Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejne samochody dla lubuskich strażaków. Będą miały system piany sprężonej

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Kolejne nowe samochody gaśnicze trafią do lubuskich strażaków.
Kolejne nowe samochody gaśnicze trafią do lubuskich strażaków. KW PSP w Gorzowie
Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej realizuje kolejny etap projektu mającego na celu usprawnienie systemu ratownictwa na drogach. W jego ramach do jednostek w całym kraju trafi kilkanaście średnich samochodów gaśniczych z systemem piany sprężonej. Nowe wozy zasilą także komendy w naszym regionie.

Samochody dla czterech jednostek

Nowe samochody gaśnicze z funkcją piany sprężonej trafią do czterech jednostek państwowej straży pożarnej w województwie lubuskim. Pojazdy będą wspierać działania ratowniczo-gaśnicze w Zielonej Górze, Żaganiu, Żarach oraz Strzelcach Krajeńskich.

Współczesny świat stawia przed strażakami wiele nowych wyzwań. Dziś zajmujemy się nie tylko gaszeniem pożarów, ale też szeroko rozumianym ratownictwem związanym z wypadkami komunikacyjnymi na drogach i szlakach kolejowych, katastrofami budowlanymi czy klęskami żywiołowymi. Dlatego musimy iść z postępem technologicznym, co oznacza, że potrzebujemy sprzętu o większych możliwościach. Sukcesywnie wymieniamy starą flotę, a każda taka wymiana to nowe standardy, dzięki którym poprawia się bezpieczeństwo mieszkańców - mówi Dariusz Szymura, rzecznik Komendy Wojewódzkiej PSP w Gorzowie.

Wyposażone w system piany sprężonej

Ogłoszony przez Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie przetarg na zakup nowych pojazdów właśnie trwa. Zgodnie z wytycznymi każdy z pojazdów powinien być fabrycznie nowy, posiadać napęd na cztery koła oraz wzmocnione podwozie. Ponadto wymagana jest również sześcioosobowa kabina przystosowana do przewożenia czterech jednobutlowych aparatów oddechowych oraz zbiornik na wodę o pojemności dwóch tysięcy litrów. Samochody mają być także wyposażone w gaśniczy system piany sprężonej, którą tworzy się z niewielkiej ilości wody, środka pianotwórczego oraz powietrza.

Strażacy korzystają ze specjalistycznego sprzętu i pojazdów o różnorakich funkcjach dostosowanych do charakteru wykonywanych działań. Tego typu samochody wykorzystywane są przede wszystkim jako tak zwane pierwszowyjazdowe, które stanowią pierwszą siłę uderzeniową w przypadku pożarów czy wypadków komunikacyjnych. Umożliwiają podjęcie pierwszych działań ratowniczych oraz zabezpieczających na miejscu zdarzenia - tłumaczy Dariusz Szymura.

Komenda skrupulatnie wyliczyła też elementy dodatkowego wyposażenia. Chce, aby nowe wozy dysponowały autopompą, linią szybkiego natarcia, agregatem prądotwórczym, teleskopowym masztem oświetleniowym oraz homologowanym zaczepem holowniczym. Przetarg na zakup nowych wozów dla lubuskich jednostek zakończy się na początku przyszłego tygodnia. Wybrany wykonawca będzie miał jedenaście miesięcy na dostarczenie pojazdów.

Zobacz również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska