MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nagrodziliśmy najlepsze produkty i usługi

Redakcja
Uczestnicy plebiscytu Nasze Dobre Lubuskie na finałowej gali w Pałacu Wiechlice.
Uczestnicy plebiscytu Nasze Dobre Lubuskie na finałowej gali w Pałacu Wiechlice. Mariusz Kapała
We wtorek 17 grudnia, w pięknych wnętrzach Pałacu Wiechlice, podsumowaliśmy szóstą edycję Naszego Dobrego Lubuskiego. Certyfikaty jakości otrzymało 13 firm - choć, jak podkreślali jurorzy - wszystkie produkty i usługi warte są polecenia.

Do plebiscytu organizowanego przez ,,Gazetę Lubuską” otrzymaliśmy 57 zgłoszeń. Wśród nich znalazła się żywność bazująca na tradycyjnych recepturach, przeróżne usługi, także dla przedsiębiorstw, ale też produkty innowacyjne, zaskakujące pomysłowością, wykorzystujące najnowsze technologie.

- Kapituła miała bardzo duży dylemat, kogo wyróżnić - mówił Wiesław Ocytko z zarządu Organizacji Pracodawców Ziemi Lubuskiej. - Każdy produkt zasługuje na wyróżnienie, ale musieliśmy się ograniczyć do kilku.

- Konkursy mają, to do siebie, że nie wszyscy wygrywają, ale jest to znakomita promocja dla tego, co jest dobre w regionie lubuskim - podkreślała wczoraj Elżbieta Polak, marszałek województwa, która brała udział w pracach kapituły. - Jestem przekonana, że możemy zdobywać nie tylko stoły, ale również rynki europejskie, nie tylko nasze polskie. Powinniśmy śmiało, odważnie, bez kompleksów ruszyć na podbój świata z tym, co jest dobre, bo lubuskie.

O Stanisławie Mikanowiczu, który wczoraj odebrał certyfikat za szynkę z dzika pieczoną w chlebie śmiało można powiedzieć, że zawojował lokalny rynek i spory kawałek Polski. Właściciel firmy Madaks z Przytocznej swoje wyroby z sukcesami prezentował już na wielu festynach, konkursach i targach, także zagranicznych. W naszym plebiscycie startuje od początku, na koncie ma trzy certyfikaty i specjalne wyróżnienie.

- Bardzo sobie cenię te nagrody. Reklama w gazecie bardzo mi pomogła - przyznaje pan Stanisław. - Dzięki konkursowi wielu Czytelników dowiedziało się o moich produktach, zdobyłem klientów.

Z produktem, który zdobył już uznanie na branżowych targach Bike-Expo 2013 i trafia także na zagraniczne rynki, wystartowała firma Cossack z Nowogrodu Bobrzańskiego. Rower Cossack Amsterdam wygrał w kategorii produktów przemysłowych.

- To jest druga taka prestiżowa nagroda dla tego roweru, równie cenna ponieważ wywodzimy się z tego województwa - podkreślał Marcin Białecki z firmy Cossak -  Zależało nam na reklamie, ale chcemy też, sprzedając nasze rowery, promować Lubuskie nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Chcemy, aby nasza firma była kojarzona w województwem lubuskim.

Kto jeszcze stanął na najwyższym stopniu podium? Ewa Korumna, właścicielka Salonów Fryzjerskich Ewa w Zielonej Górze i Legnicy. - Jestem niesamowicie zaskoczona i wruszona - mówiła nam wczoraj. - Ta nagroda utwierdza mnie w przekonaniu, że to, co robię ma sens i daje niesamowitą motywację do dalszej pracy. Wszystko zawdzięczam ludziom, z którymi pracuję i którzy zgłosili nasze usługi do plebiscytu.

Dyplomy z podziękowaniami odebrali także Tomasz Dolecki, reprezentujący Grupę Netia, partnera plebiscytu i Zbigniew Czmuda, właściciel Pałacu Wiechlice, który wczoraj gościł uczestników plebiscytu.

Laureatom gratulował m.in. wicewojewoda lubuski Jan Świerepo.

 

LAUREACI PLEBISCYTU NASZE DOBRE LUBUSKIE 2013

Kapituła przyznała 10 statuetek i certyfikatów jakości ,,Nasze Dobre Lubuskie”, oraz nagrody w postaci kampanii reklamowych na łamach ,,GL” o wartości: 30, 20 lub 10 tys. zł, w zależności od zajętego miejsca.

Produkty przemysłowe

  • I miejsce - rower Cossack Amsterdam, produkowany przez firmę Cossack z Nowogrodu Bobrz. To wygodny, miejski rower dla pań, nagrodzony złotym medalem w kategorii ,,polski design” na Międzynarodowych Targach Rowerowych Bike-Expo 2013 w Kielcach. Jest stylizowany na rower retro w klasycznym holenderskim stylu.
  • II miejsce - koncentrator danych z serwerem www SM61, zaprojektowany i produkowany przez zielonogórski Lumel. Koncentrator umożliwia monitorowanie nawet 100 urządzeń, udostępnianie i archiwizację danych poprzez przeglądarkę www oraz ich prezentację danych w sposób wybrany przez klienta. Dzięki temu urządzeniu możemy np. monitorować przebieg produkcji przez internet.
  • III miejsce - Firmino.pl. To najnowszy produkt firmy Streamsoft z Zielonej Góry. Oprogramowanie, stworzone z myślą o mikro i małych przedsiębiorstwach, jest udostępniane jako usługa internetowa. Pozwala na wystawianie faktur i zarządzanie bazami produktów, kontrahentów i kontaktów. Dane przechowywane są w tzw. chmurze. Korzystanie z najprostszej wersji jest bezpłatne.

Produkty spożywcze

  • I miejsce - szynka z dzika zapiekana w cieście**chlebowym**, przygotowana przez Stanisława Mikanowicza z firmy Madaks w Przytocznej. Szynka faszerowana kaszą i podrobami, pieczona w cieście chlebowym, podawana jest w formie dzika. Danie robi furorę na konkursach i targach. Pan Stanisław serwował je nawet w ogrodach Pałacu Prezydenckiego.
  • II miejsce - lody Cadenza produkowane przez Nordis Chłodnie Polskie w Zielonej Górze. Są to lody familijne, produkowane na naturalnej śmietanie i sprzedawane w opakowaniu 900 ml, w czterech smakach: bakaliowe, waniliowe, śmietankowe i czekoladowe. W zależności od wersji znajdziemy w nich rodzynki, figi, orzechy, wiśnie kandyzowane czy kawałki czekolady.
  • III miejscenaturalnie mętne soki tłoczone, 100 proc. z Gospodarstwa Rolnego Marek Szron ,,Sad Solniki”. Soki są tłoczne na zimno z wyselekcjonowanych owoców i warzyw. Poddawane są łagodnej pasteryzacji, a następnie rozlewane do specjalnych opakowań, które utrzymują świeżość napoju nawet do dwóch tygodni po otwarciu. Soki nie zawierają żadnych dodatków: cukru, wody ani konserwantów. Produkowane są w wielu smakach.
  • III miejscekapusta kwaszona nadnotecka z Przetwórstwa Warzyw Henryk Sondej z Lipek Wielkich. Kapusta pochodzi z własnych pól, położonych w rejonie Puszczy Noteckiej. Jej kwaszenie odbywa się wg tradycyjnych receptur bez konserwantów chemicznych. Jej walory smakowe i sposób przygotowywania sprawiły, że została wpisana na listę produktów tradycyjnych Ministra Rolnictwa.

Usługi

  • I miejsce - profesjonalne usługi fryzjerskie oferowane przez Salony Fryzjerskie Ewa z Zielonej Góry. Fryzura może być dziełem sztuki - o tym mogli naocznie przekonać się jurorzy plebiscytu podczas prezentacji firmy. Fantazyjne strzyżenia, upięcia czy niezwykła koloryzacja to znak firmowy salonów. Pracujący tu ludzie z pasją podchodzą do swojego zawodu i potrafią sprostać każdemu wyzwaniu. Firma cieszy się uznaniem Lubuszan, zaglądają tu aktorzy, kabareciarze, sportowcy.
  • II miejsce - Obóz Sportów Wodnych Kadet-OK. Właściciele firmy KadetOK z miejscowości Długie postanowili wykorzystać bliskość jeziora. Co roku oferują tam dzieciom i młodzieży profesjonalnie zorganizowany wypoczynek połączony z nauką żeglarstwa, windsurfingu, kajakarstwa sportowego i turystycznego, nurkowania i jazdy na nartach wodnych. Jakby tego było mało na lądzie też czekają atrakcje: paintball, zajęcia linowe i militarne.
  • II miejsce - Denley.pl. To sklep internetowy zielonogórskiej firmy Camo (Denley.pl). Firma postawiła na modną odzież męską uznanych marek, ale też wprowadziła na rynek własną, o nazwie Bolf. Tutaj każdy mężczyzna ubierze się o stóp do głów, niezależnie od stylu, jaki preferuje. Denley.pl otworzył w Zielonej Górze sklep, w którym towar najpierw wybiera się … na ekranie monitora, aby potem w przymierzalni dokonać ostateczne j selekcji.

Nagrody Czytelników
Czytelnicy w głosowaniu SMS-owym wybrali trzech laureatów, którzy otrzymali statuetki i dyplomy ,,Najpopularniejszy produkt Czytelników ,,Gazety Lubuskiej” oraz kampanie reklamowe o takiej samej wartości, jak nagrody kapituły.

  • I miejsce - chleb żytni zielonogórskiej Pierogarni i Pizzerii ,,Po Byku”. Chleb na żytnim zakwasie wypiekany jest jak przed stu laty, w piecu szamotowym opalanym drewnem dębowym. Bochenki układane są na liściu kapusty, która podczas pieczenia nadaje im delikatny kwaskowaty posmak.
  • II miejsce - zupa nadwarciańska serwowana w restauracji Dom nad rzeką w Skwierzynie. Restauracja pełnymi garściami czerpie z bogactwa pobliskiej Puszczy Nadnoteckiej, stąd pomysł na zupę pełną leśnych smaków. Jej głównym składnikiem są pulpety z mięsa sarny i grzyby kurki.
  • III miejsce - szynka długodojrzewająca, produkowana w Zakładzie Masarniczym ,,Czernicki i Syn” w Wymiarkach. Zanim trafi do sprzedaży jest peklowana na sucho, a potem wędzona na zimno w tradycyjnej wędzarni, opalanej drewnem olchowym.

 

PARTNER PLEBISCYTU:

Netia

PRODUKTY SPOŻYWCZE
PRODUKTY PRZEMYSŁOWE
USŁUGI

WYNIKI GŁOSOWANIA CZYTELNIKÓW

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska