Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 - na liście dofinansowań zielonogórska biblioteka. Co udało się kupić?

Joanna Niedziela
Joanna Niedziela
Ponad 2,5tys nowych książek trafiło do zielonogórskiej biblioteki.
Ponad 2,5tys nowych książek trafiło do zielonogórskiej biblioteki. Mariusz Kapała
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaakceptował listę bibliotek uprawnionych do dofinansowania w 2023 roku w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Wśród nich zielonogórska placówka. Co udało się kupić z pozyskanych środków?

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa jest programem realizowanym z środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i uchwalonym w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce. Ma wzmocnić rolę bibliotek publicznych i szkolnych, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy, czytamy na stronie Ministerstwa. Kontynuacja – 2.0 obejmuje lata 2021-2025 a jego budżet wynosi prawie 1,1 mld zł, w tym 635 mln zł z budżetu państwa.

Co dzięki temu można kupić?

Środki przyznawane są w 4 etapach, które precyzują cele wydatkowania ich przez placówki. Priorytet 1, w ramach którego zostały przyznane dofinansowania mają zapewnić poprawę oferty bibliotek publicznych.

Przeznaczyć je można na zakup nowości wydawniczych. Mogą to być papierowe publikacje, ale także zdalny dostęp do książek, e-booki czy audiobooki. Można także rozbudować system zarządzania zasobami biblioteki.

W 2023 roku środki zostały rozdysponowane między bibliotekami w dwóch naborach. Pierwsza lista pojawiła się w lipcu a w niej informacja, że zielonogórska biblioteka otrzyma dofinansowanie.

W lipcu 2023 r. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze złożyła wniosek do Biblioteki Narodowej o udzielenie dofinansowania w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Dzięki pozyskaniu wkładu własnego z Urzędu Marszałkowskiego w wysokości 75 000 zł otrzymała z Biblioteki Narodowej dotację w wysokości 40 384 zł - informuje Przemysław Bartkowiak, Zastępca Dyrektora Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze

Za środki z obu instytucji udało się kupić:

  • 2129 egz. książek,
  • 352 egz. audiobooków,
  • 67 egz. notacji muzycznych,
  • 2184 kody Legimi (dostęp do książek elektronicznych)

W II naborze 1 226 985 zł zostało podzielone na 237 bibliotek w całym kraju. Na liście również znalazła się Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida, która otrzymała 5 384,00 zł.

Łącznie za wkład własny (10 000 zł) oraz otrzymaną dotację (5 384 zł) zakupionych zostało 399 egz. książek, 15 audiobooków oraz 120 zdalnych dostępów do księgozbioru elektronicznego w formie kodów Empik Go. Wydawanie kodów Empik Go w systemie miesięcznym rozpocznie się w grudniu 2023r – informuje Przemysław Bartkowiak, Zastępca Dyrektora Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze

Zakupione książki to nowości z literatury popularnej jak i naukowej. W trakcie programu Biblioteka Norwida realizuje przede wszystkim dezyderaty czytelników.

Czytaj też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ewa Wachowicz szaleje z piłą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska