Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pamiętali o Żołnierzach Wyklętych

Anna Białęcka
Na murze cukrowni zawisła tablica upamiętniająca działaczy AK dzięki działaczom fundacji Bolesława Chrobrego
Na murze cukrowni zawisła tablica upamiętniająca działaczy AK dzięki działaczom fundacji Bolesława Chrobrego Anna Białęcka
Mieszkańcy miasta uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych w szczególny sposób. Odsłonięto tablicę pamiątkową na cukrowni. Odbył się także marsz pamięci ulicami Głogowa.

Uroczystości rozpoczęły się od odsłonięcia tablicy pamiątkowej na murze byłej wagowni cukrowni, tuż obok bramy wjazdowej. To właśnie w tym zakładzie przed laty działał oddział Armii Krajowej "Zawisza". Inicjatorami tego wydarzenia byli działacze głogowskiej fundacji Bolesława Chrobrego, wśród nich Paweł Chruszcz.
- Jest to święto, które jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji, za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i za krew przelaną za ojczyznę - mówił prezes fundacji Jacek Misztal.

W uroczystości wzięło udział wielu głogowian, przedstawiciele władz miasta, mieszkańcy, a najliczniejsza grupę stanowili kibice Chrobrego. Wśród uczestników był głogowianin Zdzisław Ściernicki, były działacz AK, który brał udział w tamtych wydarzeniach.

- Pamiętam dobrze naszego dowódcę Mariana Rączkę pseudonim "Zawisza" - powiedział nam 87-letni głogowianin, działający przed laty pod pseudonimem "Lis". - Marian był w cukrowni hydraulikiem, razem działaliśmy. Ja pracowałem w innym zakładzie. Kiedy go zabrali, niemal każdego dnia czekałem na aresztowanie. Jednak na moje szczęście nikt nie wiedział, że jestem w konspiracji. Mieszkałem wtedy w Krzepowie, u jednego z gospodarzy. Do więzienia jednak trafiłem, nieco później. Na szczęście udało mi się uciec w czasie transportu. Cieszę się, że taka tablica znalazła się tutaj, dzięki czemu pamięć o tamtych czasach nie zaginie. Wciąż mieszkam w Głogowie, bo to moje miasto.

Po odsłonięciu tablicy na cukrowni, uroczystości przeniosły się do ratusza. Tam otwarto wystawę "Walczyliśmy o nową Polskę - Polskę dla wszystkich".

Przed ratuszem zgromadziło się wielu głogowian, w tym głownie młodzi kibice Chrobrego. Z Rynku wyruszył Marsz Żołnierzy Wyklętych. Jego uczestnicy przeszli ulicami miasta do kościoła św. Klemensa, gdzie odprawiona została msza w intencji żołnierzy niepodległościowego podziemia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska