Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubuskie. Pierwszy lądowy odcinek Baltic Pipe już gotowy. Kiedy popłynie nim gaz?

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Pierwszy lądowy odcinek gazociągu Baltic Pipe jest już gotowy.
Pierwszy lądowy odcinek gazociągu Baltic Pipe jest już gotowy. Magda Marszałek
Na kilkanaście dni przed planowanym terminem dokonano odbioru technicznego gazociągu Ciecierzyce-Lwówek. To jeden z lądowych odcinków rurociągu Baltic Pipe. Magistrala przebiegająca między innymi przez kilka lubuskich gmin jest już gotowa do tłoczenia gazu.

Prace trwały prawie rok

Gazociąg Ciecierzyce-Lwówek ma długość niespełna siedemdziesięciu kilometrów, a jego trasa przechodzi przez sześć gmin w województwie lubuskim oraz wielkopolskim. Odbioru dokonano dwa tygodnie przed umownym terminem po pozytywnym przeprowadzeniu prób hydraulicznych oraz wykonaniu badania tłokiem geometrycznym. To oznacza, że ta część Baltic Pipe jest gotowa do eksploatacji.

W szczytowym momencie w budowę tego gazociągu zaangażowanych było ponad trzystu pracowników. Proces spawania liniowego i montażowego trwał ponad rok. Łącznie wyspawano prawie pięć tysięcy sztuk spoin - mówi Iwona Dominiak, rzeczniczka prasowa Gaz System.

Poza technicznymi aspektami ważne były również kwestie środowiskowe, a więc ograniczenie wpływu inwestycji na przyrodę i otoczenie.

Dlatego na tym odcinku wykonano ponad czterdzieści przejść bezwykopowych pod istniejącą infrastrukturą lokalną oraz cennymi przyrodniczo terenami. W tym celu wykorzystano nowoczesne technologie typu przeciski, przewierty oraz mikrotunelling - tłumaczy Iwona Dominiak.

Więcej o tym przeczytasz tutaj: Baltic Pipe przekroczy Wartę. W Lubuskiem trwa najdłuższy przewiert na trasie gazociągu

Odcinek krótki, ale ważny

Gazociąg Ciecierzyce-Lwówek jest jednym z dwóch odcinków gazociągu Goleniów-Lwówek, który ma łączną długość blisko dwustu kilometrów.

Choć gazociąg Ciecierzyce-Lwówek nie jest zbyt długi, to jednak stanowi bardzo ważną część całej inwestycji. Razem z drugim odcinkiem relacji Goleniów- Ciecierzyce stworzy gazociąg Goleniów-Lwówek, który umożliwi przesłanie dużych ilości surowca w głąb kraju - dodaje rzeczniczka.

Prace związane z budową drugiego - ponad stukilometrowego - odcinka relacji Goleniów-Ciecierzyce również są już na finiszu. Inwestycja wchodzi w końcową fazę, a odbiór techniczny magistrali odbędzie się jeszcze w czerwcu. Po tym czasie na całym gazociągu zostanie przeprowadzony rozruch i nagazowanie. Przesył gazu ma ruszyć w październiku tego roku.

Dlaczego Baltic Pipe jest ważny?

Baltic Pipe to strategiczny projekt, który ma utworzyć nową drogę dostaw gazu ziemnego z norweskich złóż na rynek duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Gazociąg będzie mógł przesyłać 10 mld m³ gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld m³ z Polski do Danii.

Zobacz również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska