Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Parkowanie w Gorzowie będzie przyjemnością? Wolne miejsca miałaby wskazać aplikacja

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
Strefa płatnego parkowania ma w tej chwili 1160 miejsc dla samochodów (w tej liczbie 87 to „koperty” dla niepełnosprawnych). W tym roku jeszcze się ona powiększy.
Strefa płatnego parkowania ma w tej chwili 1160 miejsc dla samochodów (w tej liczbie 87 to „koperty” dla niepełnosprawnych). W tym roku jeszcze się ona powiększy. Jarosław Miłkowski
Już w przyszłym roku w Gorzowie może działać inteligentny system parkowania. Aplikacja w smartfonie podpowiadałaby kierowcom, gdzie są wolne miejsca do zostawienia auta.

Dzisiaj, gdy chce się zaparkować samochód w centrum Gorzowa, bywa, że wygląda to podobnie. Kierowca podjeżdża autem w okolice zaplanowanego miejsca parkingowego. Tam przekonuje się, że jest ono zajęte. Odjeżdża więc w poszukiwaniu wolnego miejsca nieco dalej. Często kończy się to zrobieniem całej „rundki” wokół celu swojego przyjazdu, a i tak kierowca musi zaparkować gdzieś dalej.

W przyszłym roku parkowanie w śródmieściu Gorzowa może wyglądać zupełnie inaczej. Nie trzeba będzie jeździć niepotrzebnie po ulicach i uliczkach. A to, gdzie znajduje się wolne miejsce, podpowiedzieć będzie mogła aplikacja w smartfonie. Miasto przygotowuje się bowiem do zaprojektowania i budowy nowoczesnego systemu parkowania w mieście. Jak miałby on działać?
- Wybór urządzeń stanowiących elementy składowe systemu zależeć będzie od projektanta. Mogą to być czujniki montowane w nawierzchniach parkingowych oraz detekcja wizyjna oparta na użyciu kamer – mówi Wiesław Ciepiela, rzecznik Urzędu Miasta w Gorzowie.

Strefa parkowania coraz większa

Jaki teren miałby obejmować system? Na pewno dotyczyłby ścisłego centrum. Dziś jednak za wcześnie, by powiedzieć, że będzie on obejmował całą strefę płatnego parkowania.

Aktualnie strefa obejmuje teren pomiędzy rzeką Wartą a ul. Krzywoustego (w linii południe – północ) oraz pomiędzy okolicami teatru a okolicami dworca (na osi wschód – zachód). Liczba miejsc parkingowych w strefie wzrosła w tym roku 1073 oraz do 87 „kopert” (łącznie to 1160).

Kilka dni temu postawiono parkomaty przy ul. Dworcowej. W tym roku będzie do strefy dojdzie jeszcze ul. Składowa. Wdrażanie systemu inteligentnego parkowania na pewno nie wiązałoby się z powiększaniem strefy parkowania czy budową miejsc parkingowych.

Będą pieniądze, będzie mniej spalin

A ile inteligentny system parkowania miałby kosztować?
- Aktualnie miasto prowadzi badania oszacowania wartości, by określić tryb udzielenia zamówienia. Jesteśmy na wstępnym etapie projektu, dlatego trudno jeszcze określić finalny koszt budowy systemu – mówi rzecznik miasta.

Pieniądze na system Gorzów chciałby pozyskać w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w ramach Funduszy Europejskich 2021-2027. W aktualnej perspektywie unijnej kładzie się nacisk na projekty „zielone”. System parkowania się w to doskonale wpisuje, bo eliminuje on ruch pojazdów poszukujących wolnych miejsc parkingowych, a tym samym przyczynia się do zmniejszenia zanieczyszczenia spalin.
- Możliwe wdrożenie systemu planowane byłoby na 2025 rok – mówi Wiesław Ciepiela.

A co z parkingami przy Słowiance?

Jeśli inteligentny system parkowania zostałby wdrożony w Gorzowie, nie jest wykluczone, że oprócz centrum objąłby w przyszłości także okolice Słowianki i Areny Gorzów. Parking w miejscu byłych kortów, który jest za lodowiskiem „nie widzi się” bowiem z parkingiem przed nową halą. System mógłby więc informować o miejscach parkingowych także w tej części miasta. Dziś zaparkowanie auta przed imprezą w Arenie Gorzów to droga przez mękę. Kierowcy, którzy wjeżdżają w rejon basenów jeżdżą od parkingu do parkingu, szukając miejsca do parkowania.

Czytaj również:
Będzie więcej miejsca na parkingu przed przystankiem Gorzów Wschodni? Znikają porzucone auta

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska