MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ponad tysiąc mieszkań

(kor)
W tzw. Starych Polkowicach jest już niewiele miejsca na nowe budynki mieszkalne. Dlatego większość nowych lokali będzie powstawać w dawnych Polkowicach Dolnych
W tzw. Starych Polkowicach jest już niewiele miejsca na nowe budynki mieszkalne. Dlatego większość nowych lokali będzie powstawać w dawnych Polkowicach Dolnych fot. Konrad Kaptur
Oferta mieszkaniowa będzie zróżnicowana. Pomysłodawcy mówią, że chcą, by każdy miał możliwość wyboru odpowiedniego mieszkania.

Burmistrz powołał specjalny zespół, którego zadaniem jest opracowanie programu do spraw budownictwa mieszkalnego. Zespół tworzą między innymi radni oraz pracownicy urzędu gminy.

Cztery segmenty

Terenów pod budownictwo mieszkaniowe w tzw. Starych Polkowicach, po wschodniej stronie krajowej trójki jest coraz mniej. Jest ich za to sporo w Nowych Polkowicach, po drugiej stronie jezdni. I właśnie tam ma się koncentrować budownictwo mieszkaniowe w mieście.

- Będzie ono realizowane poprzez budownictwo w systemach TBS, developerskim, jednorodzinnym oraz socjalnym - mówi burmistrz Wiesław Wabik.

Już dziś przy ulicy Ogrodowej powstaje kolejny blok budowany przez PTBS. Swoje własne M znajdą w nim 34 osoby. Budynek jest realizowany w systemie developerskim. W planach jest budowa kolejnych pięciu bloków, po 20 mieszkań w każdym.

300 działek pod domki

Coraz większa grupa polkowiczan myśli o budowaniu domków jednorodzinnych, tym bardziej, że ceny mieszkań są niewiele niższe niż koszt budowy domku.

Z myślą o tych mieszkańcach gmina wyodrębni 36 hektarów z przeznaczeniem na działki pod budownictwo jednorodzinne.

- 250 działek o powierzchni od 10 do 15 arów powstanie w Nowych Polkowicach, a pozostałe 50 w okolicach Suchej Górnej - zapowiada burmistrz Wabik.

Będzie ankieta

W Polkowicach jest niewiele, w stosunku do potrzeb, lokali socjalnych. Z tego powodu wiele problemów ma jedyna w mieście spółdzielnia mieszkaniowa.

- Nie możemy eksmitować na bruk lokatorów, którzy nie płacą czynszu, bo nie ma możliwości zapewnienie im lokali socjalnych. Z tego powodu ponosimy duże straty - mówi Ireneusz Traczyk, prezes spółdzielni mieszkaniowej "Cuprum".

Jeżeli uda się zrealizować gminne plany budowlane to w ciągu kilku lat ma powstać 200 lokali socjalnych. - Zbudujemy je sami, bądź oddamy teren przy ulicy Przemysłowej prywatnemu przedsiębiorcy, który postawi tam potrzebne lokale, a gmina będzie nimi dysponować - wyjaśnia W. Wabik.

Program rozwoju budownictwa mieszkaniowego ma być tworzony przy współudziale mieszkańców. Dlatego wkrótce zostaną wydrukowane specjalne ankiety, w których na temat najlepszych koncepcji budowy lokali mieszkalnych wypowiedzą się sami polkowiczanie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska