Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mundurowi weterani wyruszyli na motocyklach na trasę rajdu pamięci. Po drodze odwiedzają groby poległych i spotykają się z ich rodzinami

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Rajd weterana zakończy się 29 maja 2021 w Dniu Weterana
Rajd weterana zakończy się 29 maja 2021 w Dniu Weterana porucznik Marta Wieliczko
Trasa, którą pokonują uczestnicy, na własnych motorach, oznaczonych proporczykami jednostek i białoczerwonymi barwami, liczy około 1.700 km. Udział w rajdzie biorą żołnierze z Dowództwa 11 Dywizji Kawalerii Pancernej 10 Brygady Kawalerii Pancernej, 34 Brygady Kawalerii Pancernej, 17 Brygady Zmechanizowanej oraz 11 batalionu dowodzenia i 5 batalionu saperów, a także motocykliści z 5 pułku artylerii z 12 Dywizji Zmechanizowanej. Zakończenie rajdu jest planowane na 29 maja – Dzień Weterana. Tegoroczna edycja rajdu zgromadziła ponad 1000 chętnych żołnierzy, w tym żołnierzy-weteranów z jednostek wojskowych z całej Polski.

Rajd rozpoczął się w poniedziałek 17 maja 2021 na Skwerze Czołgisty w Żaganiu. Weterani zagranicznych misji z Czarnej Dywizji ruszyli w trzydniowy rajd motocyklowy weteranów, aby uczcić pamięć poległych i zmarłych w działaniach poza granicami państwa.

Weterani na trasie

Organizatorem 2. Rajdu Motocyklowego Weteranów jest Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa, a tegoroczna edycja jest kontynuacją projektu zainaugurowanego w 2020 roku. Głównym założeniem projektu jest upowszechnianie wiedzy na temat działań poza granicami państwa, propagowanie aktywnej formy spędzania czasu wolnego oraz promowanie bezpiecznej jazdy.

Oficjalnego rozpoczęcia Rajdu pancerniaków w Żaganiu dokonał gen. dyw. Piotr Trytek, dowódca 11LDKPanc.
W pierwszym dniu przejazdu motocykliści pokonali trasę Żagań-Żary i Żary – Głogów. Kolejne etapy rajdu odbędą się 21 maja 2021 na trasie Krosno Odrzański – Międzyrzecz — Skwierzyna – Deszczno oraz Świętoszów — Zgorzelec i 24 maja na trasie Sulechów – Lusowo.

Spotykają się z rodzinami, zapalają znicze

Uczestnicy na trasie rajdu biorą udział w spotkaniach z rodzinami poległych, a także odwiedzają 14 miejsc pochówku zmarłych w misjach poza granicami państwa, gdzie przy grobach poległych wystawiają posterunki honorowe.

Pierwszy hołd został oddany w Żarach przy grobie śp. podkom. Andrzeja Bulera, który poległ 17 września 1997 r., wykonując obowiązki służbowe na terenie Bośni-Hercegowiny, w katastrofie helikoptera ONZ. Na co dzień służył w Komendzie Rejonowej Policji w Żarach.

Podkomisarz Andrzej Buler służbę pełnił między innymi w żarskiej komendzie. Od 1992 roku był trzykrotnie delegowany do grupy policyjnej polskiego kontyngentu sił pokojowych Organizacji Narodów Zjednoczonych w byłej Jugosławii. Oddany służbie, wykazywał się odwagą godną podziwu i opanowaniem w dramatycznych sytuacjach. Uczestniczył w negocjacjach pomiędzy walczącymi stronami. Narażając życie, pod ogniem snajperów, ułatwił wymianę jeńców wojennych, uchodźców i osób wysiedlonych. Zorganizował ewakuację 110 studentów zagranicznych z Sarajewa w najbardziej trudnych i niebezpiecznych warunkach. W dniu 17.09.1997 roku, wykonując obowiązki służbowe na terenie Bośni-Hercegowiny, poniósł śmierć w katastrofie helikoptera ONZ.

Za poświęcenie, ofiarność i odwagę odznaczony był dwukrotnie brązowym medalem ONZ za służbę w oddziale ochrony ONZ (unprofor) oraz wyróżnieniem dowódcy i listem pochwalnym komisarza wojskowego. Ponadto był odznaczony medalem "za zasługi dla obronności kraju" i "złotym krzyżem zasługi".

W dalszej części rajdu weterani odwiedzą miejsca wiecznego spoczynku pięciu poległych żołnierzy Czarnej Dywizji w tym grób sierż. Jana Boleszczuka i szer. Dariusza Sorokopasa w Głogowie, a następnie groby st. kpr. Huberta Kowalewskiego w Sulechowie i por. Łukasza Kurowskiego oraz grób generała Józefa Dowbor Muśnickiego w Lusowie.

Odwiedzą groby kolegów

Uczestnicy zapalą znicze pamięci także w Deszcznie, Krośnie Odrzańskim, Skwierzynie i Zgorzelcu oraz odwiedzą groby we Wrocławiu, Świdnicy i Legnicy.

Trasa, którą będą pokonywać uczestnicy, na własnych motorach, oznaczonych proporczykami jednostek i białoczerwonymi barwami, liczy około 1700 km. Udział w rajdzie biorą udział żołnierze z dowództwa 11 Dywizji Kawalerii Pancernej 10 Brygady Kawalerii Pancernej, 34 Brygady Kawalerii Pancernej, 17 Brygady Zmechanizowanej oraz 11 batalionu dowodzenia i 5 batalionu saperów, a także motocykliści z 5 pułku artylerii z 12 Dywizji Zmechanizowanej.

Zakończenie rajdu jest planowane na 29 maja – Dzień Weterana. Tegoroczna edycja rajdu zgromadziła ponad 1000 chętnych żołnierzy, w tym żołnierzy-weteranów z jednostek wojskowych z całej Polski.

Rajd odbywa się z zachowaniem wszelkich wytycznych, zaleceń i rekomendacji Głównego Inspektoratu Sanitarnego Wojska Polskiego.

Źródło: por. Marta Wieliczko

Wideo: Nowy polski test

źródło: x-news

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska