraju i był to jedynie temat wywołany przez jednego z naukowców.

– Nie ma żadnych zagrożeń dla województwa lubuskiego – powiedział wojewoda.

Marek Cebula na stanowisko wojewody przeszedł z Krosna Odrzańskiego, w którym pełnił funkcję burmistrza od 2010 roku. W 2007 roku uzyskał mandat poselski.

Marcin Jabłoński w październiku tego roku ponownie w swojej karierze został Marszałkiem Województwa Lubuskiego. Wcześniej był m.in. wicewojewodą gorzowskim, lubuskim, a także Wojewodą Lubuskim.

Czytaj też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska