Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie ma taryfy ulgowej. Zaczęła się stała blokada drogi S3

Michał Korn
Michał Korn
Rolnicy protestują przeciwko niskim cenom produktów rolnych, Europejskiemu Zielonemu Ładowi i taniemu importowi produktów rolniczych spoza Unii Europejskiej.
Rolnicy protestują przeciwko niskim cenom produktów rolnych, Europejskiemu Zielonemu Ładowi i taniemu importowi produktów rolniczych spoza Unii Europejskiej. Lubuska Policja
Od poniedziałku, 26 lutego na S3 pojawi się stała blokada. To efekt rozszerzenia protestu rolników, którzy blokują drogi na Pomorzu Zachodnim. Co to oznacza dla Lubuszan? Utrudnienia.

Blokada, o której wspominamy będzie obowiązywać od Gorzowa Wielkopolskiego aż do węzła Pyrzyce. Sytuację na lubuskich drogach monitorujemy na bieżąco.

- Około godziny 13 zablokowana została droga S3 w związku z protestem rolników. Zamknięty został ruch na węźle Gorzów Północ w kierunku Szczecina - informuje Lubuska Policja.

Mundurowi wyznaczyli objazdy. Ruch przekierowano przez starą drogę nr 3 i drogę wojewódzką nr 119. Szacuje się, że utrudnienia potrwają 24 godziny.

Przypomnijmy jednocześnie, że w okolicach godziny 13 zakończyła się blokada przejścia w Świecku.

Tak wygląda obecnie Świecko. Przejście graniczne jest blokowane, a policja wyznaczyła alternatywne drogi.
Tak wygląda obecnie Świecko. Przejście graniczne jest blokowane, a policja wyznaczyła alternatywne drogi. Google Maps

Dodajmy, że polscy rolnicy protestują przeciwko Zielonemu Ładowi, domagają się też m.in. ograniczenia nadmiernego napływu towarów rolno-spożywczych z Ukrainy. Protesty obejmuję nie tylko Polskę, ale również inne kraje Unii Europejskiej. Manifestacje dają się we znaki także na drogach krajowych. Ruch spowalniają m.in. kolumny przemieszczających się w wolnym tempie pojazdów rolniczych.

Postulaty rolników to: konieczność uproszczenia i ograniczenia nieracjonalnych wymogów Zielonego Ładu, ograniczenie nadmiernego napływu towarów rolno-spożywczych z Ukrainy oraz poprawa opłacalności produkcji rolnej.

Protesty rolników w Europie

Od kilku tygodniu w wielu krajach europejskich trwają protesty rolników, m.in. w Belgii, Holandii, Niemczech, Francji, Grecji, Czechach, we Włoszech, na Węgrzech i Słowacji. Rolnicy protestują przeciwko niskim cenom produktów rolnych, Europejskiemu Zielonemu Ładowi i taniemu importowi produktów rolniczych spoza Unii Europejskiej. Choć niektóre kwestie są specyficzne dla danego kraju, wiele dotyczy całej Europy.

Dlaczego rolnicy protestują?

Rolnikom nie podoba się przede wszystkim, że sami muszą spełniać restrykcyjne zasady unijnej polityki rolnej, podczas gdy rolnicy krajów spoza UE, którzy eksportują produkty na unijny rynek, są z nich wyłączeni. Demonstracje w krajach Europy Wschodniej skupiają się na tym, co według rolników jest nieuczciwą konkurencją, czyli imporcie z Ukrainy, w odniesieniu do której UE od czasu inwazji Rosji zrzekła się kwot i ceł. Na zachodzie kontynentu rolnicy podnoszą również kwestię importu produktów z Maroka czy krajów Ameryki Płd. w przypadku podpisania porozumienia o wolnym handlu między UE a najsilniejszą strefą wolnego handlu w Ameryce Płd. - Mercosurem.

Koszty, biurokracja, pestycydy

Rolnicy biorący udział w protestach w całej Europie krytykowali tzw. zielone cele UE, które ich zdaniem obciążają ich kosztami i biurokracją, z którymi nie spotykają się producenci spoza Europy, a także nadmierne regulacje na poziomie unijnym. Centralnym punktem zapalnym są nowe regulacje UE dotyczące m.in. wymogu pozostawienia 4 proc. gruntów rolnych odłogiem i zmniejszenia zużycia pestycydów o połowę do 2030 roku.

Obejrzyj: Protest rolników na S3 pod Zieloną Górą:

od 12 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska