Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Żagania alarmują! W mieście mogły zadomowić się wilki!

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Czy w Żaganiu żyją wilki?
Czy w Żaganiu żyją wilki? Pixabay
Mieszkanka Żagania alarmuje, że w mieście widywane są wilki. - Wieczorem wychodzę z psem z "duszą na ramieniu" - opowiada Czytelniczka. - Boję się, że wilk może poczuć się zagrożony i zaatakować czworonoga. Prawdopodobnie znalazł sobie miejsce w pobliskim parku.
od 16 lat

- Kilka razy widziałam wilki w obrębie ulic Bolesławiecka i Asnyka - opowiada mieszkanka Żagania. Wczoraj (w czwartek 2 listopada 2023) widziałam pojedynczego, kulawego osobnika wychodzącego z podwórka. Wilki zaczynają krążyć wieczorami przy domach.
Czytelniczka zaznacza, że widziała je również rok wcześniej, jak wąchały ścieżkę.

Kobieta jest przekonana, że wilki bytują w rumowisku, w tym parku na górce od strony ulicy Boleslawieckiej. - Nie wiem, czy to jest wataha, czy też pojedynczy osobnik - dodaje. - Trochę się boję wychodzić wieczorem z psem, bo nie wiadomo, czy nie zostanie zaatakowany.

- Nigdy nie mieliśmy sygnałów o wilkach w mieście - odpowiada Dariusz Juchniewicz z żagańskiej straży miejskiej. - Sprawdzimy zgłoszenie.

Czy wilki mogły zamieszkać w Żaganiu?

- Mamy coraz więcej sygnałów od leśników i mieszkańców, że wilki podchodzą od siedziby ludzi - wyjaśnia Michał Szczepaniak z zastępca nadleśniczego w Nadleśnictwie Lipinki Łużyckie, obejmującego zasięgiem również obrzeża Żagania. - Były widziane między innymi w pobliżu Olbrachtowa. W łańcuchu pokarmowym wilków są m.in. dziki, których populacja została bardzo poważnie zmniejszona z powodu afrykańskiego pomoru świń. W poszukiwaniu pożywienia mogą zbliżać się do ludzkich siedzib. Trudno powiedzieć, czy w Żaganiu widziano wilki, czy też zdziczałe psy. Malamuta, czy husky można pomylić z wilkiem.
Leśnik zaznacza, że takie przypadki w mieście należy zgłaszać straży miejskiej, a ta ma odpowiednie procedury.

Nie puszczać psów bez smyczy

Michał Szczepaniak zaznacza, że nie zna przypadków, aby wilk zaatakował człowieka. Mogą jednak być niebezpieczne dla domowych zwierząt. Jeśli w pobliżu widziane są wilki, to nie należy wychodzić na spacer do lasu i spuszczać psa ze smyczy, bo może się zapuścić na przykład w zarośla, gdzie zostanie zaatakowany.

Lasy Państwowe ostrzegają przed kontaktem z wilkami

- Przypominamy, że wilk jest w Polsce gatunkiem chronionym i za zabijcie lub skłusowanie wilka grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności - informuje Katarzyna Klimek z Nadleśnictwa Szczecinek, na stronie Lasów Państwowych.

  • Nigdy nie dokarmiaj wilków, nawet jeśli zwierzęta wyglądają na wychudzone i wymagające pomocy. Powiadom o ich obecności służby mundurowe, które powiadomią właściwą Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska.
  • Mieszkając w pobliżu lasu, przetrzymuj odpadki spożywcze w szczelnych pojemnikach z pokrywami. Resztki żywności pozostawione na kompoście poza ogrodzeniem posesji, w szczególności kawałki mięsa i wędlin, mogą zwabiać wilki. Zainstalowanie oświetlenia z czujnikami ruchu w pobliżu miejsc składowania odpadów kuchennych może odstraszać wilki od podchodzenia w ich pobliże.
  • Jeśli jesteś turystą, spacerujesz po lesie, wędrujesz z plecakiem, biwakujesz w lesie, uprawiasz biegi terenowe lub inne rodzaje rekreacji aktywnej, jesteś zbieraczem grzybów lub jagód, nie pozostawiaj resztek żywności w koszach na parkingach leśnych, miejscach biwakowych, pod wiatami i w innych miejscach odpoczynku dla turystów, nawet jeśli wydaje się, że są one szczelne i regularnie opróżniane.
  • Jeśli jesteś fotografem przyrodniczy lub myśliwym, nigdy nie dostarczaj mięsa na nęciska przy czatowniach lub ambonach. Nie ma znaczenia, czy są to szczątki martwych zwierząt dzikich lub hodowlanych, czy też produkty zawierające mięsne składniki, np. karma dla psów. Wilki, dzięki niezwykle czułemu węchowi, orientują się, że to człowiek dostarczył pokarm, i mogą zacząć postrzegać ludzi, jako dostarczycieli pożywienia.
  • Jeśli pracujesz w lesie, jesteś np. pracownikiem zakładu usług leśnych, budowniczym dróg leśnych, instalatorem sieci energetycznych, nigdy nie pozostawiaj żywności w miejscu pracy. Pakuj wszystkie odpadki i zabieraj z sobą. Pozostawiona żywność może zwabiać drapieżniki w pobliże pracujących w lesie ludzi.
  • Jeśli znajdziesz w lesie szczenię wilka, nigdy go nie dotykaj ani nie zabieraj ze sobą, nawet jeśli wygląda na chore i skrajnie wycieńczone. Jeśli masz możliwość, zrób mu kilka zdjęć i sprawdź swoją lokalizację np. na podstawie aplikacji
  • Jeśli dowiesz się, że ktoś przetrzymuje nielegalnie wilka w niewoli, dla dobra swojego i sąsiadów, natychmiast powiadom RDOŚ.
  • Jeśli mieszkasz w obszarze zamieszkiwanym przez wilki, trzymaj w nocy swoje psy i koty w domu lub w dobrze zabezpieczonych kojcach.
  • Nie pozostawiaj psiej lub kociej karmy na zewnątrz, w miejscach gdzie mogłaby być dostępna dla drapieżników. Może to zwabić wilki w pobliże domostwa. Wilki mogą się przyzwyczaić do stałego źródła pokarmu, a następnie zranić, a nawet zabić, broniącego swojego pożywienia psa lub kota.
  • Jeśli spacerujesz w lesie z psem, prowadź go zawsze na smyczy. Jest to zgodne z obowiązującym w Polsce prawem, a także zapobiega oddalaniu się psa od właściciela.
    Jeśli spotkasz w lesie wilka, który podchodzi zbyt blisko (na odległość poniżej 30 m) lub przygląda się zbyt długo i nie czujesz się komfortowo w tej sytuacji, albo też drapieżnik poszczekuje lub warczy na ciebie, unieś ręce i machaj nimi w powietrzu. To rozprzestrzeni twój zapach, sprawi, że twoja sylwetka będzie lepiej widoczna. Pokrzykuj głośno ostrym tonem (lub zagwiżdż) w stronę wilka. To pozwoli mu zorientować się, że ma do czynienia z człowiekiem i że nie jest mile widziany.
    Jeśli zwierzę nie reaguje i zamiast oddalić się, podchodzi bliżej, rzucaj w niego będącymi w zasięgu ręki przedmiotami, najlepiej grudami ziemi. Wycofaj się spokojnie, możesz przyspieszyć, dopiero gdy masz pewność, że zwierzę jest daleko i nie interesuje się tobą.

Czytaj również na naszym portalu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska