Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O to miejsce refleksji zadbali sami mieszkańcy. I ocalili cmentarz w Zielonej Górze Janach od zapomnienia

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Cmentarz w Zielonej Górze Janach pochodzi z przełomu XIX i XX wiek
Cmentarz w Zielonej Górze Janach pochodzi z przełomu XIX i XX wiek Michał Kalinowski
W lesie, przy drodze, zapomniany przez wiele lat, dziś przypomina o historii i naszym miejscu w świecie. Skłania do zadumy i refleksji. Stary cmentarz w Zielonej Górze Janach.

- Ostatnio z mężem postanowiliśmy bliżej poznać Zieloną Górę, w której mieszkamy od… urodzenia. Okazuje się jednak, że wcale nie znamy swojej rodzinnej miejscowości – mówi Halina Karłowicz. – Dlaczego? Bo przecież od pięciu lat Zielona Góra jest większa, a przyłączonych sołectw nie znamy tak dobrze, jak starej części Winnego Grodu.

Cmentarz w Janach ocalał

Pani Halina zdziwiła się m.in. dlatego, że wiele razy jechała samochodem z do Przytoku, a w Janach nie dostrzegła starego cmentarza.
- Wiele takich miejsc zniknęło. Przez lata nikt nie dbał o niemieckie nekropolie. Na ich miejscach powstawały parki, a nagrobne płyty wykorzystywano do układania chodników – mówi zielonogórzanka. – Cmentarz w Janach ocalał. Mieszkańcy dbają o niego. I to się chwali.
Nekropolia w Janach, będących dziś częścią Zielonej Góry, znajduje się w lesie, przy drodze, prowadzącej do sołectwa.

Pamiątkowa tablica informuje o tym miejscu

Cmentarz pochodzi z przełomu XIX i XX wieku. Jak informuje ustawiona na nim pamiątkowa tablica, spoczywają tu mieszkańcy miejscowości ( niemieckie Janny), narodowości niemieckiej o ewangelickiej przynależności wyznaniowej, którzy mieszkali tu w latach 1815 – 1945. Z wielu nagrobków można odczytać nazwiska.
Przez lata miejsce te było ogrodzone metalowym płotem, Zarastało i kojarzyło się z miejscem, gdzie rosły konwalie. Czas mijał i robił swoje. Jednak w 2013 roku mieszkańcy postanowili, że tak dalej być nie może. Że powinni ocalić ślad od zapomnienia. Wykarczowali krzewy, uporządkowali teren, postawili tablicę… Teraz stawiają tam znicze, składają kwiaty.
Cmentarz odwiedzają też Niemcy, także potomkowie tych, którzy z Jan wyemigrowali przed laty do Australii.

ZOBACZ TEŻ

Nie chcesz nudzić się w domu?  Może więc warto wsiąść na rower i wyruszyć jedna z proponowanych przez nas tras. A przy okazji zobaczyć, jak zmieniły się parki, jak w słońcu wyglądają remontowane zabytki i poczuć wiatr we włosach. Oto 10 propozycji rowerowych wypraw. Każda opisana jest pod kolejnym zdjęciem. Oto 10 propozycji rowerowych wypraw. Każda opisana jest pod kolejnym zdjęciem >>>

To są rowerowe hity - 10 propozycji wycieczek po Zielonej Gó...

Po sąsiedzku takie cuda. Zapomnieliśmy o tym fantastycznym m...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: O to miejsce refleksji zadbali sami mieszkańcy. I ocalili cmentarz w Zielonej Górze Janach od zapomnienia - Gazeta Lubuska

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska