Osobowość Roku 2018. Poznaj kandydatów z Gorzowa. Pomocni, inspirujący, pomysłowi - tacy są! [GALERIA]

Tomasz Rusek
Tomasz Rusek
Małgorzata Wrześniak (LOK.17 na numer 72355) ma na koncie trzy filmy o Gorzowie. Ostatni - o pożarze katedry. Zebrał znakomite recenzje. Polecamy! Tomasz Rusek
- Ja? Osobowość? Przecież ja nic takiego nie robię - słyszeliśmy najczęściej, gdy informowaliśmy o nominacji kolejnych kandydatów w naszym plebiscycie. Nic dziwnego. To nie tylko wspaniali, ale i skromni ludzie.

Plebiscyt Osobowość Roku 2018 ma jeden cel: wyróżnić tych, którzy mają czas, ochotę, pomysł i energię, by robić coś więcej dla innych, dla swojego miasta, a czasami dla zupełnie obcych ludzi. Jesteśmy dumni, że w Gorzowie takich osób nie brakuje! Gorzowska redakcja GL z pomocą Czytelników wytypowała w sumie aż 45 kandydatów. Od piątku już możecie na nich głosować.
Poznajcie ich!

Kultura niejedno ma imię

W kategorii kultura mamy 14 kandydatów. Jednak każda z osób to inny odcień kultury. Izabela Serpina (LOK.13 na numer 72355) jest dyrektorem Szkoły Muzycznej I stopnia w Gorzowie. Dzięki jej zaangażowaniu młodzi muzycy odnoszą gigantyczne sukcesy. A wszystko to w warunkach - delikatnie mówiąc - raczej skromnych.

Z kolei Mateusz Rosiński (sms LOK.37 na numer 72355) został nominowany za „działania ożywiające gorzowską scenę muzyczną i sztuk wizualnych. Za odkrywanie przed gorzowianami klimatycznych, choć trochę zapomnianych rewirów ich miasta. Za umiejętność skupiania wokół siebie ludzi ciekawych i z pasją, nawet jeśli pokręconych. Za ferment. Jest też założycielem Wytwórni Dym, wydającej muzykę elektroniczną, a także organizatorem festiwalu Dym, w ramach którego przedstawia świetnych artystów szeroko pojętej sceny elektronicznej”.

W tej kategorii znajdziecie też niezależną reżyserkę Małgorzatę Wrześniak (LOK.17 na numer 72355), która ma na koncie trzy filmy o Gorzowie. Ostatni - o pożarze katedry. Zebrał znakomite recenzje. Polecamy!

Polecamy też bloga matkawariatka.pl - tworzy go nasza kolejna kandydatka: Wiola Wołoszyn (LOK.54 na numer 72355). Poza tym, że właśnie została uznana jedną z 30 najbardziej wpływowych blogerek w Polsce, to jeszcze stworzyła serię książek dla dzieci „Jano i Wito”.

Każda z nich była bestsellerem w różnych księgarniach internetowych.
Jednym z kandydatów jest także dyrektor Filharmonii Gorzowskiej Mariusz Wróbel (LOK.76 na numer 72355). Doceniamy to, jak otwiera szacowną instytucję na wszystkich mieszkańców. Dodaje luzu, nie rezygnując z klasy! Poza tym z sukcesem kontynuuje i rozwija działalność edukacyjną filharmonii (koncerty familijne, zajęcia dla rodziców z małymi dziećmi i inne) czy realizuje kolejne musicale z udziałem dzieci i młodzieży z naszego regionu.

Wśród nominowanych w kategorii „kultura” znajdziecie także Ewę Pawlak, dyrektor Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta w Gorzowie (LOK.9 na numer 72355), Stanisława Sinkowskiego z tego samego muzeum (LOK.65 na numer 72355), który chętnie i przystępnie przybliża mieszkańcom historię Gorzowa czy Annę Giniewską, nauczycielkę i bibliotekarkę (LOK.3na numer 72355). Wiecie, że w 2018 r. za promocję czytelnictwa, za swoje akcje i działalność na rzecz popularyzacji książek zdobyła ogólnopolską nagrodę przyznawaną przez fundację „ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom”? No, to już wiecie.

Głosy możecie oddawać także na Nelę Mitukiewicz, która jest pedagogiem tańca, instruktorem baletu w Akademii Tańca i Baletu FRU (LOK.46 na numer 72355). Czytelnicy zgłosili jej kandydaturę w uznaniu za „zbudowanie w Gorzowie edukacji artystycznej w zakresie tańca klasycznego na niespotykaną dotąd skalę”.

Nominację dostała także projektantka Natalia Ślizowska (LOK.49 na numer 72355). Gorzowianie docenili prowadzenie zajęć dla dzieci i młodzieży oraz organizowanie eventów łączących modę ze sztuką, kulturą i historią. I aktywne włączanie się N. Ślizowskiej w ważne miejskie imprezy.

Mocną reprezentację w naszym plebiscycie ma środowisko muzyczne. Kandydatami są: Wojciech Brożek (LOK.66 na numer 72355) - za akcje i przedsięwzięcia muzyczne, które zachęcają dzieci i młodzież do aktywności muzycznej. W 2018 r. Wojciech Brożek tworzył z młodymi gorzowianami Pracownię Piosenki Ciekawej, efektem której były m.in. płyty z nagraniami uczestników.

Bogusław Dziekański (LOK.6 na numer 72355) - niestrudzony propagator jazzu, organizator koncertów i... rektor podziwianej w Polsce i na świecie Małej Akademii Jazzu. W 2018 r. o MAJ-u ukazała się pierwsza książka, a będą kolejne. Akademia od niemal 35 lat uczy najmłodszych jazzu: jeździ z koncertami i wykładami po regionie, a ostatnio też po Polsce.

Głosować można także na Daniela Czelnego (LOK.56 na numer 72355) - rapera, który - jak wyjaśnił Czytelnik - „rozdaje mnóstwo energii, szacunek oraz radość każdemu, a na dokładkę podejmował się koncertów charytatywnych”.
W stawce jest także Manuel Dębicki (LOK.8 na numer 72355). Doceniamy, że wieloletniemu festiwalowi Romane Dyvesa dodał rozmachu i nowoczesną oprawę - najpierw poszerzył ofertę festiwalu o współczesną muzykę cygańską, a od paru edycji imprezy dba o jej multimedialną oprawę.

Społeczników nam nie brak

18 osób zostało nominowanych w kategorii działalność społeczna i charytatywna. I jak w kulturze - każdy niby jest w tej samej branży, ale działa zupełnie inaczej! Dawid Wachowiak (LOD.37 na numer 72355) to szef sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Szkole Podstawowej nr 2 w Gorzowie i prezes Fundacji „Razem się udaje”. Od lat zaszczepia młodym postawę wolontariacką oraz bezinteresowną pomoc drugiemu człowiekowi.

Z kolei Robert Białczak (LOD.41 na numer 72355) pomaga zwierzakom. Jest wolontariuszem w gorzowskim schronisku i zabiega o pomoc czworonogom oraz włącza się w akcje na ich rzecz. W rozmowie z GL nie krył zaskoczenia nominacją.

Wśród kandydatów znajdziecie jeszcze: Małgorzatę Witkowską (LOD.39 na numer 72355), która - jak zapewnia Czytelniczka - „podejmuje działania na skalę całego miasta Gorzowa. Angażuje się we wszystko co może. Pomaga każdemu jak tylko ma możliwość. Poświęca cały swój czas na działalność dla innych”.

Osobowością roku może być też Marek Kopyść (LOD.5 na numer 72355), czyli założyciel Fundacji Caner Fighters, której celem jest motywowanie dzieci do walki z chorobą i pokazanie im, że diagnoza to nie wyrok. W 2018 r. w Gorzowie był mecz charytatywny: na gorzowskim stadionie zagrały dwie drużyny: zawodników MMA i bokserów (m.in. znany wszystkim Szpilka).

Głosować możecie też na Agnieszkę Kosacką (LOD.35 na numer 72355). To gorzowianka, która ma wiele pomysłów na pomaganie potrzebującym. I całe swoje życie poświęca na pomaganie. Rozkręciła na Facebooku profil: Gorzów Wlkp. 24/, który stał się swego rodzaju platformą do doraźnego pomagania innym, ale także do organizowania różnych stałych form pomocy. W Gorzowie wprowadziła pomysł na tzw. zawieszone ciepłe posiłki. Na święta organizuje paczki dla ubogich rodzin.

Czytelnicy docenili też zaangażowanie cukierniczki Karoliny Sojki (LOD.42 na numer 72355). Znajdziecie ją tam, gdzie prowadzone są akcje i zbiórki charytatywne.

Należy też wspomnieć o Tomaszu Bohdziunie (LOD.2 na numer 72355). W 2018 r. gorzowska grupa miłośników motocykli, pod swojską nazwą Moto Świry i pod przywództwem Tomasza Bohdziuna właśnie, bardzo aktywnie włączyła się w zbiórkę funduszy na operację Kajetana Fikusa, ucznia SP 13. Ekipa wciągnęła do akcji nie tylko swoją drużynę, ale też inne grupy motocyklistów z Gorzowa i okolicy.

Z kolei Aneta Gizińska-Hwozdyk (LOD.27 na numer 72355) to nauczycielka w II LO przy ul. Przemysłowej. Doceniamy jej gigantyczne zaangażowanie i pomysłowość w pracy z uczniami i na rzecz szkoły. Długo trzeba by wyliczać wygrane w konkursach, przeglądach, do których doprowadziła nastolatków. Współorganizowała także wiele imprez w szkole i poza nią.

Nominację dostała także Ewelina Jakóbczyk (LOD.40 na numer 72355). To... księgowa! - Nominuję ją za wieloletnie działania charytatywne i dobroczynne. Jest to osoba, która jak nikt inny zasługuje na tę nominację za swoją pracę i serce włożone w każda akcję. To człowiek, który nie szuka poklasku. Jest zawsze tam, gdzie ktoś potrzebuje pomocy - czytamy w uzasadnieniu.

Kto jeszcze działa na rzecz innych? A choćby Łukasz Karnacz, właściciel firmy BRC Design (LOD.19 na numer 72355). Udziela się społecznie i oferuje swoją pomoc w organizacji wielu imprez. Jego cel? Upiększyć miasto i sprawić, by gorzowianie częściej się uśmiechali. A wychodzi mu to świetnie, bo jest zdolnym plastykiem i graficiarzem.

Z kolei Mariusz Biniewski, nauczyciel z II LO przy ul. Przemysłowej (LOD.26 na numer 72355), jest zdolnym pedagogiem. Zauważamy jego wspaniałą pracę z młodzieżą i na rzecz szkoły (i uczniów, oczywiście). Wiecie, że miniony rok szkolny to dla niego m.in. trzech finalistów XXX Olimpiady Filozoficznej oraz dwie laureatki i trzech Finalistów IV Olimpiady Wiedzy o Mediach. Współorganizował też Mikołajki dla małych pacjentów Hospicjum Domowego.

Skoro o hospicjum mowa, nie sposób nie wspomnieć o Marku Lewandowskim (LOD.51na numer 72355). Kieruje od lat hospicjum św. Kamila w Gorzowie. Stale dba o rozwój placówki. W 2018 r. hospicjum obchodziło jubileusz 25-lecia. W kwietniu 2018 r. zostało powiększone, dzięki czemu jednocześnie może przebywać tam 17 chorych. W budynku funkcjonuje dział rehabilitacji oraz dział dziennego pobytu.

Osobowością roku śmiało może zostać także Urszula Niemirowska (LOD.49na numer 72355). Stworzyła świetlicę fundacji Pozytywka. Dzięki niej dzieciaki z „zapomnianego” Zakanala czują się w placówce jak u siebie. - Z niczego może być coś! - przekonuje U. Niemirowska. Wie, co mówi, bo ma za sobą olbrzymią robotę społeczną wykonaną już na Zawarciu, m.in. sześć zrealizowanych propozycji w budżetach obywatelskich, rozkręcenie Przystani za Wartą (dzieciaki odrabiają tu lekcje z samotnymi dorosłymi, a „w zamian” uczą tych dorosłych korzystania z nowoczesnych technologii, jak komórka czy komputer) czy domu dziennego pobytu dla seniorów. Pani Niemirowska przekonuje, że ludzie zaczną się garnąć do każdej ciekawej inicjatywy, tylko trzeba się do nich przebić albo na nich... nadziać.

Na liście mamy też Agnieszkę Ciesielską, która prowadzi jadłodajnię Pierogowy Zakątek i tam pomaga potrzebującym (LOD.48 na numer 72355). Biedni i bezdomni, dzięki hojności jej klientów, mogą liczyć na darmowy posiłek.

Na wyróżnienie, zdaniem Czytelników, zasługuje także Ewa Sajkowska (LOD.47 na numer 72355). „Pomimo własnej trudnej sytuacji zdrowotnej pomaga bezdomnym kotom. Jest osobą bardzo wrażliwą. Angażuje się w akcje charytatywne na rzecz chorych zwierząt” - czytamy w zgłoszeniu.

Kandydatami w kategorii działalność społeczna i charytatywna są jeszcze: Monika Olszewska, kierownik Świetlicy Socjoterapeutycznej (LOD.46 na numer 72355). To świetny opiekun dzieci, od lat dba, wychowuje, kształtuje, uczy i prowadzi ku prostym drogom. - Bardzo często okazuje też wsparcie i pomoc ich rodzicom. A poza tym śpiewa pięknie dla jednych i drugich - zapewnia gorzowianka, która zgłosiła jej kandydaturę.

Na liście jest też Mateusz Szmyd (LOD.45 na numer 72355), który pomaga zbierać pieniądze dla chorych i potrzebujących oraz Anna Dryglas, koordynator OTOZ Animals (LOD.43 na numer 72355). To nominacja za wieloletnią, bezkompromisową i bezinteresowną, pełną zaangażowania pomoc cierpiącym zwierzętom. O tak. Pani Anna to człowiek - instytucja. I zdecydowanie wielka osobowość!

Dla samorządu i społeczności

W kategorii samorządność i społeczność lokalna mamy sześcioro kandydatów. Znacie ich na pewno! To choćby Olimpia Barańska - Małuszek, sędzia wydziału cywilnego Sądu Rejonowego w Gorzowie przewodnicząca gorzowskiego oddziału Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia (LOS.1 na numer 72355). Nominujemy ją za propagowanie wiedzy o prawie w środowisku lokalnym, nieprzeciętną aktywność w reprezentowaniu środowiska sędziowskiego w trudnym dla niego czasie oraz odwagę w głoszeniu własnych poglądów, bez oglądania się na konsekwencje. Jej działalność bada z tego powodu rzecznik dyscypliny sędziowskiej, co środowisko prawne (i nie tylko) odbiera jako próbę kneblowania ust niepokornym sędziom. Olimpia Barańska - Małuszek propaguje wiedzę i kulturę prawną, zachowując przy tym wysoką kulturę osobistą i dbałość o wysoką jakość debaty publicznej.

Kolejna kandydatka to Marta Liberkowska, dyrektor wydziału promocji i informacji Urzędu Miasta w Gorzowie (LOS.25 na numer 72355). Doceniamy jej pomysły, zaangażowanie oraz konsekwencję w promowaniu miasta. A także zbudowanie zespołu, który dba o promocję. W 2018 r. Liberkowska ze swoimi ludźmi promowała miasto akcją „Gorzów. Stąd Jestem”, do której zaproszeni byli nie tylko znani gorzowianie, ale też inni mieszkańcy miasta.

Na naszej liście jest też Grzegorz Musiałowicz, pracownik MZK i były radny miasta (LOS.21 na numer 72355). Nasza nominacja to docenienie faktu, że był niezwykle aktywnym radnym miejskim w kadencji 2014-2018. Przez cztery lata napisał w imieniu mieszkańców kilkaset interpelacji do władz miasta. To tyle, ile kilkunastu innych radnych razem wziętych. Cały czas dba też o rozwój Zawarcia - swojej ukochanej dzielnicy Gorzowa.

Nominujemy także miejskiego rzecznika konsumentów Tomasza Gierczaka (LOS.31 na numer 72355). Cieszymy się, że aktywnie dba o to, by konsumenci nie byli oszukiwani. Gdy tylko w Gorzowie pojawiają się oszuści, którzy chcą naciągnąć podstępem ludzi np. na niekorzystną dla siebie umowę na dostawę prądu czy umowę o telefon, on od razu o tym informuje. O tym, jak walczyć z oszustami i jak wyjść z ewentualnych kłopotów mówi też Czytelnikom „Gazety Lubuskiej”.

Jerzy Synowiec - radny, prawnik, społecznik - też jest kandydatem do osobowości roku (LOS.22 na numer 72355). Doceniamy jego wieloletnie i bezinteresowne, za to z własnych środków, promowanie lokalnej tożsamości oraz kultury m.in. poprzez aktywność w obszarze uhonorowywania osób wybitnych m.in. pomnikami. Od lat aktywnie i bezinteresownie, angażuje się we wspieranie klubów sportowych: Stali Gorzów, Gorzovii, a obecnie Stilonu.

Głosować możecie także na Radosława Sujaka (LOS.30 na numer 72355). To były wiceprezydent Gorzowa. Zgłosił go Czytelnik: „za pomoc przy różnych akcjach charytatywnych. Jako jedyny z samorządowców pomógł finansowo w biegu charytatywnym rodzin zastępczych, starał się pomagać jak mógł. Z uśmiechem i z sercem podchodził do każdej osoby, która potrzebowała jego pomocy. Zawsze gotowy nieść pomoc innym w różnych sytuacjach”.

Biznes, który robi wrażenie

Lista kandydatów nie jest długa, ale są na niej nazwiska, które robią wrażenie! Co ważne, znajdziecie tu przedstawicieli wielkich firm, ale i ludzi, którzy po prostu prowadzą swój biznes.

Wśród nominowanych jest Anna Czekirda, doktor nauk ekonomicznych, rektor Wyższej Szkoły Biznesu w Gorzowie (LOB.12 na numer 72355). Dba o to, by oferta gorzowskiej uczelni na bieżąco aktualizowana i dostosowywana do rzeczywistych potrzeb lokalnych przedsiębiorców. Ostatnim sukcesem jest inicjatywa wspierania mediacji jako alternatywnej, pozasądowej metody rozwiązywania sporów i konfliktów. Tworząc centrum mediacji przy uczelni, pani rektor stała się prekursorką promowania mediacji w naszym województwie, także wśród młodzieży szkół ponadgimnazjalnych.

Kolejny kandydat to Przemysław Janus, właściciel salonu kosmetycznego (LOB.20 na numer 72355). Został nominowany za „siłę i determinację w rozwoju; sponsorowanie miss Polski; zdobycie tytułu mistrza w dwóch zawodach - wizaż i kosmetyka oraz za wspieranie innych”. Pięknie!

Na liście nominowanych jest także prezes Zachodniej Izby Przemysłowo-Handlowej w Gorzowie Jerzy Korolewicz (LOB.13 na numer 72355). Doceniamy, że izba, która zrzesza ponad 300 podmiotów gospodarczych, dba o rozwój firm w regionie. Dla części z nich organizuje Lean Toury, czyli możliwość wymiany się doświadczeniami pomiędzy spółkami. Pod koniec 2018 r. izba kupiła od miasta willę Jaehnego, w której zamierza zrobić Centrum Przedsiębiorczości. Wraz z Wyższą Szkołą Biznesu stworzyła też Lubuskie Centrum Arbitrażu i Mediacji.

Szansę na tytuł ma także Artur Czyżewski, prezes zarządu firmy Inneko (LOB.2na numer 72355). To nominacja za odważne podejmowanie nowych wyzwań i rozmach w działaniu: przejęcie m.in. odśnieżania miasta, czyszczenia ulic, odbioru odpadów z części Gorzowa, rozpoczęcie administrowania cmentarzem. A. Czyżewski i jego firma regularnie angażują się także w akcje pomocowe i charytatywne. Warta uwagi jest choćby Eko-Reaktywacja - inicjatywa mająca na celu zbiórkę używanego, ale sprawnego, sprzętu elektrycznego i elektronicznego od osób, które już go nie potrzebują, oraz przekazanie go komuś, kto jeszcze z niego skorzysta. - Idea nadawania drugiego życia przedmiotom jest doskonałą promocją proekologicznych nawyków wśród mieszkańców, a jednocześnie świetną formą pomocy potrzebującym - zapewnia A. Czyżewski.

Nominowaliśmy także Bartosza Filipowskiego, jedenego z szefów firmy Torhen (LOB.10 na numer 72355). To oni udowodnili, że wielkie inwestycje da się robić szybko, doskonale i... przed terminem. Ich przebudowa torowiska przy ul. Walczaka (uwaga: głównym wykonawcą było ZUE) to chlubny wyjątek na mapie gorzowskich inwestycji. Firmę B. Filipowski prowadzi z Grzegorzem Hajdaszem.

Wasze głosy możecie oddać także Adrianę Szklarz, instruktorkę, inspiratorkę, coach (czyli z ang. trenera) (LOB.15 na numer 72355). Czytelnicy nominowali gorzowiankę za „pozytywną energię, którą zaraża, za szkolenia z motywowania do działania, za bieg NordicWalking”.

Jest z nami także Tomasz Stefaniak, dyrektor generalny firmy DreamBurger (LOB.1 na numer 72355). Musieliśmy go nominować! Stworzył wraz ze swoją ekipą nową, silną markę w mieście, pomaga klubom sportowym, organizuje imprezy pomocowych i włącza się (jako sponsor) w dziesiątki inicjatyw w mieście.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3