Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent Andrzej Duda ma odwiedzić Nową Sól, Żary i Żagań w czwartek. W Nowej Soli wyznaczono miejsce, w którym był pięć lat temu

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Wizyty Andrzeja Dudy w Nowej Soli, 2008 i 2015 r.
Wizyty Andrzeja Dudy w Nowej Soli, 2008 i 2015 r. Arch. Gazety Lubuskiej
Przed drugą turą wyborów prezydenckich Andrzej Duda odwiedzi Nową Sól, Żary i Żagań. Wizyta została zaplanowana na czwartek, 2 lipca.

– Raczej na 100 procent prezydent Andrzej Duda przyjedzie w czwartek do Nowej Soli. Miejsce wyznaczyliśmy takie, jak pięć lat temu przy kościele pw. św. Antoniego – informuje Ryszard Szablowski, radny Nowej Soli i działacz Prawa i Sprawiedliwości.

O której godzinie, to na razie nie wiadomo, wszystko jest płynne.

Radny dodaje, że prezydent odwiedzi także Żary i Żagań. – O której godzinie, to na razie nie wiadomo, wszystko jest płynne. Pięć lat temu to był zwykły człowiek ubiegający się o prezydenturę, dzisiaj to prezydent, głowa państwa. Obawiam się, że będzie za mało miejsca przy kościele, na pewno przyjdzie więcej ludzi niż wtedy - uważa członek zarządu Prawa i Sprawiedliwości w okręgu zielonogórskim.

Andrzej Duda w Nowej Soli w 2015 roku

W powiecie nowosolskim pierwszą turę wygrał Andrzej Duda

W Nowej Soli jest 18 obwodów do głosowania. W dziewięciu pierwsza turę wyborów prezydenckich wygrał Rafał Trzaskowski, a Andrzej Duda wygrał w ośmiu. W komisji nr 12 obaj kandydaci otrzymali taką samą liczbę głosów.

R. Trzaskowski wygrał pierwszą turę w Nowej Soli, zdobywając 36,41 głosów poparcia. A. Duda otrzymał 34,27 procent.
Ale dokładając do tego głosy z gmin powiatu nowosolskiego, w powiecie wygrał pierwszą turę Andrzej Duda, otrzymując - 15 034 głosy, czyli 37,95 proc. Rafał Trzaskowski z całego powiatu otrzymał 12 963 głosy, czyli 32,72 procent poparcia.

Powiat nowosolski wyłamał się z Lubuskiego.

– Myślę, że jednak preferencje wyborcze przesuwają się coraz bardziej w prawą stronę, mimo, ze województwo lubskie jest trzecie, w którym większość zyskał Trzaskowski. Powiat nowosolski wyłamał się z Lubuskiego – podkreśla Ryszard Szablowski.

Kolejna wizyta Andrzeja Dudy w Nowej Soli

Obecny prezydent Andrzej Duda był w Nowej Soli również w 2008 roku. Jako podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP wręczył ojcu Medardowi Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Uroczystość była połączona z odsłonięciem przez ojca Medarda ronda jego imienia.

AKTUALIZACJA:

Dokładny plan wizyty prezydenta w Lubuskiem. Jakie miasta odwiedzi Andrzej Duda?

O szczegółach wizyty prezydenta RP Andrzeja Dudy w województwie lubuskim poinformował nas Grzegorz Maćkowiak z zielonogórskiego PiS-u. Jak się okazało, prezydent pojawi się w dwóch miastach, Sulęcinie i Nowej Soli. Nie zawita do Żar i Żagania. To oznacza, że Andrzej Duda nie weźmie udziału w debacie, którą na czwartek zaplanowały TVN, TVN24, Onet i Wirtualna Polska.

Szczegóły wizyty prezydenta RP:
16:30 - Sulęcin, ul. Młynarska 1
Spotkanie z mieszkańcami miasta, na którym będzie poruszany m.in. temat karty cyfryzacji.

20:15 - Nowa Sól, ul. Piłsudskiego (plac przy kościele pw. św. Antoniego).
To będzie główny punkt wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Lubuskiem. Na nowosolskim placu spotka się z mieszkańcami miasta i lokalnymi politykami.

Zobacz ten archiwalny materiał

ZOBACZ TEŻ WIDEO: Zielona Góra. Sztab Wyborczy Andrzeja Dudy w Zielonej Górze. Zakończenie pierwszej tury wyborów. Jerzy Materna poseł Prawa i Sprawiedliwości. 28.06.2020

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska