Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od 27 września utrudnienia przy moście w Krośnie Odrzańskim, które potrwają nawet rok! Rozmawiamy z firmą, która realizuje inwestycję WIDEO

Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik
Wideo
od 16 lat
Od środy (27 września) przy moście na Odrze w Krośnie Odrzańskim wprowadzony zostanie ruch wahadłowy. Jak informują przedstawiciele firmy Strabag, który realizuję inwestycję, utrudnienia mają potrwać nawet cały rok! Przez szereg opóźnień wykonanie całego zadania zostało przesunięte. Rozmawiamy z kierownikiem przebudowy mostu w Krośnie Odrzańskim z firmy Strabag. Dariuszem Korpusińskim.

Pod koniec grudnia 2022 roku został otwarty most tymczasowy na Odrze w Krośnie Odrzańskim. Od tego czasu trwają prace związane z przebudową zabytkowego mostu, a dokładniej remontem przeprawy oraz jej podniesieniem.

Pierwotnie umowa z wykonawcą - firmą Strabag - zakładała, że inwestycja zostanie zrealizowana do października 2023 roku. Ze względu na szereg opóźnień, nie ma szans, aby ten termin został dotrzymany. Ponadto od środy (27 września) na odcinku drogi krajowej nr 29 przy moście na Odrze w Krośnie Odrzańskim pojawią się utrudnienia.

Firma Strabag wprowadza ruch wahadłowy na odcinku ulicy Trakt Książęcy (od PKS do mostu tymczasowego). Zmiana organizacji ruchu ma związek z budową murów oporowych. Utrudnienia mogą potrwać... nawet rok!

O inwestycji, utrudnieniach i opóźnieniach rozmawiamy z kierownikiem przebudowy mostu w Krośnie Odrzańskim, Dariuszem Korpusińskim z firmy Strabag.

Trwają prace związane z przebudową zabytkowego mostu w Krośnie Odrzańskim.

Od 27 września utrudnienia przy moście w Krośnie Odrzańskim,...

Nawet rok utrudnień przy moście w Krośnie Odrzańskim

W Krośnie Odrzańskim niewiele trzeba, aby na odcinku drogi krajowej nr 29 powstały potężne korki. Tego też należy się spodziewać przy wprowadzeniu ruchu wahadłowego przy ulicy Trakt Książęcy. Od środy (27 września) ruch regulować będzie sygnalizacja świetlna oraz pracownicy firmy Strabag.

- Wprowadzenie ruchu wahadłowego od strony Zielonej Góry jest związane z budową muru oporowego M6 oraz wymianą gruntu pod tym murem - informuje D. Korpusiński z firmy Strabag. - Podczas robót ziemnych przy ulicy Trakt Książęcy okazało się, że grunt nie jest nośny. Były to pozostałości po II wojnie światowej i na tej podbudowie nie możemy wybudować muru oporowego. Są to prace niezbędne, aby ten mur stał stabilnie, bezpiecznie i służył przez długie lata.

Prace nad budową muru oporowego trwałyby zapewne krócej, ale potrzeba wymiany gruntu pod murem sprawia, że ten etap prac zajmie znacznie więcej czasu. Przewiduje się, że utrudnienia na tym odcinku będą obowiązywały nawet do września przyszłego roku.

- Szacujemy, że utrudnienia potrwają przez około rok - mówi D. Korpusiński. - Niestety, tylko w taki sposób możemy przeprowadzić te roboty. Inaczej się nie da.

Czy prace na rondzie zostały wstrzymane?

Mieszkańcy Krosna Odrzańskiego zauważyli, że praktycznie nic się nie dzieje z budową ronda na skrzyżowaniu ulic Bolesława Chrobrego, Podgórnej oraz Nadodrzańskiej. Przedstawiciele firmy Strabag zapewniają, że prace w tym miejscu również trwają.

- Mieszkańcy mogli mieć takie odczucie, ponieważ realizowane były roboty, których nie było widać - mówi D. Korpusińskim. - Aby dalej móc realizować prace przy rondzie, konieczna była przebudowa sieci teletechnicznej. Roboty budowlane związane z przebudową skrzyżowania już zostały wznowione.

Zakończenie przebudowy zabytkowego mostu do końca przyszłego roku

Inwestycja związana z remontem i podniesieniem zabytkowego mostu miała zakończyć się w tym roku, według umowy w październiku. Wiadomo już jednak, że ten termin nie zostanie dotrzymany. Obecnie szacuje się, że zadanie zostanie wykonane do końca przyszłego roku. Skąd takie opóźnienie?

- Prowadząc tutaj prace, co chwile odkopujemy różnego rodzaju fundamenty, nawet całe piwnice, pozostałości po różnych budowlach z dawnego Krosna Odrzańskiego - mówi D. Korpusiński. - Obszar budowy znajduje się pod opieką Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Wszystko, na co się natkniemy, musimy zgłaszać do nadzoru archeologicznego, następnie prowadzona jest inwentaryzacja, następnie rozbiórka wspomnianych elementów. Tego jest naprawdę bardzo dużo i to w znacznym stopniu opóźnia realizację inwestycji.

Do tego przedstawiciel firmy Strabag zauważa, że wspomniana wymiana gruntu pod budowę muru oporowego również powoduje duże opóźnienia. Kiedy dokładnie zakończy się inwestycja?

- Trudno mówić o dokładnym terminie, ponieważ nie wiadomo, na co jeszcze się natkniemy w trakcie prac - przyznaje D. Korpusiński. - Od samego początku zmagamy się z szeregiem problemów, które się na siebie nakładają. Jedyne pocieszenie, że podczas prac ziemnych nie wykopaliśmy żadnej bomby...

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska