Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Noclegownia w Żarach. Trwa remont przy ul. Bohaterów Getta, bezdomni mogą się zgłaszać do sali w budynku MOSP przy ul. Parkowej

Aleksandra Łuczyńska
Aleksandra Łuczyńska
Policjanci regularne kontrolują miejsca, w których mogą być osoby bezdomne. Szczególnie w mroźne dni
Policjanci regularne kontrolują miejsca, w których mogą być osoby bezdomne. Szczególnie w mroźne dni Policja
Osoby bezdomne przebywające na terenie Żar mogą korzystać z noclegowni w budyku Miejskiego Ośrodka Pomocy Społacznej przy ul. Parkowej. Od 1 stycznia skrócił się jednak czas, w jakim mogą przebywać w noclegowni.

Noclegownia dla osób bezdomnych w Żarach funkcjonuje w budynku Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przy ulicy Parkowej. Szczególnie w mroźne dni, to miejsce jest potrzebne osobom w trudnej sytuacji bezdomności. Miejsc w noclegowni jest dwadzieścia, ale oblężenia nie ma. Jak informuje Konrad Matusik z Fundacji Centrum Rozwoju Społeczno - Edukacyjnego, które zarządza od 1 stycznia noclegownią, w niedzielę i poniedziałek w sali spało siedem osób.

Nieczynna w święta

- Od 1 stycznia zmieniły się godziny funkcjonowania noclegowni, niestety z powodu oszczędności osoby bezdomne muszą spędzić poza noclegownią 10, a nie 5 godzin, jak to było wcześniej. Noclegownia nie będzie też czynna w święta, wyjątkowo 1 stycznia, gdy rozpoczynaliśmy zarządzanie, i 6 stycznia, gdy było bardzo zimno, było otwarte. Wszystko z powodu oszczędności - zaznacza K. Matusik.

Osoby bezdomne mają do dyspozycji węzeł sanitarny, pralkę, lodówkę. Od 1 stycznia do 31 marca mogą przebywać w noclegowni od 18.00 do 8.00 rano, od 1 kwietnia do końca października - od 19.00 do 7.00.

Trwa remont noclegowni przy ul. Bohaterów Getta

Sala przy ulicy Parkowej to miejsce tymczasowe. Wciąż trwa remont budynku przy ul., Bohaterów Getta, w którym noclegownia mieści się od wielu lat. Jak pisaliśmy w ubiegłym roku, warunki, w jakich przebywali bezdomni były fatalne. Wszystkie ściany pokryte grzybem, pleśnią, wołający o pomstę do nieba stan łazienek. Budynkiem zarządza Zakład Gospodarki Mieszkaniowej, który jeszcze w ubiegłym roku ruszył z gruntownym remontem. Wykonawcą jest firma ze Szprotawy. Koszt prac to 890 tys. 457 zł, które przyznano w ramach Rządowego Programu Wsparcia Budownictwa Socjalnego i Komunalnego. Jednym z warunków przyznania funduszy jest to, że przez piętnaście kolejnych lat, wyremontowany budynek nie może zmienić swojego przeznaczenia. Remont ma się zakończyć latem tego roku.

Policja wciąż apeluje

Policja apeluje, aby szczególnie w mroźne dni, zwracać uwagę na osoby, które są w kryzysie bezdomności lub mogą potrzebować pomocy. Jeśli znamy miejsce pobytu osób bezdomnych, można to zgłosić w Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Jeżeli znamy miejsca przebywania osób bezdomnych powinniśmy powiadomić o tym policjantów. W tym celu możemy zadzwonić pod numer alarmowy 112 lub skorzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. To aplikacja, która posiada zakładkę „osoba bezdomna wymagająca pomocy”. Policjanci sprawdzą każde takie zgłoszenie. Skorzystać możemy także z bezpłatnej infolinii uruchomionej przez Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Lubuskiego: 800 109 160, pod tym numerem można uzyskać informację o miejscach noclegowych, oraz punktach wydawania posiłków dla bezdomnych i potrzebujących pomocy - przypominają lubuscy policjanci.

Czytaj też:

Zobacz też: Trudna sytuacja bezdomnych

od 12 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska