Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Międzyrzecz: Prestiżowy medal trafił do muzeum bunkrów

Dariusz Brożek
Medal zaprezentowali radnym podczas ostatniej sesji dyrektor muzeum w Pniewie Leszek Lisiecki, burmistrz Tadeusz Dubicki i przewodniczący rady miejskiej Maciej Rębacz.
Medal zaprezentowali radnym podczas ostatniej sesji dyrektor muzeum w Pniewie Leszek Lisiecki, burmistrz Tadeusz Dubicki i przewodniczący rady miejskiej Maciej Rębacz. Dariusz Brożek
Do muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie trafił złoty medal, przyznany bunkrom MRU podczas Międzynarodowych Targów Poznańskich w październiku ub.r. Podobny medal otrzymały władze Lubrzy.

W październiku ub.r. podczas targów turystycznych w Poznaniu fortyfikacje Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego zostały nagrodzone Złotym Medalem MTP. Do prestiżowego konkursu zgłosił je wcześniej Lubuski Urząd Marszałkowski, który w minionym roku prowadził też kampanię promującą nasze bunkry. Nagroda trafiła do LUM, ale później przygotowano kopie medalu i w minionym tygodniu przekazano je władzom Międzyrzecza i Lubrzy, które prowadzą trasy turystyczne w MRU. Pierwsza znajduje się w Pniewie, druga zaś w Boryszynie.

Medal przywieźli do Międzyrzecza burmistrz Tadeusz Dubicki i dyrektor muzeum w Pniewie Leszek Lisiecki. Zaprezentowali go radnym podczas ostatniej sesji, po czym L. Lisiecki zabrał go do Pniewa. - Nasze bunkry zdobyły już sporo nagród i wyróżnień, ale medal Międzynarodowych Targów Poznańskich postawimy na honorowym miejscu. To dla nas ogromne wyróżnienie - twierdzi L. Lisiecki.

W ub.r. międzyrzecki odcinek umocnień zwiedziło prawie 42,7 tys. turystów. To blisko o tysiąc więcej, niż w 2011 r. - Wzrost nie jest wielki, ale w turystyce też jest kryzys i sporo obiektów miało w ubiegłym roku mniej gości - twierdzi L. Lisiecki. W minionym sezonie w Pniewie odnotowano wzrost liczby zorganizowanych grup oraz obcokrajowców. Przede wszystkim Niemców.

Trasę podziemną w Pniewie można zwiedzać także zimą, choć ze względu na nietoperze zimujące w podziemiach MRU, jest ona nieco krótsza, niż od w okresie wiosny do jesieni. Zobaczymy tam schron bojowy z częściowo zrekonstruowanymi pomieszczeniami, podziemne magazyny i tunel łączący grupę warowną z tzw. główną drogą ruchu, która jest zwornikiem łączącym labirynt podziemnych korytarzy o łącznej długości blisko 32 km.

Muzealnicy z Pniewa przygotowują się do planowanej na lato rewitalizacji obiektu nr 717, w którym znajduje się wejście do podziemi. Prace mogą skomplikować zwiedzanie, ale - jak tłumaczy L. Lisiecki - ze względu na śpiące w podziemiach nietoperze, nie można ich przeprowadzić zimą.

Projekt zakłada m.in. osuszenie obiektu, renowację systemu wentylacyjnego i instalacji elektrycznej. W podziemiach powstanie też toaleta dla turystów. Koszt prac oszacowano wstępnie na 1,1 mln. zł, przy czym połowę tej kwoty gmina Międzyrzecz dostanie z unijnego programu rybackiego za pośrednictwem lokalnej grupy Obra-Warta.

MRU to największy w kraju kompleks poniemieckich fortyfikacji. Wybudowany został przez Niemców w latach 1934-38 jako Die Festungsfront Oder Warte-Bogen (Front Umocniony łuku Odry i Warty). Miał zabezpieczać wschodnią granicę Trzeciej Rzeszy przed atakiem ze wschodu. W centralnym odcinku między Boryszynem i Kęszycą wybudowano ponad 20 potężnych schronów bojowych, połączonych labiryntem korytarzy o łącznej długości około 32 km. Rosjanie przełamali te fortyfikacje bez większych walk i strat na przełomie stycznia i lutego 1945 r.

Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska