Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miał dwie wielkie pasje, które darzył podobnym oddaniem. Nie żyje ceniony meteorolog z Zielonej Góry Ryszard Krassowski

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Ryszard Krassowski 1933 - 2024.
Ryszard Krassowski 1933 - 2024. Arch. rodzinne
Ryszard Krassowski miał dwie wielkie pasje – harcerstwo i meteorologię. Przez prawie 40 lat szefował stacji meteorologicznej w Zielonej Górze. Zmarł 21 stycznia 2024 roku.

Meteorologia. Praca i pasja

– Region ma szczęście, gdyż za sprawą dużych akwenów wodnych i rzek jest mniej burzowo, te zjawiska omijają wody – mówił Ryszard Krassowski w jednej z wielu rozmów o pogodzie z red. Gazety Lubuskiej Dariuszem Chajewskim. Efektem tych spotkań były fascynujące artykuły o tym, co przecież każdego interesuje, bo lubimy wiedzieć, jaka będzie pogoda jutro, za tydzień na weekend, na wakacje, czy kiedy zacznie się zima.

– Natomiast nie ma prognozy uniwersalnej. Na przykład Zielona Góra ma klimat charakterystyczny dla tzw. wyżu zielonogórskiego, to raptem pas o szerokości czterech kilometrów i długości 30. To sprawia, że gdy zimą w pobliskiej Nowej Soli pada deszcz, w Winnym Grodzie jest to już często śnieg. A to raptem kilkadziesiąt metrów różnicy w położeniu nad poziomem morza – tłumaczył Krassowski.

Red. Chajewski pytał też o sprawdzalność przysłów ludowych. Okazało się, że „można je schować do szuflady z napisem „folklor”. Sprawdzalność wyniosła pół na pół.

Czytaj więcej:

Lubuska chorągiew ZHP. Wspomnienie o cenionym druhu

Drugą z pasji zielonogórzanina było harcerstwo. Chorągiew Ziemi Lubuskiej ZHP przypomina, że w latach 60. druh Ryszard umiejętnie godził pracę zawodową klimatologa z pełnieniem ważnych funkcji w ZHP, był członkiem: komisji rewizyjnej, Rady Chorągwi Ziemi Lubuskiej ZHP, Centralnej Komisji Instruktorskiej GK ZHP, prezydium Wydziału Seniorów i Starszyzny Harcerskiej GK ZHP i co najważniejsze założycielem i pierwszym długoletnim przewodniczącym Harcerskiego Kręgu Instruktorskiego „Czerwona Szpilka” – wymienia Komenda Chorągwi Ziemi Lubuskiej ZHP.

Ryszard Krassowski 1933 - 2024.
Ryszard Krassowski 1933 - 2024. Źródło: www.lubuska.zhp.pl

- Druh Ryszard to uczestnik wielu Ogólnopolskich Złazów Seniorów i Starszyzny ZHP, a w 2008 roku był komendantem Ogólnopolskiego Złazu w Zielonej Górze. Był organizatorem wielu konferencji harcmistrzowskich i historycznych. Jego autorski program „Wychowanie gospodarcze w drużynie harcerskiej” z lat 90. był wprowadzeniem harcerstwa w lata przemian gospodarczych w Polsce - przypomina lubuska ZHP.

Aktywny student. Artysta, turysta, konferansjer

Ryszard Krassowski przez wiele lat prowadził koncerty, organizował turystyczne wycieczki dla współsłuchaczy Zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. – Ryszard… zachwyca zawsze. Przez godzinę, sam na scenie, dał popis formy artystycznej. Już samo jego wejście na scenę wywołuje przyjazny uśmiech widzów, a jak zaczyna śpiewać, koloryt wrażeniom nadaje także intonacja i mimika odpowiednia do słów piosenki – opisywała Halina Maszner w artykule „Teatr Jednego Aktora – Ryszard Krassowski” opublikowanym w piśmie ZUTW „Inspiracje” z 2012 roku . – Zaczął oczywiście piosenką z Kabaretu Starszych Panów „Wesołe jest życie staruszka”. Przy słowach „tu biuścik zachwyci, tam nóżka” Rysio – iskierkami w oczach – rozpala wyobraźnię widzów.

Autorka artykułu przywołała wypowiedź pana Ryszarda z 2005 roku, kiedy wziął udział w konkursie „Mam pomysł na aktywne życie w trzecim wieku”.

Często, gdy wchodzimy w okres życia zwany trzecim wiekiem, słyszy się pytanie, co robić, aby zachować młodość. To źle postawione pytanie. Tego po prostu nie da się zrobić. Pytanie powinno brzmieć: Co zrobić, aby przygotować się do wejścia w trzeci wiek. (…) Wszyscy wiemy, że nasza aktywność zawodowa kiedyś się kończy i przechodzimy na emeryturę. Trzeba zawczasu pomyśleć, czym zastąpimy tę lukę w naszym życiu. Wyczytałem kiedyś, zdaje się, że u psychoanalityka Freuda, że człowiek może twórczo pracować przez 30 lat, następnie może dalej działać twórczo, jednak pod warunkiem, że zmieni całkowicie swoje zainteresowania. Zastanówmy się nad tą myślą – zamiast utyskiwać nad tym, że nasze życie zawodowe się skończyło. Zajmijmy się czymś nowym, o czym często myśleliśmy, ale na co zawsze nie starczało nam czasu. Może okazać się, że dopiero teraz dokonacie czegoś, co zostawi po nas trwały ślad. Może dopiero teraz przekonacie się, jaki świat jest piękny, rejestrując go na fotografii, namalowanym własnoręcznie obrazie czy opisując historię swej rodziny, swej ulicy czy miasta. Może wyhodujesz ciekawą odmianę rośliny w swoim ogródku… Dalej, świat należy do odważnych! - pisał. R. Krassowski.

R. Krassowski przyznał w tym tekście, że codzienne życie nie jest łatwe, a aktywna część życia to ciągła walka, ale radził, aby na emeryturze, spojrzeć na życie inaczej.

„Zaprzestać ciągłej walki – szukać w nim nie tego, co złe, ale tego, co piękne. Patrzeć na ludzi nie pod kątem ich wad, ale zalet. Jeśli się wam to uda, to gwarantuję – powiecie, że życie jest piękne, a ludziom i całemu otaczającemu was środowisku będzie się z wami dobrze żyło” – pisał w 2005 roku.
Źródło: Inspiracje Pismo Zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku (styczeń – marzec 2012)

Ekspert mediów. Zefirek z Gazety Zielonogórskiej

Syn pana Ryszarda Jacek Krassowski przypomina postać Zefirka z Gazety Zielonogórskiej lat 60. Jako pasjonat meteorologii dzielił się z czytelnikami gazety swoją wiedzą, analizami i prognozami.
Występował też w cyklu programów telewizyjnych „Pogoda dla seniora”, prowadzonego przez red. Dorotę Knop-Dolatę w TV51. To były rozmowy nie tylko o pogodzie, ale jak zachować sprawność umysłu, jak dobrze żyć.
W Radiu Zachód brał udział w audycjach Gawędy o pogodzie.
W 2018 roku nakładem Fundacji Wspierania Wszechstronnego Rozwoju Dzieci, Młodzieży i Dorosłych „Chorągwiana” przy wsparciu finansowym miasta Zielona Góra ukazała się popularnonaukowa książka autorstwa Ryszarda Krassowskiego „Gawędy o pogodzie”.

Ryszard Krassowski zmarł 21 stycznia 2024 roku. Został pochowany na starym cmentarzu komunalnym przy ul. Wrocławskiej w Zielonej Górze w piątek, 26 stycznia. Rodzina prosiła o nieprzynoszenie wieńców i wiązanek. Mile widziane były datki na cel społeczny.

Czytaj też:

Wideo: Pogrzeb Krzysztofa Respondka

od 12 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska