MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kronopol nikomu nie zagraża

Janczo Todorow
Maciej Karnicki ma 39 lat. Prezesem zarządu firmy Kronopol jest od dwóch lat (fot. Janczo Todorow)
Maciej Karnicki ma 39 lat. Prezesem zarządu firmy Kronopol jest od dwóch lat (fot. Janczo Todorow)
700 mieszkańców Żar podpisało się pod protestem przeciwko rozbudowie instalacji do produkcji kleju. O planowanej przez Kronopol inwestycji rozmawiamy z prezesem Maciejem Karnickim.

 

- Mieszkańcy Żar obawiają się, o swoje życie i zdrowie. Czy z ręką na sercu może pan przysiąc, że rozbudowa Kronopolu nie stanowi dla nas zagrożenia?

- Skoro taka deklaracja uspokoi mieszkańców - z ręką na sercu mogę powiedzieć, że rozbudowa zakładu nie stanowi zagrożenia dla nikogo.

- Zdaniem tej samej grupy osób Kronopol wydaje duże pieniądze na sponsoring zamiast wydawać na zabezpieczenia, na ochronę środowiska. Twierdzą, np. że z obietnic o filtrach na kominy nic nie wynika, że nie wiedzą czy fabryka nie zagraża ujęciom wody. Zna pan te obawy i niepokoje?

- Czasami słyszymy o tych obawach i niepokojach, które wynikają być może z niedoinformowania mieszkańców. Postaramy się, żeby nie było niedomówień i nieporozumień z tego powodu. Najpóźniej od połowy grudnia filtry dla suszarń płyt wiórowych i OSB będą czynne, od roku czynna jest również biologiczna oczyszczalnia ścieków technologicznych z możliwością oczyszczania ścieków deszczowych. Na te inwestycje wydaliśmy ok. 11 mln euro. Wspieramy również sport, po to, żeby nasze dzieci i młodzież rozwijały się lepiej.

- Od lat prowadzone są okresowe badania powietrza, czy wyniki mieszczą się w normie?

- Tak, wyniki badania zawartości pyłu, tlenków azotu i siarki oraz formaldehydu są poniżej maksymalnych parametrów, które określają normy. Badania wykonywane są przez niezależną firmę dwa razy w roku, a także kontrolnie przez Wojewódzką Inspekcję Ochrony Środowiska.

 

- To po co w takim razie zakładać filtry, skoro nie ma przekroczenia norm?

 

- No cóż, czasami trzeba coś zrobić na wyrost, od lat słyszymy, że dymy nad miastem są uciążliwe, więc wiadomość, że są filtry powinna przerwać spekulacje o zagrożeniach.

- Mieszkańcy bardzo się boją formaldehydu. Boją się awarii, wycieków, skażenia środowiska.

- Rozumiem te obawy, ale nigdy nie było w firmie awarii, która stwarzałaby zagrożenia dla środowiska. Stosowany jest stały monitoring procesu technologicznego, są specjalne zabezpieczenia. Twierdzenia, że ktoś choruje z powodu naszego zakładu są nadużyciem.

- Czy widzi pan możliwość szczerej dyskusji z mieszkańcami na temat potencjalnych zagrożeń. Brak informacji lub półprawdy mogą wstrzymać każdy rozwój, w tym przypadku rozbudowę fabryki. Jak i czy zamierza to pan zmienić?

- Mamy zamiar w najbliższych dniach, może najpóźniej na początku przyszłego roku, zorganizować dzień otwartych drzwi, podczas których mieszkańcy mogliby się zapoznać na miejscu z naszym zakładem, z produkcją, z nową instalacją do produkcji kleju. Będą mogli zadawać pytania, na każde otrzymają odpowiedź. Sądzę, że te spotkania przekonają mieszkańców, że zagrożenia nie ma.

- Burmistrz miasta ma wydać tzw. decyzję środowiskową w sprawie rozbudowy fabryki kleju. Wiemy, że domaga się pewnych poprawek w raporcie o oddziaływaniu na środowisko.

- Podkreślam, że nie chodzi tu o poprawki, a jedynie o uzupełnienie do raportu w dwóch punktach. Specjaliści pracują nad uzupełnieniami, o które zwrócił się do nas burmistrz i w najbliższym czasie zostaną one dołączone do raportu.

- Dziękuję.

 

 

 

 

 

 

STANOWISKO KRONOPOLU ODNOŚNIE ROZBUDOWY INSTALACJI NA WYDZIALE PRODUKCJI KLEJU

 

Szanowni Państwo!
Poniżej przedstawiamy nasze stanowisko odnośnie rozbudowy instalacji na wydziale produkcji kleju w Kronopolu.
Jest to reakcja na różne, niepokojące doniesienia i spekulacje, jakie pojawiły się w ostatnim czasie w mediach.
Uważamy, że mieszkańcom Żar należą się rzeczowe wyjaśnienia, które, jesteśmy przekonani, pozwolą uspokoić emocje.
Wydział produkcji kleju pracuje w firmie od 2000 roku. Przez te wszystkie lata nie było najmniejszych podstaw do kwalifikowania instalacji jako uciążliwej czy szkodliwej dla mieszkańców.
Obecnie mówimy o rozbudowie, a nie budowie całkiem nowych instalacji. Decyzja o zwiększeniu poziomu produkcji kleju jest związana przede wszystkim ze wzrastającym eksportem do innych fabryk z holdingu. Nie więcej niż 50% produkcji kleju pozostaje w Kronopolu. Reszta jest eksportowana.
Zwiększenie poziomu produkcji kleju nie wiąże się ze wzrostem poziomu produkcji płyt w Żarach, a tym samym nie niesie ze sobą ryzyka zwiększenia uciążliwości dla środowiska. Powstaną też nowe miejsca pracy (około 10)
Proces inwestycyjny, o którym mowa, jest całkowicie zgodny z obowiązującym prawem, a Kronopolowi nie przysługują żadne ulgi czy udogodnienia..
Inwestycja jest zaliczana do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, ponieważ to wynika z obowiązujących przepisów ochrony środowiska (Rozporządzenie RADY MINISTRÓW z dnia 9 listopada 2004 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko).
Oznacza to tyle, że postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach przedsięwzięcia jest, ze względu na charakter i wielkość zamierzonej inwestycji, obligatoryjne. Lista podobnych, ogólnie określonych przedsięwzięć wymagających takiego postępowania jest w przywołanym przepisie bardzo długa i liczy dobrze ponad 100 pozycji.
Raport środowiskowy obejmuje m.in.: opis planowanego przedsięwzięcia, opis elementów przyrodniczych środowiska w lokalizacji planowanego przedsięwzięcia, określenie wpływu planowanej inwestycji na poszczególne elementy środowiska naturalnego oraz ustalenie metod minimalizacji lub eliminacji uciążliwości mogących pogorszyć stan środowiska naturalnego, propozycję monitoringu oraz oddziaływanie na życie i zdrowie mieszkańców. Każdy z powyższych elementów musi zostać uwzględniony przy opracowywaniu takiego raportu, a pominięcie któregoś z tematów może być uznane za jego wadę.
Raport zawiera wszystko co niezbędne, by prawidłowo ocenić przyszłe oddziaływanie zamierzonej inwestycji na ludzi i środowisko min. zestawienia emisji gazów i pyłów do atmosfery, zestawienia ścieków, odpadów, emisji hałasu oraz stosowne wykresy obrazujące zasięg oddziaływania tych emisji. Wynika z nich, że łączne oddziaływanie nowej instalacji do produkcji kleju oraz instalacji już istniejącej ogranicza się do terenu w granicach zakładu Kronopol i budowa nowej linii produkcyjnej nie spowoduje żadnego wzrostu uciążliwości zakładu dla mieszkańców Żar.
Przy rozpatrywanej instalacji produkcji kleju pyłu drzewnego w ogóle nie ma, w raporcie mowa o pyle pochodzącym z używanych do produkcji kleju mocznika i melaminy. Surowce te transportowane będą w zakładzie (i są w istniejących już instalacjach) w zamkniętych przenośnikach, a emisja pochodzących z nich pyłów będzie śladowa.
Odnośnie formaldehydu. Produkcja kleju w planowanym węźle odbywać się będzie w szczelnie zamkniętych instalacjach, nie będą się z niej wydostawały jakiekolwiek ilości formaldehydu, stąd w raporcie na temat tej nowej inwestycji nie ma danych poświęconych formaldehydowi.
Nasze stanowisko było i jest jedno: Kronopol emituje do atmosfery formaldehyd, ale w niskich, mieszczących się w przepisach ilościach (norm wprawdzie rzeczywiście nie ma, ale są określone jednoznacznie tzw. wartości odniesienia i to te wartości bywały w mieście przekraczane).
Kronopol podlega też systematycznym, prowadzonym przez niezależne instytucje, pomiarom kontrolnym w zakresie emisji formaldehydu (i nie tylko) i te wykazują, że mieścimy się poniżej dopuszczalnych dla naszego zakładu ilości, często znacznie.
Przeprowadzone w oparciu o te pomiary obliczenia rozprzestrzeniania się formaldehydu wskazują, że Kronopol nie jest jedynym, ani nawet nie jest głównym źródłem formaldehydu pojawiającego się w mieście.
W przekonaniu tym, któremu dawaliśmy wielokrotnie publicznie wyraz, utwierdzają nas fakty związane z prowadzonym w mieście monitoringiem stężenia formaldehydu: Bywało, że rejestrowano wyższe stężenia (również te przekraczające wartości odniesienia) przy wiatrach wiejących od strony miasta niż przy wiatrach wiejących od strony zakładu w stronę miasta.
Wniosek stąd jest oczywisty: w mieście istnieją poważne źródła emisji formaldehydu, nikt jednak jak dotąd (wg naszej wiedzy) nie zadał sobie trudu, by spróbować zlokalizować te źródła. Są to zapewne min.: spaliny z samochodów, spaliny z lokalnych kotłowni a nawet kuchni i pieców domowych, opalanych często odpadami, w tym resztkami opon, workami foliowymi i innymi odpadami dającymi toksyczne spaliny.
Przez cały czas nasza firma ogranicza wpływ uciążliwości do otoczenia. Wykonujemy różnego rodzaju badania, analizy, pracujemy nad nowymi technologiami i wykorzystujemy najnowsze światowe rozwiązania. Do takich należą przede wszystkim najnowocześniejsza w naszej branży wybudowana oczyszczalnia biologiczna ścieków technologicznych z możliwością podczyszczania wód opadowych (wartość inwestycji oddanej do użytku w tym roku to ponad 4 mln euro), rozpoczynający w połowie grudnia pracę elektrofiltr kondensacyjny na trzy suszarnie wiórów do produkcji płyt wiórowych i OSB (wartość inwestycji ponad 7 mln euro).
Wszystkie inwestycje są finansowane wyłącznie z własnych środków.
Żadna z tych inwestycji nie jest wymagana obowiązującymi przepisami prawa, ani polskiego, ani unijnego, a jest działaniem firmy na rzecz polepszenia warunków naturalnych w jakiej żyje lokalna społeczność.
Kronopol Sp. z o.o. jest firmą produkcyjną z dużym nastawieniem na działania proekologiczne i zawsze rzetelnie informuje społeczeństwo o swoich zamierzeniach i oddziaływaniu..
Reasumując: Kronopol dokłada wszelkich starań, by produkować efektywnie, ale i bezpiecznie, z zachowaniem troski o środowisko. Wszelkie inwestycje projektowane są z wykorzystaniem najnowszych technik instalacji produkcyjnych i najwyższych standardów bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Inwestycje te przechodzą - bo inaczej być nie może - wszelkie wymagane prawem procedury uzgodnień przed wydaniem pozwolenia na budowę.
Szanowni Mieszkańcy!
Niniejszym listem chcemy udowodnić, jak bardzo istotny jest dla nas przekaz rzetelnej informacji. Nie ulegajmy zatem medialnym spekulacjom ! Miejmy odwagę myśleć i działać według własnej, rozsądnej oceny.
Zarząd
Kronopol Sp. z o.o.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska