Kulturalny rozkład jazdy. Zakarpackie klimaty w Gorzowie, Święto Miodu w Ochli, 800 instrumentów, Solanin i wystawa psów

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
Upały nie ustają, choć ci, którzy urlopy spędzają nad morzem czy nad jeziorem, na pewno nie mają powodów do narzekania. Organizatorzy oferty kulturalnej pracują jak pszczoły w ulu i nie używam tego porównania zupełnie przypadkowo.
Upały nie ustają, choć ci, którzy urlopy spędzają nad morzem czy nad jeziorem, na pewno nie mają powodów do narzekania. Organizatorzy oferty kulturalnej pracują jak pszczoły w ulu i nie używam tego porównania zupełnie przypadkowo. fanoage zespołu
Udostępnij:
Upały nie ustają, choć ci, którzy urlopy spędzają nad morzem czy nad jeziorem, na pewno nie mają powodów do narzekania. Organizatorzy oferty kulturalnej pracują jak pszczoły w ulu i nie używam tego porównania zupełnie przypadkowo. W niedzielę, w Muzeum Etnograficznym w Zielonej Górze Ochli odbędzie się Święto Miodu. Z kolei w Bytnicy (powiat krośnieński), ale w sobotę, czeka na gości Festiwal Kultury Łowieckiej. W Kostrzynie nad Odrą (21.08) miłośnicy psów będą mogli je podziwiać na wystawie psów nierasowych, a przy okazji adoptować pieska ze schroniska. W Nowej Soli, w środę (24.08) rusza Solanin Film Festival, a w Gorzowie (21.08) odbędzie się IV. edycja Wojewódzkiego Festiwalu Różnorodności „Wschodnia Strona Regionu 2022”. W Zielonej Górze w sobotę muzycy zagrają wspólnie na Starym Rynku słynne "Hallelujah" Leonarda Cohena. W sobotę (20.08) w Zatoniu zabrzmi ostatni koncert z cyklu "Okno na muzykę". Do soboty trwa także Corno Brass Music Festival. Na nudę w Lubuskiem nie ma miejsca.

ZIELONA GÓRA-OCHLA

W niedzielę 21.08, w godz. 10-16, odbędzie się cykliczna impreza organizowana przez Muzeum Etnograficzne w Ochli, czyli popularne „Święto miodu”. Odbędą się m.in.: pokazy odwirowywania miodu, jarmark pszczelarski, warsztaty zielarskie, budowa hoteli dla owadów zapylających, warsztaty sensoryczne i wiele innych atrakcji. Podczas wydarzenia królować będą wszelakie miody i różne produkty pszczelarskie. Święto, nawiązuje do tradycyjnej kultury ludowej. Jest swoistą prezentacją tradycji i teraźniejszości związanej z bartnictwem oraz pszczelarstwem. Promowane i obecne będą także obiekty oraz miejsca związane z produktami turystycznymi na Lubuskim Szlaku Wina i Miodu. Jak podają pracownicy muzeum: „Na jeden dzień skansen zamieni się w krainę tańca, muzyki i śpiewu oraz miejsce spotkań miłośników rękodzieła, sztuki ludowej i nieprofesjonalnej, smakoszy lubuskiego wina, miodu oraz potraw regionalnych”. Ja zapewniają: „Tego dnia swój miód promować będzie ponad 20 pasiek”. Na scenie wystąpią zespoły („Karolinki” z Grabika, „Złoty Kłos” z Marszowa, zespół łemkowski „Roztoka”, zespół ludowy „Jutrzenka”) oraz soliści (Maciej Gucik – akordeonista i Oksana But - biały śpiew). Odbędą się wykłady: „Miód - lekarstwo czy słodzik?” oraz „Boża robotnica - pszczoła w kulturze ludowej” i liczne pokazy m.in. odwirowywania plastrów miodu czy tradycyjnego zakładania kłód-barci. Jak zwykle, nie zabraknie warsztatów: wypieku chleba oraz bułek na miodzie, wyrabiania pierników, zielarskich, tworzenia świec z wosku pszczelego, budowy hoteli dla pszczół i owadów, a nawet wyrobu „bomb kwiatowych”. W zagrodzie z Łomnicy będzie można obejrzeć wystawę „Pszczelarski zakątek”, pokazującą sprzęt pszczelarski ze zbiorów Muzeum Etnograficznego. Wstęp płatny (10 zł/os.).

BYTNICA

W sobotę 20.08. w Bytnicy, od godziny 14, odbędzie się czternasta już odsłona Festiwalu Kultury Łowieckiej. W programie znajdą się liczne pokazy myśliwskie (wabienia, sokolniczy i psów myśliwskich), międzynarodowy koncert muzyki łowieckiej, występ zespołu „Trompes de Pologne” czy konkurs na najładniejszy zrzut jelenia szlachetnego. Całość zakończy zabawa taneczna na wolnym powietrzu. Nie obędzie się bez dań kuchni myśliwskiej oraz stoisk edukacyjno-prezentacyjnych Lasów Państwowych i Polskiego Związku Łowieckiego. Będą także kąciki zabaw dla dzieci. Wstęp wolny.

NOWA SÓL

W Nowej Soli, od 24 do 27.08, potrwa XIV Solanin Film Festival. To jedno z ciekawszych forum spotkań wielbicieli kina niezależnego w Polsce. Wydarzenie przez lata dorobiło się swojej marki oraz przyjaciół. Większość projekcji oraz działań festiwalowych odbędzie się w Nowosolskim Domu Kultury oraz sali CKZiU Elektryk. Nie obędzie się bez części konkursowej (Kino Niezależne, Offowe oraz Animacje). Filmem otwarcia , w środę 24.08, w tym roku będą „Piosenki o miłości” Tomasza Habowskiego, zwieńczone spotkaniem z reżyserem. W czwartek 25.08 będzie można obejrzeć „Wesele” Wojciecha Smarzowskiego. Obecne będą także produkcje m.in. ukraińskie, czeskie, słowackie oraz wielonarodowych zespołów, w tym „The Best Off Neisse Film Festiwal”. Przewidziano spotkania z twórcami, krytykami, aktorami i innymi postaciami filmu. Więcej informacji pod adresem: solanin-film.pl.

KOSTRZYN NAD ODRĄ

W niedzielę 21.08, w godz. 15-18, w parku rekreacyjnym za amfiteatrem, w odbędzie się piknik rodzinny oraz II. Wystawa Psów Nierasowych „Kundel bury fajny pies”. Psiaki będą miały szansę zaprezentować swoje umiejętności podczas różnych konkurencji. Odbędzie się także pokaz policyjnych psów tropiących, spotkanie z weterynarzem oraz behawiorystą. Wstęp wolny.

GORZÓW WIELKOPOLSKI

Festiwal Wschodnia Strona Regionu

W niedzielę 21.08, w ramach Cyklu „Dobry Wieczór Gorzów”, na Starym Rynku, odbędzie się IV. edycja Wojewódzkiego Festiwalu Różnorodności „Wschodnia Strona Regionu 2022”. Ta edycja wyróżni się bałkańskim brzmieniem z nutą cygańską. Festiwal to muzyczna podróż przez: Polskę, Ukrainę, Rumunię, Serbię, Bułgarię, Macedonię, Albanię i Czarnogórę. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 17 spektaklem teatralnym dla dzieci „Cyrk Przyjechał” oraz występami artystycznymi najmłodszych na małej scenie. Koncert finałowy odbędzie się o godzinie 19. Wśród zaproszonych gości są: Kapela Karpati z Zakopanego, Zespół „Barwinok z Kowla na Ukrainie, Vasiliy Zhadan z Sum na Ukrainie, Angelo Ciureja & Zespół Romano Drom z Wałbrzycha, Zespół Wokalno–Taneczny „Czerwona Kalina” z Gorzowa Wielkopolskiego. Gwiazdą wieczoru będzie ukraiński zespół „Luiku” z Kijowa, który w swoich piosenkach miksuje melodie ukraińskie, bałkańskie, tureckie, polskie, rumuńskie i węgierskie. Pomysłodawcą i liderem projektu jest Dmytro Cyperdiuk. Pierwszy album Luiku „Jeger Majster” znalazł się w top-10 ukraińskich płyt 2015 roku. Wstęp wolny.

ZIELONA GÓRA

800 instrumentów na 800-lecie miasta

W sobotę 20.08. od 17, z okazji jubileuszu miasta Zielona Góra, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej zaprasza na niecodzienny koncert ,,800 instrumentów na 800-lecie miasta Zielona Góra’’, który odbędzie się na Starym Rynku koło ratusza. Koncert polega na kilkukrotnym odegraniu utworu ,,Hallelujah” - z repertuaru L. Cohena - na różnych instrumentach. Jak podają organizatorzy: „to niepowtarzalna okazja do zapisania się na kartach historii Zielonej Góry. Warunkiem uczestnictwa w wydarzeniu jest zapisanie się w formularzu dostępnym pod adresem

www.zg.ksm.org.pl/800-lat-zg

.

Rejestracji będzie można także dokonać na miejscu, choć do godziny 16.30 w dniu wydarzenia. Dodatkowo zabrzmią: „Kołysanka do nieznajomej” - zespołu Perfekt oraz „Dni, których nie znamy” - Marka Grechuty. Przed biciem rekordu zagra „Urban String Quartet”, a na zakończenie wydarzenia wystąpi Przemysław Szczotko.

WYDARZY SIĘ

 • 20.08. – Kino na winnicy, Winnica „W ogrodzie”, Górzykowo,
 • 20.08. – Święto Plonów, Nowe Miasteczko,
 • 20.08. - Festiwal Motoryzacyjny: Royal Meeting Vol.2 & Festiwal Smaków, Żagań,
 • 21.08. – Polsko-niemieckie spotkania z tradycją i folklorem „Dożynki”, GCK w Kargowej,
 • 23-24.08. – XXVI Międzynarodowy Festiwal Sztuki Ulicznej „BuskerBus”, Zielona Góra,
 • 24.08. – Żarska Akcja Fotograficzna, Żary,
 • 24-26.08. - Warsztaty muzyczno-produkcyjne „No borders”, SMOK Słubice,
 • 26-28.08. – „Bluesowebranie” i zlot motocyklowy, GOK Nowe Miasteczko,
 • 26-28.08. – Dni Żar,
 • 27.08. – Widowisko historyczne „Husyci u bram”, Strzelce Krajeńskie,
 • 27-28.08. – Święto Parku Dworskiego, Iłowa,
 • 2-4.09. – Dni Międzyrzecza,
 • 2.09. – Otwarcie wystawy Maya Gordon „Ćwiczenia Pamięci”, Mosart Gorzów Wlkp.,
 • 3.09. – Koncert na zakończenie lata „Beata i Bajm”, Świebodziński Dom Kultury,
 • 3-11.09. – Dni Zielonej Góry – Winobranie, Zielona Góra,
 • 3-11.09. – Winobraniowe Spotkania Teatralne, Lubuski Teatr w Zielonej Górze,
 • 8.09. – Stand up - Katarzyna Piasecka „Moje Tabu”, SMOK Słubice,
 • 9-11.09. – Jarmark Michała, Żagań,
 • 10.09. – Premiera spektaklu „Papusza znaczy lalka”, Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.,
 • 17-18.09. – Turniej Rycerski w Krośnie Odrzańskim,
 • 17.09. – Koncert Aloszy Awdiejewa, The Droshkoov Theatre, Zielona Góra,
 • 24.09. – Koncert galowy jubileuszu 75-lecia Orkiestry Dętej „Zastal”, Planetarium Wenus, Zielona Góra,
 • 14-15.10. – Koncert Felicjana Andrzejczaka, Żarski Dom Kultury,
 • 22.10 – Koncert „Anita Lipnicka – akustycznie”, Świebodzin,
 • 13.11. – Koncert zespołu „Stare Dobre Małżeństwo”, Międzyrzecz,
 • 11.12. – Występ kabaretu „Nowaki”, Międzyrzecz,.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie