Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ciekawa wystawa "Obecne" autorstwa Pawła Napierały zagościła w Muzeum Ziemi Lubuskiej. Warto ją zobaczyć

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
Wystawa jest prezentacją prac Pawła Napierały, powstałych w przeciągu ostatnich czterech lat. Prezentowane prace mają za zadanie podprowadzenie widza do granicy rozpoznania przedmiotowego, celowo ewokując odruch rozpoznania, oczywistości kulturowego artefaktu i jego znaczenia.
Wystawa jest prezentacją prac Pawła Napierały, powstałych w przeciągu ostatnich czterech lat. Prezentowane prace mają za zadanie podprowadzenie widza do granicy rozpoznania przedmiotowego, celowo ewokując odruch rozpoznania, oczywistości kulturowego artefaktu i jego znaczenia. Jarosław Wnorowski
Muzeum Ziemi Lubuskiej Motywem przewodnim wystawy autorstwa Pawła Napierały stało się motto Hansa Beltinga, wybitnego historyka sztuki i teoretyka obrazów, które brzmi: „W obrazie w sposób nierozerwalny splata się to, co obecne, z tym, co nieobecne”. Paweł Napierała wykorzystuje tę myśl, opisując obecność w swoich pracach i czerpiąc inspirację z dawnych dzieł sztuki. Jest ono także obecne na ulotce opisującej tę niecodzienną wystawę sąsiadującą z portretami trumiennymi z Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej.

Dreszcze artystyczne

Wystawa jest prezentacją prac powstałych w przeciągu ostatnich czterech lat. Prezentowane prace mają za zadanie podprowadzenie widza do granicy rozpoznania przedmiotowego, celowo ewokując odruch rozpoznania, oczywistości kulturowego artefaktu i jego znaczenia. Jednak, pozorna gotowość prac nie pojawia się, jak się zdaje, po to aby doznał on dreszczy potwierdzając swoje kulturowe kompetencje, lecz aby niejako rozhermetyzować wewnętrzną budowę dzieła. Rozpoznanie przedmiotu i jego kulturowych afiliacji nie kończy zatem relacji widza z dziełem, lecz dopiero je rozpoczyna.

Profesja Pawła Napierały ma decydujący wpływ na jego twórczość. Jest historykiem sztuki, konserwatorem zabytków i jednocześnie artystą i to właśnie te aspekty stanowią źródło inspiracji dla jego obrazów.

- mówił dyrektor MZL - Leszek Kania.

Artystyczny relikwiarz Napierały

Na wystawie możemy zobaczyć obrazy, dla których podstawą stały się m.in. stare deski zainfekowane przez owady oraz krosna, które również mają swoje historie. Wszystko to stanowi swoisty ślad przeszłości. Wśród zgromadzonych eksponatów występuje nawet pewnego rodzaju relikwiarz, który jest dedykowany artystom sztuki współczesnej. Na małym fragmencie, za szkłem, pojawiają się fragmenty prac takich artystów jak Tadeusz Kantor, Jerzy Nowosielski, Edward Dwornik i Ron Tarasewicz. Osobiście prezentował mi go dyrektor Kania.

Obrazy kultury utraconej

Paweł Napierała od 2023 roku prowadzi Pracownię Technik Malarskich i Rysunkowych na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W 2019 roku obronił rozprawę doktorską na Wydziale Malarstwa i Rysunku Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu - promotor prof. Dominik Lejman. Ukończył historię sztuki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz kurs konserwatorski na Akademii Sztuk Wizualnych w Poznaniu. Zawodowo związany także z Pracownią Konserwacji Malarstwa i Rzeźby Drewnianej Polichromowanej Muzeum Narodowego w Poznaniu. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków i International Association of Art IAA/AIAP — UNESCO. To także finalista Konkursu o Nagrodę Eibischa oraz stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Za pomocą kolejnych prac konsekwentnie buduję obraz kultury utraconej, na którą niejako składają się poszczególne artefakty, dzieła odzyskane. W tak rozumianej aktywności, dzieła stanowią zarówno samodzielne i skończone akty twórcze, a jednocześnie pomnażają ów zbiór — kulturową masę, która pozwala głębiej zrozumieć dorobek kultury materialnej o której opowiadam.

- jak mówi Naoierała.

Wystawa zagości do 31.12.2023.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska