Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzi z ogólniaka wybrali. Palikot tuż za Platformą

Paweł Kozłowski 95 722 57 72 [email protected]
Pierwszoklasista z Gorzowa Maciej Bryliński postawił na Platformę Obywatelską (- Bo jest najbliższa moich poglądów) oraz na Władysława Komarnickiego.
Pierwszoklasista z Gorzowa Maciej Bryliński postawił na Platformę Obywatelską (- Bo jest najbliższa moich poglądów) oraz na Władysława Komarnickiego. Paweł Kozłowski
Platforma Obywatelska i Władysław Komarnicki - to zwycięzcy czwartkowych prawyborów, jakie zorganizowali uczniowie gorzowskiego II Liceum Ogólnokształcącego. Młodzi zdecydowanie poparli Ruch Janusza Palikota. Niespodzianka?

Wyniki prawyborów w II LO

Partie (w proc.)
1. PO - 35,27
2. Ruch Poparcia Palikota - 27,05
3. PiS - 10,63
4. SLD - 8,94
5. PJN - 4,83
6. PSL - 3,14
7. PPP Sierpień 80 - 1,21

Do Senatu (w proc.)
1. Władysław Komarnicki (niezależny) - 35,75
2. Helena Hatka (PO) - 33,82
3. Marek Surmacz (PiS) - 8,45
4. Paweł Leszczyński (SLD) - 7,73
5. Jan Świrepo (PSL) - 5,56

- Warto mieć wpływ na to, co się dzieje w kraju. W prawdziwych wyborach zagłosuję dopiero za dwa lata, dlatego póki co pozostały mi te szkolne - mówi pierwszoklasista Patryk Kornacki.
- Zagłosowałam, bo zależy mi na wysokiej frekwencji. Do tego nie po to kobiety walczyły o prawa wyborcze, byśmy teraz ignorowały wybory - podkreśla maturzystka Agata Walaszczyk. Na kogo postawiła? Tak jak jej tata - na Platformę Obywatelską.

Pomysł szkolnych prawyborów wyszedł od dziewczyn z drugich klas, które biorą udział w kursach z Wiedzy o Społeczeństwie. Prowadzi je Barbara Kaproń. - W tym roku priorytetem dla nas jest kształtowanie postaw obywatelskich. Dlatego zaproponowałam, by po raz pierwszy w naszej szkole zorganizować prawybory - tłumaczy nauczycielka.

Wszystko odbyło się tak, jak podczas prawdziwych wyborów. Uczniowie zostali podzieleni na dwa okręgi. W łączniku na parterze głosowała młodzież z klas pierwszych oraz z drugich od a do c. W czytelni skreślali uczniowie z drugich klas d, e, f oraz maturzyści, których część będzie mogła już normalnie zagłosować 9 października. Młodzi dostawali dwie karty. Na jednej z nich były partie (wszystkie oprócz Nowej Prawicy Janusza Korwina-Mikke, której nie udało się zarejestrować kandydatów w całej Polsce), a na drugiej kandydaci do Senatu. Na posłów nie głosowali.

- Chciałyśmy, by prawybory poprzedziła kampania informacyjna, a nie polityczna, więc przygotowałyśmy materiały informacyjne o partiach - tłumaczy Marta Żylińska, która była jedną z organizatorek akcji. Tydzień wcześniej na tablicach pojawiły się plansze, dzięki którym każdy z uczniów mógł poznać lidera ugrupowań, programy wyborcze oraz hasła przewodnie partii. Prawybory poprzedził również sondaż. Wynikało z niego, że weźmie w nich udział 88 proc. uczniów. Ostatecznie wczoraj do urn poszło trochę mniej, ale frekwencja i tak była bardzo wysoka - ponad 74 proc., kartę w czasie przerw od 8.00 do 12.00 skreśliło dokładnie 414 uczniów. - Każdy głos jest ważny. Ta akcja miała mieć też taki przekaz - podkreśla rzeczniczka prawyborów Marlena Sztyber.

W ogólniaku przy ul. Przemysłowej wygrała PO - 35,27 proc. Ale tuż za nią znalazł się Ruch Poparcia Palikota - 27,05 proc. Takie wyniki nie zdziwiły politologa z Uniwersytetu Zielonogórskiego Agnieszkę Opalińską. - Ruch Palikota to pierwsza opcja, która w tak bezpośredni sposób kieruje się w stronę młodych. Imponuje im swoboda i odwaga w przekazie Palikota - zauważa. - Młodych nie interesuje gospodarka, polityka zagraniczna czy reformy ustrojowe. Dla nich ważniejsze są emocje i sprawy, które ich bezpośrednio dotyczą. A Palikot ma jasny i ideologiczny przekaz: opowiada się za separacją kościoła od państwa, legalizacją marihuany czy związków partnerskich.

Wśród kandydatów do Senatu wygrał Władysław Komarnicki, który dosłownie o kilka głosów wyprzedził wojewodę Helenę Hatkę.

Baza firm z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska