Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pięć lubuskich szkół w setce najlepszych

(arim, tod)
Wśród najlepszych uczniów SLO są i Katarzyna Wróbel i Piotr Nowak
Wśród najlepszych uczniów SLO są i Katarzyna Wróbel i Piotr Nowak fot. Janczo Todorow
Żarskie Społeczne LO, w rankingu "Rzeczpospolitej" zajęło pierwsze miejsce wśród szkół ponadgimnazjalnych w województwie i jedenaste w kraju. Dziewiętnastą lokatę zajęło II LO z Gorzowa Wlkp.

Miejsce w rankingu zależy od liczby uczniów, którzy zostają finalistami i laureatami olimpiad. Żarska szkoła w poprzednich dwóch latach - 2007 i 2006 zajmowała czwarte miejsce w rankingu, a w ubiegłym ósme. Tegoroczna lokata na tle kraju to też wielki sukces uczniów, nauczycieli i dyrekcji, bo konkurencja jest ogromna, oceniano 384 szkoły.

Wielka satysfakcja
- Cieszymy się ogromnie, że tak wysoko oceniono naszą szkolę - mówi dyrektor szkoły Wiktor Polakowski. - Przeżywamy pewne problemy organizacyjne, które utrudniają nam funkcjonowanie i to rzutowało na wyniki. To wspaniałe, że jesteśmy pierwsi w województwie, pomimo, że nie dysponujemy możliwościami jakie mają inne szkoły. - Praca z olimpijczykami szkolnymi wymaga dużego zaangażowania, ale i daje dużo satysfakcji - zaznacza Piotr Partyka, nauczyciel historii w SLO.

Nauczyciele zachęcają

II LO w Gorzowie miało 15 olimpijczyków. To dużo w stosunku do liczby uczących się i dało to szkole 19. miejsce w kraju, o cztery oczka wyżej niż przed rokiem i najwyżej z lubuskich szkół publicznych. - - To odzwierciedla naszą pracę ze zdolnymi uczniami. Do tego jesteśmy zobowiązani, bo trafia do nas młodzież, której zależy na rozwijaniu swoich zainteresowań - mówi Alina Nowak, dyrektorka szkoły.

Zdolni uczniowie to nie wszystko. Często młodzież woli spokojnie przygotowywać się do matury, niż startować w olimpiadach. - Tam potrzebna jest wiedza znacznie wykraczająca poza program szkoły. I to nauczyciele muszą ich zachęcić - wyjaśnia dyrektor Nowak.

Laureaci i finaliści olimpiad ogólnopolskich pracują nie tylko na prestiż szkoły. Tacy uczniowie przede wszystkim są zwolnieni z matury i mają szansę na indeks na wybraną przez siebie uczelnię. - A to już jest coś! - mówi Michał Sadłowski, laureat olimpiady Losy Żołnierza i Dzieje Oręża Polskiego. Chłopak przymierza się do dwóch kolejnych olimpiad, żeby dostać wymarzony indeks - chce studiować historię na Uniwersytecie Warszawskim.

LUBUSKIE SZKOŁY W RANKINGU RZECZPOSPOLITEJ

Społeczne LO w Żarach - 11 miejsce
II LO w Gorzowie Wlkp. - 19
I LO w Zielonej Górze - 39
I LO w Gorzowie - 61
ZS Elektronicznych i samochodowych w Zielonej Górze - 86
I LO w Żarach - 139
ZS Budowlanych w Zielonej Górze - 146
ZS Gastronomicznych w Gorzowie - 151
ZS Ogólnokształcących i Ekonomicznych w Lubsku - 171
V LO w Zielonej Górze - 221
ZS Elektrycznych w Gorzowie - 264
ZS Ekonomiczno- Rolniczych w Słubicach - 316
ZS Zawodowych w Świebodzinie - 368.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska