Lubuskie: silny wiatr łamie drzewa. IMGW ostrzega: wiać może nawet do 100 km/h. Uważajcie na siebie!

Jakub Pikulik
Jakub Pikulik
Sandra Soczewa
Sandra Soczewa
Strażacy z Bogdańca dostali wezwanie do powalonego drzewa na drodze gminnej w Kwiatkowicach.
Strażacy z Bogdańca dostali wezwanie do powalonego drzewa na drodze gminnej w Kwiatkowicach. OSP Bogdaniec
IMGW wydało już komunikat o silnym wietrze w Lubuskiem. Strażacy mają pełne ręce roboty. Pojawiają się utrudnienia na drogach, doszło też do wypadku. Drzewa i gałęzie spadają na zaparkowane samochody. Do niebezpiecznego zdarzenia doszło w Zielonej Górze, gdzie spadająca gałąź raniła kobietę.

- Miejscami występują porywy wiatru do 83 km/h (Słubice). W dalszym ciągu miejscami prognozowane są porywy do 100 km/h - informowało z rana IMGW.

Strażacy z OSP Bogdaniec udrażniali drogę w Kwiatkowicach.
Strażacy z OSP Bogdaniec udrażniali drogę w Kwiatkowicach. OSP Bogdaniec

Godz. 20.35 - złamana dwa słupy energetyczne

Droga między Janami a Stożnym jest nieprzejezdna z powodu przewróconego drzewa, które spadło na przewody energetyczne. Dwa słupy zostały złamane.

Godz. 20.05 – w nocy wiatr osłabnie

- W ostatnich dwóch godzinach wiatr osiągał prędkość do 76 km/h. W nocy nieco osłabnie – zapowiada Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. – Miejscami będzie wiało 70 km/h. Podobnie może być w piątek rano.

Godz. 19.00 - przywracany jest ruch pociągów

Ponad 200 razy interweniowały już służby techniczne. Sytuacja na torach zmienia się. Przywrócono ruch na trasie Piła – Bydgoszcz, Wrocław – Rudna Gwizdanów, Szczecin - Kostrzyn. Zmiany w komunikacji nadal występują na trasach Węgliniec – Jelenia Góra, Jelenia Góra – Wałbrzych, Szklarska Poręba – Jelenia Góra, Legnica – Rudna Gwizdanów, Szczecin – Reptowo, Piła – Poznań, Poznań – Zbąszynek, Słupsk – Lębork, Nysa – Brzeg.

Niemiecki zarządca infrastruktury ze względu na pogodę wstrzymał przejazd pociągów przez przejście Rzepin – Frankfurt (Oder) na linii Berlin – Poznań. Pociągi PKP Intercity do Berlina kończą kurs na stacji w Rzepinie.

Godz. 18.15 - strażacy pracują bez chwili wytchnienia

]Straż pożarna co chwilę odbiera kolejne telefony z prośbą o interwencję. Oto niektóre zgłoszenia:

 • Zabór - Czarna zablokowana przez powalone drzewo
 • Słone – na liniach energetycznych wisi drzewo
 • odcinek drogi Sulechów – Głuchów - drzewo wisi nad drogą, w każdej chwili może runąć
 • w Zielonej Górze Przylepie dwa drzewa stworzyły zator wodny na kanale Łącza
 • na skrzyżowaniu ulic Staszica i Wyspiańskiego jest kilka drzew, które mogą się przewrócić
 • na terenie Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze przewróciło się drzewo
Na terenie Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze przewróciło się drzewo
Na terenie Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze przewróciło się drzewo Czytelnik
 • w Klenicy drzewo spadło na linię energetyczną i pozrywało kable
 • z pustostanu naprzeciwko aresztu śledczego w Zielonej Górze wypadają szyby z niezabezpieczonych okien, szkło leży na chodniku
 • na drodze nr 278 między Sulechowem a Krosnem Odrzańskim, na wysokości Będowa na drodze leży drzewo, brak osób poszkodowanych

Godz. 17.35 – Cztery ofiary wichury w Polsce
Cztery osoby zginęły podczas wichury na Dolnym Śląsku. W miejscowości Rusko zginął kierowca samochodu dostawczego, którego auto dachowało. Śmierć w samochodzie, na który spadło drzewo, poniosły dwie osoby we Wrocławiu. W Siechnicach zginął pracownik budowy, na którego zawaliła się ściana budynku.

Godz. 16.40 - Drzewo uszkodziło samochody
Na placu Słowiańskim w Zielonej Górze drzewo spadło na dwa samochody.

Źródło: TVN24/x-news

Godz. 16.30 - są przerwy w dostawie prądu

Kilkanaście tysięcy gospodarstw w całym województwie zostało w czwartek pozbawionych prądu z powodu awarii. Są one usuwane na bieżąco – zapewniają operatorzy.

Godz. 16. 15 - sytuacja na kolei. Nowe informacje
Przywrócono ruch na trasie Kołobrzeg – Goleniów po tym jak doszło do zarysowania szynobusu przez drzewo na szlaku Płoty – Gryfice.
Usuwane są drzewa na innych liniach. Nikt z pasażerów nie został poszkodowany przez powalone drzewa.
Zmiany w komunikacji nadal występują na trasach Węgliniec – Jelenia Góra, Jelenia Góra – Wałbrzych, Szklarska Poręba – Jelenia Góra, Legnica – Rudna Gwizdanów, Szczecin – Reptowo, Szczecin – Kostrzyn, Piła – Bydgoszcz, Piła – Poznań, Poznań - Zbąszynek.
Pociągi kierowane są trasami zmienionymi, a jeżeli sytuacja tego wymaga, przewoźnicy organizują komunikację zastępczą. Podróżni w pociągach i na stacjach są informowani o sytuacji i możliwościach dalszej podróży.

Godz. 16.00 - problemy z komunikacją w Gorzowie
Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie Wielkopolskim informuje, że względu na bardzo silny wiatr występują problemy z kursowaniem tramwajów linii nr 1. Uruchamiana jest komunikacja zastępcza.

Godz. 15.25 - zablokowana główna ulica w Słubicach. Na ul. Wojska Polskiego przy siedzibie Urzędu Skarbowego wiatr wiatr uszkodził blachę dachu jednego z budynków. Na miejscu są straże pożarne, w tym wóz z wysięgnikiem. Droga jest balokowana.

Godzina 15.10 - utrudnienia na torach, zamknięty cmentarz w Gorzowie
PKP informuje o utrudnienia na liniach kolejowych. Drzewa powalone na tory przez silny wiatr utrudniają ruch pociągów na terenach województw zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, lubuskiego, dolnośląskiego i opolskiego. Zmiany w komunikacji występują między innymi na liniach Węgliniec – Jelenia Góra, Szklarska Poręba – Jelenia Góra, Legnica – Rudna Gwizdanów, Szczecin – Reptowo, Szczecin - Kostrzyn. We wszystkich lokalizacjach służby techniczne PLK usuwają drzewa. Do godziny 14:00 stwierdzono 13 przypadków zmian w komunikacji. W Opolu, Poznaniu i we Wrocławiu powołane zostały specjalne zespoły składające się z przedstawicieli PLK i przewoźników, które nadzorują ruch kolejowy w regionach. Pociągi kierowane są trasami zmienionymi, a jeżeli sytuacja tego wymaga, przewoźnicy organizują komunikację zastępczą. Podróżni w pociągach zatrzymanych na stacjach są informowani o sytuacji i możliwościach dalszych podróży.

Zamknięty cmentarz w Gorzowie. Z powodu silnego wiatru zdecydowano o zamknięciu gorzowskich cmentarzy. Z powodu zagrożenia zdrowia i życia mieszkańców administrator gorzowskiego cmentarza przy ulicy Żwirowej podjął decyzję o zamknięciu cmentarza w dniu 21 października nr. Jeśli warunki pogodowe się poprawią bramy cmentarza zostaną otwarte jutro rano - informuje gorzowski urząd miasta.

Godz. 14.40. Do strażaków wciąż napływają kolejne zgłoszenia

Wielu mieszkańców regionu skarży się na problemy związane z brakiem prądu oraz słabym zasięgiem telefonów komórkowych. Strażacy odbierają zgłoszenia praktycznie z całego regionu. Powalone drzewa barykadują jezdnie. Wiatr zrywa linie energetyczne i dachówki.

 • Nowy Kisielin: wiatr zerwał dachówkę z domu
 • Wojnowo: pomnik przyrody, wiekowy dąb, został powalony przez wiatr i spadł na domek letniskowy przy starej plaży
 • Zielona Góra, ul. Partyzantów: drzewo powalone na parking i samochody
 • Nietkowice: droga w kierunku Nietkowic zablokowana
 • Sulechów: powalone drzewo uszkodziło blok
 • Zabór, ul. Witosa: drzewo przewróciło się na sklep. Lekko uszkodzony został dach.
W Zaborze drzewo przewróciło się na sklep.
W Zaborze drzewo przewróciło się na sklep. Czytelnik
 • Sulechów, ul. Ogrodowa: nad drogą zwisa kabel energetyczny
 • Przytoczki: droga z Rajewa na Przytoczki, powalone drzewo. Droga jest całkowicie zablokowana
 • Zielona Góra, Szosa Kisielińska: naprzeciwko budynku 31 drzewo połamało się i częściowo wisi nad jezdnią, stwarza zagrożenie
 • Zielona Góra, ul. Wyspiańskiego: zwisający konar, grozi zawaleniem
Liczne interwencje strażaków z Gorzowa i okolic.
Liczne interwencje strażaków z Gorzowa i okolic. Magdalena Marszałek

Godz. 13.55: Zielona Góra

Utrudniony ruch na Waryńskiego od szpitala w dół. Strażacy ścinają drzewo.

Ulica Waryńskiego w Zielonej Górze
Ulica Waryńskiego w Zielonej Górze Jacek Katos

Godz. 13.30: wichura szaleje w całym regionie!

Strażacy intensywnie pracują zarówno na północy, jak i na południu regionu. W ciągu ostatnich 30 minut otrzymali zgłoszenia m.in. z miejscowości: Zielona Góra, Nietkowice, Lubiszyn, Świerkocin, Zabór, Niwiska, Leśniów Wielki, Dziersławice, Mozów, Kwiatkowice, Świdnica, Wysoka, Gorzów, Kłodawa, Płomykowo, Grabowiec.

Zielona Góra. Wichura mocno naruszyła korzeń drzewa na deptaku przy dawnym kinie Nysa. Musieli interweniować strażacy i usunąć drzewo
Zielona Góra. Wichura mocno naruszyła korzeń drzewa na deptaku przy dawnym kinie Nysa. Musieli interweniować strażacy i usunąć drzewo Czytelnik
 • Zielona Góra, ul. Witebska: zablokowany jest wjazd do przedszkola.
 • Nowogród Bobrzański, ul. Winiary: drzewo spadło na garaż (na szczęście nikt nie ucierpiał)
 • Cigacice, ul. Podgórne: z suchego drzewa spadają gałęzie, w pobliżu jest budynek mieszkalny
 • Drzonów: powalone drzewo blokuje ruch na drodze, jeden pas jest zablokowany
 • Wysokie/Łężyca: na trasie Łężyca - Wysokie leży powalone drzewo. To stary dąb. Dojazd do miejscowości Wysokie, tą drogą jest niemożliwy.
 • Zielona Góra, ul. Zawadzkiego Zośki: oberwane konary zawisły na drugim drzewie. Wszystko dzieje się pomiędzy dwiema klatkami

ZOBACZ TAKŻE:

Wichura nad Żarami

Wiatr zrywa linie energetyczne!

 • Leśniów Wielki. Droga prowadząca na Nietków jest zablokowana! Przed osiedlem, nad stawem, zablokowane są dwa pasy ruchu. Zerwana została linia energetyczna, przewody leżą na drodze!
 • Kije: o godz. 13.14 strażacy otrzymali informację o zerwanej linii energetycznej
 • Wysoka, ul. Lipowa: godz. 13.13, zerwane zostały kable energetyczne i leżą na terenie jednej z posesji. Jest to sytuacja stwarzająca niebezpieczeństwo. Poinformowano już pogotowie energetyczne.

Godz. 13.15
Dostajemy kolejne informacje o powalonych drzewach i gałęziach, które spadają na samochody i ulice. W Zielonej Górze przy Planetarium z drzewa nie zostało praktycznie nic...

Widok przy Planetarium.
Widok przy Planetarium.

Godz. 13.29: Burza piaskowa nad Nową Solą

Takiego piasku naS3 koło Nowej Soli jeszcze chyba nikt nie widział. Zobacz zdjęcia:

Godz. 13.00: w Gorzowie i okolicach porywisty wiatr wyrządził wiele szkód.

Przeczytasz o tym tutaj:
Silny wiatr łamie gałęzie i drzewa. W Gorzowie ucierpiało kilka aut

Liczne interwencje strażaków z Gorzowa i okolic.
Liczne interwencje strażaków z Gorzowa i okolic. Magdalena Marszałek

Godz. 13.00 - strażacy usuwają szkody w centrum miasta
Wichura połamała gałęzie i konary drzew w pobliżu kościoła pw. Najświętszego Zbawiciela. Strażackie piły poszły w ruch.

Godz. 12.55, Bojadła

Powalone drzewo na jezdni za sklepem Dino. Zablokowane są dwa pasy ruchu w kierunku Sławy.

Godz. 12.30, Zielona Góra:blisko 100 interwencji strażaków

W powiecie interweniowano 63 razy, w mieście 34. Poszkodowana została jedna osoba. Do godz. 12.30 pięć spośród tych interwencji dotyczyły uszkodzenia samochodów. Pozostałe związane były z powalonymi drzewami oraz konarami.

O godz. 12.20 pojawiła się informacja, ze wiatr w Zielonej Górze wieje z prędkością 72 km/h.

Komunikat ten został przekazany do naszej redakcji przez Centrum Zarządzania Kryzysowego w Lubuskiem. Uważajcie na siebie! Strażacy wzywani są cały czas do kolejnych interwencji. Połamane są drzewa i konary. Uszkodzone są samochody, ogrodzenia. Jeśli nie musisz, nie wychodź z domu!

Konar spadł przed wejście do studia kuchennego
Do bardzo niebezpiecznej sytuacji doszło również około godziny 11.30 przy al. Konstytucji 3 Maja w Zielonej Górze. Na skutek silnego wiatru, konar oderwał się od drzewa i spadł przed samym wejście do studia kuchennego:

Do bardzo niebezpiecznej sytuacji doszło w czwartek, 21 października przy al. Konstytucji 3 Maja w Zielonej Górze. Na skutek silnego wiatru, konar oderwał się od drzewa i spadł przed samym wejście do studia kuchennego.Od wczoraj Centrum Zarządzania Kryzysowego w Lubuskiem ostrzega przed bardzo silnym wiatrem w naszym regionie, który w porywach może osiągać nawet 100 km/h. Strażacy co rusz wzywani są do nowych interwencji. Silny wiatr łamie konary, gałęzie, przewraca drzewa. Jest bardzo niebezpiecznie. Do jednej z takich sytuacji doszło przy al. Konstytucji 3 Maja. - Dziś około godz. 11.30 silny podmuch wiatru połamał konar, który spadł na studio kuchenne - poinformował nas Czytelnik. Do zdarzenia doszło niedaleko sklepu Aldi. - Całe szczęście nikt w tym czasie nie był w pobliżu i nikt nie ucierpiał przy tym zdarzeniu. Proszę uważajcie dzisiaj wszyscy na siebie - podkreśla pan Sebastian.CZYTAJ RÓWNIEŻ:Zielona Góra: gałąź spadła na starszą kobietę. Seniorkę przetransportowano do szpitala. Uważajcie: wiatr może osiągać nawet 100 km/hLubuskie: silny wiatr łamie drzewa. IMGW ostrzega: wiać może nawet do 100 km/h. Uważajcie na siebie!Zobacz także: Wichura nad Żarami. Silny wiatr łamie drzewa w mieście:

Wichura w Zielonej Górze. Połamany konar spadł przed samym w...

Czytaj więcej: Wichura w Zielonej Górze. Konar spadł przed samym wejściem do studia kuchennego

W Zielonej Górze spadająca gałąź raniła kobietę. Na miejscu pojawili się medycy.
Przeczytasz o tym tutaj: Gałąź spadła na starszą kobietę. Seniorka trafiła do szpitala

Drzewa spadają na samochody. Zaparkowałeś przy drzewie? Zmień miejsce jak najszybciej!

W Gorzowie gałęzie zniszczyły pojazdy Inspekcji Transportu Drogowego.

Lubuskie: silny wiatr łamie drzewa. IMGW ostrzega: wiać może nawet do 100 km/h. Uważajcie na siebie!
Magdalena Marszałek

LICZNE INTERWENCJE STRAŻAKÓW

Lubuscy strażacy mają pełne ręce roboty
Najwięcej interwencji odnotowywanych jest na zachodzie Lubuskiego. Strażacy interweniowali już w: Gorzowie, Nowym Polichnie, Zielonej Górze, Płotach, Kwiatkowicach, Deszcznie, Lubnie, Białczyku, Rajewie, Czarnowie, Kostrzynie. Strażacy z Bogdańca poinformowali, że przed godziną 10 interweniowali na drodze gminnej w Kwiatkowicach. Jezdnię zatarasowało tu powalone drzewo. Wcześniej zostali wezwani na ul. Cmentarną w Bogdańcu do niebezpieczne przechylonego drzewa. W Żarach na ulicach leżą powalone drzewa i zrzucone przez wiatr dachówki. W Żarach drzewa leżą na Ogrodowej i Pocztowej. Miejscami w mieście brak prądu.

Powalone drzewa blokują drogi
W Nowym Polichnie drzewo spadło na jezdnię przy kościele. Do podobnego zdarzenia doszło w Kwiatkowicach.

Strażacy z Bogdańca dostali wezwanie do powalonego drzewa na drodze gminnej w Kwiatkowicach.
Strażacy z Bogdańca dostali wezwanie do powalonego drzewa na drodze gminnej w Kwiatkowicach. OSP Bogdaniec

Z samego rana wiatr powalił drzewa w Krzeszycach. Na miejsce wezwano kilka zastępów strażaków.

Lemierzyce: samochód uderzył w powalone drzewo

Na dk 22 występują utrudnienia. Na wysokości miejscowości Lemierzyce (gmina Słońsk) osobówka uderzyła w powalone drzewo. Na miejscu zdarzenia obowiązuje ruch wahadłowy. Szacuje się, że utrudnienia w tym miejscu potrwają do godz. 12.00.

Lubuscy Łowcy Burz ostrzegali przed wiatrem już dzień wcześniej

Lubuscy Łowcy Burz w środę 20 października ostrzegali już Lubuszan o silnym wietrze, jaki przejdzie przez nasz region.

WIDEO: Pięć ofiar trąby powietrznej w Czechach. Skala zniszczeń jest ogromna (czerwiec, 2021)

Jak zachować się podczas silnego wiatru?

 • Słuchaj aktualnych prognoz pogody w środkach masowego przekazu – zawierają one ostrzeżenia przed groźnymi zjawiskami pogodowymi;
 • Usuń z balkonów, tarasów i parapetów okien rzeczy, które mogą zostać porwane przez wiatr. Pamiętaj, że mogą one stworzyć niepotrzebne zagrożenie dla Ciebie, Twoich bliskich i osób postronnych;
 • Dokładnie zamknij okna i drzwi;
 • Sprawdź, czy masz pod ręką oświetlenie awaryjne (np. latarkę) oraz naładowany telefon komórkowy;
 • Nie obserwuj niebezpiecznych zjawisk pogodowych. W czasie nawałnicy nie podchodź do okien i drzwi;
 • Nie szukaj schronienia pod drzewami, słupami i liniami energetycznymi i lekkimi konstrukcjami, jak wiaty autobusowe i tramwajowe;

Gdy jedziesz samochodem:

 • Zmniejsz prędkość jazdy i miej świadomość, że gdy wyjeżdżasz z zalesionego lub zabudowanego terenu, gwałtowny podmuch wiatru może spowodować utratę panowania nad samochodem i doprowadzić do wypadku;
 • Jeżeli bardzo silny wiatr lub intensywne opady deszczu zaskoczą Cię podczas podróży samochodem, najlepiej nie kontynuuj jazdy. Zatrzymaj się, poszukaj bezpiecznego schronienia.
 • Nie parkuj samochodu pod drzewami, słupami i liniami energetycznymi. Złamana gałąź lub drzewo może przygnieść samochód i osoby w nim przebywające.
Ogromna szelfowa chmura, odwrócona tęcza, krwawy zachód słońca to tylko niektóre zjawiska, które udało się naszym Czytelnikom sfotografować. Zobaczcie zdjęcia rzadkich zjawisk, które można było w ostatnich miesiącach obserwować na lubuskim niebie.Zobacz wideo: Krwawy Księżyc uwieczniony w niesamowitym timelapsieWideo: STORYFUL

Seria niezwykłych zjawisk na lubuskim niebie. Te zdjęcia mus...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie