Pierwsze dwa groby z Cybinki zostały wpisane do ewidencji grobów weteranów IPN

Roland Semik
Dwa groby z Cybinki zostały wpisane do ewidencji grobów weteranów IPN
Dwa groby z Cybinki zostały wpisane do ewidencji grobów weteranów IPN Roland Semik
Dyrektor Biura Udostępniania Walk i Męczeństwa w Warszawie Adam Siwek, z upoważnienia odchodzącego prezesa IPN Jarosława Szarka, 22 lipca zdecydował o wpisaniu pierwszych dwóch grobów z terenu gminy Cybinka do tzw. ewidencji grobów weteranów o wolność i niepodległość Polski.

Decyzje dotyczą Floriana Strzałkowskiego i Gustawa Zamajskiego, pochowanych na cmentarzu komunalnym w Cybince. 18 grudnia 2020 r. wnioski o takie wpisy do Oddziału IPN w Szczecinie złożył regionalista Roland Semik, społeczny opiekun zabytków powiatu słubickiego i członek Towarzystwa Historycznego we Frankfurcie nad Odrą. Kwerenda archiwalna zajęła ponad pół roku.

Wpisy do ewidencji grobów weteranów skutkują zwolnieniem bliskich weteranów z obowiązku wnoszenia opłat cmentarnych oraz możliwością występowania w przyszłości o dotacje IPN na prace renowacyjne przy obu grobach. Już niebawem na nagrobkach Strzałkowskiego i Zamajskiego pojawią się również specjalne tabliczki ufundowane przez IPN.

Poniżej skrócone biogramy obu żołnierzy...

Florian Strzałkowski (1903-1986)

Urodził się 17 maja 1903 r. w Samczyńcach (obecnie na Ukrainie) syn Józefa i Ewy. 11 maja 1944 r. wstąpił do Wojska Polskiego do 13 Pułku Piechoty, służył tamże aż do demobilizacji 13 grudnia 1945 r. Brał czynny udział w walce z Niemcami przy forsowaniu Nysy. Po zakończeniu wojny osadnik wojskowy zamieszkały przy ul. Stalina 97 w Cybince. Został odznaczony m.in. Medalem Zwycięstwa nad Niemcami. Zmarł 20 stycznia 1986 r. w wieku 83 lat.

Został pochowany na cmentarzu komunalnym, ul. Słubickiej 40A w Cybince w sektorze B1, rząd 11, miejsce 13. W tym samym grobie spoczywa jeszcze żona weterana Janina Strzałkowska (1914-1997). Stan zachowania nagrobka należy uznać za dobry. Grób Strzałkowskiego znajduje się w ewidencji grobów weteranów pod numerem ewidencyjnym 2146.

Gustaw Zamajski (1908-1973)

Urodził się 8 marca 1908 r., pow. Łuniniec (obecnie na Białorusi) jako syn Gustawa i Julii. 1 sierpnia 1944 r. wstąpił do Wojska Polskiego do 4 Łużyckiej Brygady Saperów, służył tamże aż do demobilizacji 15 listopada 1945 r., w 25 batalionie saperów. Od 15 kwietnia do 8 maja 1945 r. brał czynny udział w walce z Niemcami, m.in. przy forsowaniu Nysy i Odry. Po zakończeniu wojny osadnik wojskowy zamieszkały przy ul. Pięknej 11 w Cybince.

Został odznaczony m.in. Medalem Zasłużonym na Polu Chwały, Medalem za Odrę, Nysę, Bałtyk oraz Medalem Zwycięstwa nad Niemcami. Zmarł 20 stycznia 1973 r. w wieku 65 lat.

Został pochowany na cmentarzu komunalnym przy ul. Słubickiej 40A w Cybince w sektorze B2, rząd 10, miejsce 14. W tym samym grobie spoczywa jeszcze żona weterana Serafina Zamajska (1907-1976). Stan zachowania nagrobka należy uznać za dobry. Grób Zamajskiego znajduje się w ewidencji grobów weteranów pod numerem ewidencyjnym 2200.

Wideo: W Lubuskiem odkryto szczątki trzech żołnierzy i masowy grób

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie