Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznaj 3 nieoczywiste sposoby prawidłowego przechowywania żywności!

red
Odpowiednie przechowywanie żywności jest niezwykle ważne - zarówno ze względów smakowych, zdrowotnych, jak również ekonomicznych. I choć doskonale zdajemy sobie sprawę z dwóch pierwszych aspektów, dopiero od niedawna zauważamy wagę tego trzeciego.

Przyznajmy szczerze – chcemy zdrowo się odżywiać, dbamy o zróżnicowaną dietę bogatą w warzywa i owoce, sprawdzamy ceny produktów, a jednocześnie kupujemy za dużo, impulsywnie i nie mamy wiedzy jak poprawnie przechowywać żywność. Przez to wyrzucamy najczęściej nadgniłe owoce i warzywa, mięso czy przeterminowany nabiał. Produkty, których nie zdążyliśmy skonsumować, a ich termin przydatności do spożycia minął. Badania jednoznacznie wskazują, że takie marnowanie żywności jest nagminne. W Polsce wyrzuca się do kosza blisko 6 mln ton żywności, a same gospodarstwa domowe są odpowiedzialne za marnowanie ponad 2 mln ton odpadów żywnościowych.

Warto zatem nie tylko robić zakupy z głową (będziecie zdziwieni, jak bardzo może pomóc zwykła lista!), ale i w sposób prawidłowy przechowywać zakupioną przez nas żywność. Tylko jak robić to prawidłowo?

Na świeżość i trwałość naszego jedzenia w domach mają wpływ 3 czynniki:

- temperatura, w której jest nasza żywność przechowywana,

- wilgotność

- ilość wydzielanego gazu etylenowego - dotyczy przede wszystkim warzyw i owoców.

Dziś z łatwością jesteśmy w stanie zadbać o odpowiednią temperaturę przechowywania naszych produktów, nie wymaga to od nas wiele uwagi. Jedyne czego musimy pilnować to odpowiedniego rozłożenia produktów w lodówce. Poprzez różne zakresy temperatur panujące w urządzeniach, niektóre produkty powinny być bezdyskusyjnie na dole, a inne w górnej części lodówki.

Przypomnijmy:

- na górnej półce umieszczamy kefiry, jogurty oraz powidła

- na środkowej półce sery, wędliny oraz zimne produkty już przetworzone

- na dolnych półkach surowe mięso i ryby.

- w dolnej szufladzie lodówki warzywa i owoce, które powinny być przechowywane w lodówce.

- na drzwiach lodówki jaja, musztardę, majonez lub ketchup.

Zapamiętaj: odpowiednie rozmieszczenie produktów w lodówce jest naprawdę istotne, ponieważ na każdej półce panuje inna temperatura, dostosowana do optymalnego przechowywania żywności.

Gdy już poprawnie rozłożymy żywność w lodówce, czas zadbać o odpowiednią wilgotność. Ten parametr dotyczy przede wszystkim warzyw i owoców. Jedne będą dobrze przechowywać się w suchym powietrzu, innym trzeba będzie pomóc w utrzymaniu odpowiedniej wilgotności, tak by jak najdłużej były świeże.

Cebula czy czosnek najlepiej czują się w suchym otoczeniu. Natomiast brokuły, kalafior oraz warzywa liściaste takie szpinak, koper, seler naciowy są warzywami, które zachowają świeżość na dłużej jeżeli ich środowisko będzie wysoce wilgotne. Aby zapewnić odpowiednie nawilżenie warzyw i owoców można użyć pojemników szklanych, plastikowych lub folii. Niestety pojemniki nie zapewniają cyrkulacji powietrza i może pojawić się pleśń. Warto zatem zainwestować w specjalne woreczki VeggieZips, które zaprojektowane zostały właśnie z myślą o przechowywaniu żywności - pomagają one utrzymać wilgotność, zapewniając jednocześnie przepływ powietrza.

Zapamiętaj: zapewnij odpowiednią wilgotność i cyrkulację powietrza przechowywanym owocom i warzywom - unikniesz pojawienia się pleśni oraz zachowasz smak i jędrność produktów.

Kolejnym czynnikiem, który ma wpływ na świeżość naszych owoców i warzyw jest gaz etylenowy, wydzielany naturalnie przez wszystkie rośliny. To jest nic innego jak hormon roślinny, którego zadaniem jest przyspieszenie dojrzewanie owoców i warzyw. Każdy owoc i warzywo z inną intensywnością wydziela gaz etylenowy i tak samo w różny sposób jest na niego wrażliwy.

Dla przykładu - gruszki, jabłka i awokado wydzielają bardzo duże ilości gazu etylenowego i ważne jest, by nie przechowywać ich z warzywami i owocami wrażliwymi na gaz, np. bananami. Oczywiście taki sposób segregowania i przechowywania wymaga od nas dużej wiedzy, której zazwyczaj nie mamy. Na szczęście jest już dostępne na rynku polskim Bluapple - niebieskie jabłuszko, które pochłania gaz etylenowy, wydłużając świeżość naszych owoców i warzyw. Niebieskie jabłuszko to pojemnik, w którym znajduje się wkład wypełniony naturalnym pyłem wulkanicznym, który ten gaz absorbuje. Dzięki temu nasze owoce i warzywa zachowują świeżość nawet do 3 tygodni.

Zapamiętaj: wydzielany przez warzywa i owoce gaz etylenowy sprzyja ich szybszemu psuciu. Warto zadbać o odpowiednie absorbowanie gazu, by zachować świeżość warzyw i owoców na dłużej.

Odpowiednie przechowywanie żywności jest niezwykle ważne. Jeśli dobrze przechowujemy żywność, nie tylko dbamy o nasze zdrowie, ale i o portfel. Oszczędność żywności i ochrona jej przed wyrzuceniem do śmieci nie jest wcale taka ciężka i trudna. Wystarczy zapamiętać umieszczenie produktów w lodówce i zainwestować w pożyteczne gadżety typu VeggieZipp i Bluapple, a 2500 pln zostanie w naszej kieszeni – taką bowiem kwotę wyrzucamy do kosza, marnując żywność. Pamiętajcie o tym przy następnych zakupach!

Artykuł powstał we współpracy z Bluapple

od 12 lat
Wideo

Stellan Skarsgård o filmie Diuna: Część 2

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska