Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odkrywamy dawny Międzyrzecz: Wieża Bismarcka

Dariusz Brożek
Budowę międzyrzeckiej Wieży Bismarcka ukończono 10 maja 1914 r.
Budowę międzyrzeckiej Wieży Bismarcka ukończono 10 maja 1914 r. Prywatne archiwum Dariusza Brożka
Wieża Bismarcka - monumentalna wieża poświęcona kanclerzowi Bismarckowi, wybudowana w 1914 r. między wsią Nietoperek (Nipter) i Międzyrzeczem (Meseritz). Została wyburzona na przełomie lat 60 i 70 minionego wieku.

Wieża Bismarcka (niem. Bismarckturm) wybudowana została kilka miesięcy przed wybuchem pierwszej wojny światowej między wsią Nietoperek (Nipter) i Międzyrzeczem (Meseritz). Rozebrana na przełomie lat 60. i 70. minionego wieku. Obecnie kamienie fundacyjne znajdują się w lapidarium w Nietoperku.

Wieżę wybudowano z inicjatywy ówczesnego starosty międzyrzeckiego dra Kleya, który kierował społecznym komitetem budowy. Podobne budowle stawiano wówczas w całych Niemczech - symbolizowały potęgę zjednoczonego państwa niemieckiego i były hołdem dla kanclerza Otto von Bismarcka.

W przylegającej do Międzyrzecza wiosce Winnica postawiono też jego pomnik, kanclerz został też patronem placu (obecny plac przed Pomnikiem Tysiąclecia Państwa Polskiego) i jednej z ulic (obecna ulica Staszica).

Do maja 1913 r. niemieccy mieszkańcy Międzyrzecza zebrali 12 tys. marek. Kamień węgielny wmurowano 1 czerwca 1913 r, zaś budowę zakończono 10 maja 1914 r. W uroczystym otwarciu monumentu uczestniczyły tłumy Niemców.

Wieża miała 15,5 m. wysokości. Wybudowana została według projektu architekta Rügera z Berlina, który wzorował się na projekcie "Zmierzch Bogów" autorstwa Wilhelma Kreisa. Jej cokół wraz z czterema kolumnami wykonano z reńskiego bazaltu. Wokół niej znajdowały się kamienie fundacyjne z nazwami stowarzyszeń, instytucji i indywidualnych darczyńców, którzy wsparli finansowo budowę. Na jej szczycie znajdowało się palenisko, w którym rozpalano ogień podczas świąt państwowych.

Wieża została wyburzona na przełomie lat 60. i 70. minionego wieku. Przed kilku laty kamienie fundacyjne przewieziono do Nietoperka, gdzie z inicjatywy ówczesnego sołtysa tej wsi Wacława Nycza powstało lapidarium

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska