Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Ogromne dotacje na szprotawskie zabytki sakralne!

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Ogromne dotacje na kościoły. Kościół w Lesznie Dolnym
Ogromne dotacje na kościoły. Kościół w Lesznie Dolnym Google Maps
Podczas sesji nadzwyczajnej (5 lutego 2024) radni zatwierdzili ogromne dotacje na remonty kościołów w Lesznie Dolnym i Siecieborzycach. Z własnego budżetu gmina doda tylko 10 i 3 tys. zł. Burmistrz Mirosław Gąsik podziękował i pogratulował swojemu zespołowi, dzięki któremu udało się pozyskać setki tysięcy złotych.

Zobaczcie film o ścieżce starożytnych Bobrzan

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dzięki dofinansowaniu otrzymanemu z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, do końca 2024 roku zrewitalizowana zostanie kruchta kościoła w Siecieborzycach. Przedsięwzięcie jest warte 150 tys. zł, zaś wkład własny gminy Szprotawa to jedynie 3 tys. zł wkładu własnego.

Kościół p.w. Matki Bożej Częstochowskiej w Siecieborzycach to cenny przykład średniowiecznej architektury sakralnej. Mocno zniszczona kruchta tego gminnego zabytku wymaga pilnego zabezpieczenia przed dalszą degradacją i przywrócenia jej blasku.
Przedsięwzięcie obejmuje wykonanie badań i ekspertyz, ustawienie rusztowań, usunięcie odpadających tynków cementowych, przywrócenie pierwotnych podziałów i dekoracji szczytu kruchty, wykonanie opierzeń blacharskich szczytu oraz naprawę opierzeń przy styku szczytu z dachem, zabezpieczeniu historycznych tynków, uzupełnieniu ubytków oraz malowaniu elewacji.

Kościół w Lesznie Dolnym

Dzięki dofinansowaniu z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków wykonane zostaną prace remontowe dachu kościoła w Lesznie Dolnym. Przedsięwzięcie jest warte 500 tys. zł, zaś gmina wykłada tylko 10 tys. zł wkładu własnego. Barokowy kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Lesznie Dolnym zbudowany został w 1670. Obecnie, konstrukcja dachu zabytku jest w bardzo złym stanie technicznym.

To nie jest jedyna dotacja na kościół w Lesznie Dolnym. Kolejna dotacja to 250 tys. zł na elewację zabytku. Gmina z własnej kasy wyda tylko 6 tys. zł.

Prace przy renowacji obu kościołów mają się zakończyć do 31 grudnia 2024.

Sesja w Szprotawie

Trzy uchwały, dotyczące dotacji na kościoły zostały przyjęte podczas sesji nadzwyczajnej 5 lutego 2024. Wzięło w niej udział 18 radnych (na 21-osobowy skład). Nikt nie był przeciwny, nikt nie wstrzymał się od głosu. Uchwały zostały przyjęte jednogłośnie.

Czytaj również na naszym portalu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska