Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Premiera wyjątkowego przewodnika po mieście „Nieznane twarze Zielonej Góry” dr. Grzegorza Biszczanika

Zdzisław Haczek
Zdzisław Haczek
My wytropiliśmy takie oblicza na zielonogórskich kamienicach. Z książką dra Grzegorza Biszczanika znajdziecie aż 65 twarzy!
My wytropiliśmy takie oblicza na zielonogórskich kamienicach. Z książką dra Grzegorza Biszczanika znajdziecie aż 65 twarzy! Zdzisław Haczek/Gazeta Lubuska
W środę, 17 kwietnia 2019 r., w Muzeum Ziemi Lubuskiej promocja najnowszego wydawnictwa Stowarzyszenia Forum Art i otwarcie wystawy fotografii.

Regionalista i historyk dr Grzegorz Biszczanik przygotował wyjątkowy przewodnik po mieście - „Nieznane twarze Zielonej Góry”, ilustrowany m.in. fotografiami Władysława Czulaka. Spotkanie z autorami w środę, 17 kwietnia 2019 r. w Muzeum Ziemi Lubuskiej.

Swoją książką dr Grzegorz Biszczanik zaprasza na spacer po Zielonej Górze. Uwaga, przeważnie trzeba zadzierać głowę, więc bądźmy też ostrożni i patrzmy pod nogi. Dlaczego musimy patrzeć w górę? Bo tam najczęściej znajdziemy oblicza na fasadach kamienic opisane przez regionalistę w „Nieznanych twarzach Zielonej Góry”. W książce opisano dzieje 65 kamienic powstałych pod koniec XIX i na początku XX wieku.

A skąd te twarze na ich fasadach? - Liczne budowle miasta cechują się bogatym zdobnictwem architektonicznym. Zielona Góra jest znana z winorośli i Winobrania, ale na fasadach kamienic powstałych na przełomie wieków do dziś zachowały się detale architektoniczne, które pozostają niezauważone – mówi nam dr Grzegorz Biszczanik. - Wiele z tych twarzy miało być ozdobnym elementem fasady, który miał świadczyć o zamożności właściciela, ale cześć miała znaczenie symboliczne na przykład miały chronić przed nieszczęściami (maski, maszkarony) lub wskazywały profesję właściciela.

My wytropiliśmy takie oblicza na zielonogórskich kamienicach. Z książką dra Grzegorza Biszczanika znajdziecie aż 65 twarzy!

Premiera wyjątkowego przewodnika po mieście „Nieznane twarze...

W publikacji „Nieznane twarze Zielonej Góry” znajdziemy zdjęcia obrazujące dzisiejszy wygląd wybranych domów (autorstwa Władysława Czulaka) oraz archiwalia: fotografie, pocztówki i rysunki projektowe. - Zabieg ten pozwala dostrzec zmiany, jakie się dokonały przez lata. W niektórych przypadkach troskę budzi poważny stopień destrukcji budynków, w innych zachwyca pieczołowitość z jaką zostały przywrócone do dawnej świetności. Ważnym uzupełnieniem materiału jest spis nazw ulic w języku polskim i ich odniesień niemieckich, funkcjonujących w czasach, gdy Grünberg nie był miastem polskim. Dodatkowo tekst właściwy poprzedzony został minisłow¬niczekiem terminów architektonicznych, ułatwiającym zrozumienie nieczęsto używanych pojęć – piszą organizatorzy środowego spotkania promocyjnego w Muzeum Ziemi Lubuskiej.

Książkę, której wydawcą jest Stowarzyszenie Forum Art, wyróżnia staranna oprawa graficzna (Igor Myszkiewicz) i dbałość redakcyjna (Aleksandra Mrówka Łobodzińska).

O autorach:
Grzegorz Biszczanik: rodowity zielonogórzanin (rocznik 1983), doktor nauk humanistycznych. Historyk, regionalista, filokartysta, znawca dziejów Zielonej Góry. Członek Polskiego Towarzystwa Historycznego – oddział w Zielonej Górze oraz Towarzystwa Miłośników Zielonej Góry „Winnica”. Jako jedyny regionalista zajmujący się filokartystyką jest autorem kilkuset publikacji naukowych i popularnonaukowych dotyczących dziejów Zielonej Góry oraz Ziemi Lubuskiej w świetle dawnej karty pocztowej.

Władysław Czulak: zielonogórzanin, fotografik, filmowiec, fotoreporter. Od kilku lat swoje zamiłowanie do fotografii i ruchomego obrazu łączy z pasją i pracą zawodową. Członek regionalnych i międzynarodowych stowarzyszeń oraz grup artystyczno-fotograficznych. Uczestnik wielu wystaw i publikacji fotograficznych oraz festiwali filmowych. Fotoreporter mediów regionalnych.

Muzeum Ziemi Lubuskiej zaprasza w środę, 17 kwietnia 2019 r. o godz. 17.00 na premierę książki dr. Grzegorza Biszczanika „Nieznane twarze Zielonej Góry” (będzie można nabyć wydawnictwo). Wydarzenie poprzedzone zostanie otwarciem wystawy fotografii wykonanych przez Władysława Czulaka na użytek tejże publikacji. Wstęp wolny.

Stowarzyszenia Forum Art ma na koncie także inne wydawnictwa poświęcone Zielonej Górze – np. powieść graficzną „Paprochy Historii. Zielonogórskie podróże w czasie” Igora Myszkiewicza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska