Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraj > Drób trzeba trzymać w zamknięciu

Redakcja

Na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa zamieszczono dziś komunikat w sprawie rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi:

W związku z wystąpieniem grypy ptaków w trzech stadach ferm indyków w miejscowościach: Myśliborzyce, Uniejewo i Rokicice w gminie Brudzeń Duży, powiat płocki, województwo mazowieckie, w dniu dzisiejszym Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki podpisał rozporządzenie w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem grypy ptaków.

Rozporządzenie wprowadza generalne zakazy:

1) organizowania targów, wystaw, pokazów i konkursów z udziałem żywych ptaków;

2) przechowywania i prezentacji w celu sprzedaży, oferowania do sprzedaży, sprzedaży, dostarczania oraz każdego innego sposobu zbycia zwierząt, o których mowa w pkt. 1, na targowiskach;

3) utrzymywania kur, kaczek, gęsi, indyków, przepiórek, perlic, strusi oraz innych bezgrzebieniowców, gołębi, bażantów i kuropatw na otwartej przestrzeni;

4) pojenia drobiu wodą pochodzącą ze zbiorników do których mają dostęp dzikie ptaki.

Rozporządzenie ponadto zawiera nakaz odizolowania kaczek i gęsi od innego drobiu.

Powyższe rozporządzenie ma na celu zmniejszenie ryzyka rozprzestrzenienia się grypy ptaków na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz zminimalizowanie ewentualnych strat ekonomiczno-gospodarczych spowodowanych rozszerzeniem choroby.

Rozporządzenie obowiązuje w całym kraju.

Ogniska ptasiej grypy wykryto na fermach indyczych w Unijewie, Myśliborzycach i Rokicicach pod Płockiem. Ze wstępnych badań wynika, że jest to najgroźniejsza odmiana wirusa H5N1.

W pobliżu ferm wyznaczono strefy zapowietrzenia i strefy zagrożenia. Teren monitorują służby weterynaryjne i policja. Władze weterynaryjne apelują do okolicznych mieszkańców o zgłaszanie ewentualnych przypadków masowego padania drobiu.

Ptaki z ferm, na których stwierdzono wirus zostaną wybite.

Około 2 tys. sztuk drobiu z feralnych ferm mogło trafić do sprzedaży. Około tysiąc kg mięsa trafiło do hurtowni na Warmii i Mazurach. Inspekcja sanitarna ma adresy tych hurtowni, będzie sprawdzać sklepy i ustalać wszelkie możliwe drogi którymi wirus mógł się rozprzestrzeniać.

- Nie ma powodów do paniki. Przy zachowaniu podstawowych zasad higieny prawdopodobieństwo zarażenia się ptasią grypą przez ludzi jest znikome - uspokaja Główny Lekarz Weterynarii. Wirus H5N1 bardzo szybko ginie poza organizmem żywym i w wysokiej temperaturze. Gotowane mięso jest zupełnie bezpieczne.

W województwie lubuskim władze sanitarne zapowiedziały wzmożenie nadzoru weterynaryjnego. Szczególnie monitorowany będzie rejon parku Ujście Warty, który jest siedliskiem wielu gatunków dzikiego ptactwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska